اهمیت برنامه‌ریزی در تمرین گیتار

تمرین گیتار

تمرین برنامه‌ریزی‌شده، یک قدم مؤثر در جهت ارتقای مهارت نوازندگی گیتار و دست‌یابی به نتیجه‌ی ایده‌آل است. هنگامی که روی صحنه به‌صورت زنده ساز می‌زنید و می‌خوانید، نحوه‌‌ی تمرین شما به‌خوبی خود را نشان می‌دهد.

راهنمایی ویژه: نوشیدن آب باید بخشی اساسی از برنامه‌ی تمرین گیتار باشد. آب باعث می‌شود تا مغز بهتر عمل کند و عضلات در اثر تمرین مداوم دچار گرفتگی نشوند.

از مترونوم استفاده کنید

ممکن است تمرین گام و ریف با مترونوم کمی کسالت‌آور باشد؛ اما مترونوم یکی از ارزشمند‌ترین ابزارهایی است که یک گیتاریست در اختیار دارد. تمرین خود را از یک تمپوی آرام شروع کرده و به‌تدریج سرعت را بالا ببرید.

این کار باعث می‌شود تا دست مضراب‌زن شما دقت بیشتری پیدا کرده و دست پرده‌گیر شما در حفظ کردن شکل آکورد‌ها بهتر عمل کند. اهمیت این نوع تمرین را در هنگام ضبط استودیویی که برای بسیاری از نوازندگان دشوار است نیز درک می‌کنید. دلیل دشواری ضبط در استودیو برای عده‌ای از گیتاریست‌ها این است که به تمرین آزاد و بدون مترونوم عادت کرده‌اند.

راهنمایی ویژه: در هنگام تمرین با مترونوم سعی کنید گام یا ریف مورد نظر خود را با دو برابر یا نصف تمپوی مترونوم بنوازید تا برای خود چالشی تازه بیافرینید.

مبانی را فرا بگیرید

بسیاری از گیتاریست‌ها می‌توانند الگوهای فریجین (phrygian) را با مضراب‌زنی سوئیپ و یا آکوردهای پیچیده مانند add 13 را به‌راحتی بنوازند؛ اما اگر از آنها بخواهید که یک آکورد دو ماژور را در سه ناحیه از صفحه انگشت‌گذاری بنوازند، سردرگم می‌شوند.

پس مهم است که در تمرین گیتار، ابتدا به سراغ مبانی نوازندگی بروید. این کار بنیانی قوی برای پیشرفت نوازندگی شما ایجاد خواهد کرد. بد نیست ابتدا از از نکات زیر شروع کنید:

 • آکوردهای ماژور به‌صورت آزاد و باره‌دار
 • آکوردهای مینور به‌صورت آزاد و باره‌دار
 • گام‌های ماژور
 • گام‌های مینور
 • گام ماژور پنتاتونیک
 • گام مینور پنتاتونیک
 • راهنمایی ویژه: کتاب‌ها و دی‌وی‌دی‌های خودآموز گیتار گوناگون را خریداری کنید. همچنین می‌توانید در اینترنت و سایت‌هایی مانند یوتیوب به تنوع وسیعی از محتوای آموزشی گیتار دست پیدا کنید. هر آموزگاری می‌تواند نکته‌ی جدیدی را به شما آموزش دهد.

  تئوری را فرا بگیرید

  برنامه‌ی تمرین گیتار شما باید شامل تمرین گیتار باشد و نه خواندن کتاب‌های تئوری؛ اما اگر بدون آگاهی از نحوه‌ی شکل‌گیری آکوردها و گام‌ها، آنها را بنوازید، ممکن است در آینده دچار مشکل شوید.

  یک روش خوب برای کم کردن فاصله‌ی میان دانش نظری و عملی این است که پس از یادگیری هر نکته‌ی جدید، تحقیق کنید تا بفهمید مبنای تئوریک آن چیست.

  راهنمایی ویژه: همه‌ی نوازنده‌ها عادت‌های بد دارند؛ حتی حرفه‌ای‌ها. اما هرگز تلاش نکنید که تمام عادت‌های بد خود را یک روزه برطرف کنید. این یک دلیل دیگر برای اهمیت برنامه‌ریزی است. تغییر عادات بد به زمان زیادی نیاز دارد؛ پس هر ماه یک عادت بد خود را انتخاب کرده و آن را برطرف کنید.

  ساز بزنید، ساز بزنید و ساز بزنید

  لذت‌بخش‌ترین روش تمرین، هم‌نوازی با آهنگ‌های مورد علاقه و یا سایر نوازندگان است. صرفاً با تماشای نوازندگان دیگر، می‌توانید ایده‌های جدیدی به دست آورده و آنها را به برنامه‌ی تمرین خود اضافه کنید. مطمئن باشید که نوازندگی اِد شیرن با ساز زدن انفرادی در اتاق خواب پیشرفت نکرده است.

  منبع: Open Mic UK
  مترجم: کیان ایرجی

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *