آموزش گیتار: کسر میزان چیست؟

در این ویدیوی آموزشی، آیدین حسن‌زاده در مورد کسر میزان یا میزان‌نما (time signature) صحبت می‌کند. او ابتدا کسر میزان را تعریف می‌کند و سپس برخی از کسر میزان‌های متداول در موسیقی را شرح می‌دهد.

به بیان ساده، کسر میزان نشان‌دهنده تعداد ضرب‌ها در هر میزان (عدد بالا) و ارزش زمانی هر ضرب (عدد پایین) است. مفهوم عدد بالا (تعداد ضرب‌ها) کاملاً روشن است؛ اما اگر با ارزش زمانی نت‌ها آشنا نباشید، شاید درک مفهوم عدد پایین کمی برای شما دشوار باشد. در مورد عدد پایین یا ارزش زمانی ضرب‌ها باید بگوییم که نت گرد با عدد یک، نت سفید با عدد دو، نت سیاه با عدد چهار، نت چنگ با عدد هشت و نت دولاچنگ با عدد شانزده نشان داده می‌شود.

حال، برای درک بهتر این مفاهیم، بیایید چند کسر میزان متداول را بررسی کنیم. در کسر میزان ۳/۴، عدد اول حاکی از وجود سه ضرب در هر میزان است و عدد دوم، نشان‌دهنده این است که هر ضرب معادل یک نت سیاه است. در کسر میزان ۲/۲، دو ضرب داریم که هر ضرب معادل یک نت سفید است. در نهایت، به‌عنوان یک مثال کمی پیچیده‌تر، کسر میزان ۷/۸ را در نظر بگیرید. در چنین میزانی، هفت ضرب خواهیم داشت که هر ضرب آن معادل یک نت چنگ است.

درک صحیح مفهوم time signature برای هر گیتاریستی ضروری است و به همین دلیل، اگر هنوز در شناخت و درک آن با مشکل مواجه می‌شوید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً این ویدیو را تماشا کنید.

شایان ذکر است که برای درک مباحث اشاره‌شده در این ویدیوی آموزش تئوری موسیقی، بهتر است ابتدا ویدیوهای «ارزش زمانی نت‌ها» و «تمریناتی برای یادگیری ارزش زمانی نت‌ها» را تماشا کنید.

همچنین شما می‌توانید از طریق بخش «آموزش» در وب‌سایت گیتارایران یا کانال آپارات گیتارایران، به مجموعه بسیار بزرگی از ویدئوهای آموزش گیتار، یوکللی، درامز و تولید موسیقی دسترسی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *