بهترین پلاگین‌های جدید سال ۲۰۲۲

بهترین پلاگین‌های سال ۲۰۲۲

سال ۲۰۲۲ تا به امروز میزبان رونمایی از محصولات استودیویی بسیاری بوده است. این محصولات شامل پلاگین‌های بسیاری نیز می‌شوند که در گروه‌های مختلفی چون شبیه‌سازهای ابزار‌های استودیویی کلاسیک، افکت‌های پیچیده و خلاقانه و پلاگین‌های ساخته‌شده با تکیه بر هوش مصنوعی قرار می‌گیرند. این پلاگین‌ها می‌توانند تنها با یک کلیک، بسیاری از ایرادات موسیقی شما را اصلاح کنند یا رنگی ویژه به آن ببخشند.

در این مقاله، به چند پلاگین مهم و جالب توجه اشاره خواهیم کرد که به‌تازگی به بازار عرضه شده‌اند.

Universal Audio Hitsville EQ

پلاگین یونیورسال آدیو

این مجموعه ایکولایزر که همراه با نسخه ۱۰.۱ نرم‌افزار UAD و یا به‌عنوان بخشی از اشتراک پلاگین UAD Spark عرضه می‌شود، شبیه‌سازی ایکولایزر‌هایی را در اختیار شما قرار می‌دهد که توسط استودیوی Hitsville ثبت شده‌اند.

Universal Audio Hitsville شامل یک ایکولایزر همه‌کاره گرافیکی و یک ایکولایزر مسترینگ mid-side است که هر دو در بسیاری از آثار هنرمندان مشهور Motown استفاده شده‌اند؛ در نتیجه، با استفاده از این پلاگین‌ها می‌توانید صدای نهایی پروژه خود را به آثار این موزیسین‌ها نزدیک کنید.

در مجموعه Universal Audio Hitsville، کل مدار الکترونیک دستگاه‌های حقیقی ایکولایزر‌ها اعم از ترانسفورمر‌ها، امپلیفایر‌ها، رفتار هر باند EQ و فیلتر دیستورشن داخلی، با دقتی بالا شبیه‌سازی شده است. همچنین این پلاگین‌ها حاوی پریسِت‌هایی هستند که توسط اشخاصی مانند Bob Olhsson و Michael Brauer طراحی شده‌اند.

این مجموعه با قیمت ۲۹۹ دلار به‌صورت جداگانه یا همراه با اشتراک ماهانه Spark به قیمت ۲۰ دلار در ماه قابل خریداری است.

Forty’s Very Own Drums & Keys

40'S VERY OWN DRUMS & KEYS

Noah James Shebib یا ۴۰ که به خاطر ساخت بسیاری از آثار Drake مشهور است، بیش از یک دهه است که حرفه آهنگسازی را دنبال می‌کند. حال، شبیب با همکاری شرکت Native Instruments، مجموعه‌ای از بهترین صداهای طراحی‌شده خود را به DAW شما می‌آورد. Forty’s Very Own Drums & Keys شامل دو پلاگین مجزا بر پایه Kontakt است که یکی Very Own Drums و دیگری، Very Own Keys نام دارد. همانگونه که از نام این دو محصول پیداست، به‌ترتیب شامل صداهای ساز‌های کوبه‌ای و انواع کیبورد و سینتی سایزر می‌شوند.

Very Own Keys حاوی صداهایی مانند بیس‌هایی عمیق، پد‌هایی استثنایی و پیچیده و لید‌هایی پرانرژی و مناسب برای سبک‌های پاپ و هیپ‌هاپ است که ماهیت صوتی تمامی آنها را می‌توان با استفاده از کنترل‌های موجود تغییر داد. این کنترل‌ها شامل کنترلی با نام ۴۰ Macro نیز می‌شوند که افکت مخصوص این پرودوسر را به صداهای پلاگین می‌افزاید. افکت مذکور، ماهیتی مانند صداهای زیر آب دارد و رنگی جذاب به صدا می‌بخشد.

Very Own Drums نیز شامل کیک‌ها، هت‌ها و کلپ‌های بسیاری است که ماهیت صوتی‌شان، موسیقی‌های ساخته‌شده توسط شبیب را برای شنوندگان تداعی می‌کند.

سمپل‌های استفاده‌شده برای هر دو پلاگین‌ از مجموعه آلات موسیقی نوح شبیب انتخاب شده است و با میکروفون‌هایی بسیار باکیفیت، در استودیوی ۴۰ در تورنتو ضبط شده‌اند.

هر یک از این پلاگین‌ها در حال حاضر با قیمت ۶۹ دلار قابل خریداری است.

Tracktion Chop Suey

پلاگین Tracktion Chop Suey

شرکت Tracktion Software چندی پیش از یک پلاگین ساخت کیک درام با نام Chop Suey پرده برداشت. این محصول زاده ذهن خلاق ریاضی‌دان و متخصص هوش مصنوعی، Peter V یا Dawesome و موزیسین آلمانی سبک تکنو، Bjorn Torwellen است.

Chop Suey یک رابط کاربری گرافیکی متشکل از چند منحنی دارد که می‌توانید با شکل دادن به آنها و تغییر انحناهایشان، کیک درام مورد نظر خود را طراحی کنید. در این پلاگین هر بخش از صدای کیک، منحنی مجزای خود را دارد و می‌توان به کمک آنها، با دقتی بالا به طراحی کیک درام مورد نظر پرداخت.

همچنین طبق گفته Tracktion، فیلتر Chop Suey به‌صورت اختصاصی برای کیک درام طراحی شده است و سرعت بسیار بالایی در واکنش به تغییرات cutoff و رزونانس دارد تا از تولید صدای زیپ که هنگام تنظیم فیلتر بسیاری از پلاگین‌ها شنیده می‌شود، جلوگیری به عمل آید.

ویژگی جذاب دیگر Chop Suey، قابلیت Punch Protect است که با فعال‌سازی آن، فرکانس‌های پایین‌تر از ۱۵۰ هرتز وارد فیلتر نمی‌شوند و در نتیجه، عمق کیک کاهش نمی‌یابد.

Tracktion Chop Suey با قیمت ۸۹ دلار در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

Ampknob RevC

شبیه ساز آمپلی فایر گیتار AMPKNOB REVC

RevC از Ampknob، یک پلاگین پیشرفته است که صدای گیتار را در موسیقی شما به بهترین نحو بهینه‌سازی خواهد کرد. در رابط کاربری RevC، تنها یک ناب گِین وجود دارد و بقیه تنظیمات آن، توسط خود پلاگین انجام می‌شود.

این پلاگین توسط پرودوسر سوئدی سبک متال، Jens Bogren، بر اساس صدای نسخه‌های اولیه امپلیفایر گیتار Mesa/Boogie RevC Dual Rectifier طراحی شده است. هنگام سمپلینگ از امپ مذکور برای این پلاگین، یک پدال نیز به زنجیره سیگنال اضافه شده است تا صدای تولیدشده عمق بیشتری داشته باشد.

گفته می‌شود که Bogren از RevC پیش از رونمایی رسمی آن در برخی از آلبوم‌های خود استفاده کرده است.

این پلاگین با قیمت ۵۵ دلار قابل خریداری است. همچنین می‌توانید یک نسخه آزمایشی ۱۰ روزه از آن را به‌صورت رایگان از وب‌سایت Ampknob دانلود کنید.

Spitfire Audio Intimate Grand Piano

بهترین پلاگین‌های عرضه‌شده در سال 2022

Intimate Grand Piano با استفاده از سمپل‌هایی از صدای یک پیانوی Steinway Model A که در محیط استودیوی Castlesound واقع در اسکاتلند قرار گرفته است، ساخته شده است. صدای پیانوی مذکور توسط میکروفون‌هایی سفارشی و بسیار دقیق ضبط شده است.

این پلاگین از هفت پریست به نام‌های Direct ،Intimate ،Soft Drama ،Subdued ،Reverberant Ribbons ،Ambient و Dynamic برخوردار است که هر کدام صدای پیانو را با ماهیت صوتی ویژه‌ای ارائه می‌کنند. همچنین امکان تنظیم ریورب فضا، سفتی سیم‌های پیانو و حجم صدای چکش‌ها و پدال‌ها نیز وجود دارد.

طبق گفته Spitfire Audio، این پلاگین که چهار گیگابایت حجم دارد، از لحاظ کیفی ارتقای مشهودی نسبت به محصول مشابه قبلی این شرکت، یعنی LABS Soft Piano محسوب می‌شود.

Intimate Grand Piano با قیمت ۲۹ دلار قابل تهیه است.

Caelum Audio Flux Mini 2

بهترین پلاگین‌های عرضه‌شده در سال 2022

شرکت Caelum Audio اخیراً نسخه‌ای جدید از پلاگین ساخت انولوپ رایگان Flux Mini را منتشر کرده است که شاهد بهینه‌سازی‌ در بسیاری از بخش‌های خود بوده است.

اصلی‌ترین بخش در رابط کاربری Flux Mini 2، یک منحنی است؛ با تغییر شکل این منحنی، می‌توانید مؤلفه‌هایی نظیر فیلتر کاتاف، دامنه و میکس بخش مورد نظر خود از موسیقی را تغییر دهید. همچنین تعیین مقداری دلخواه از مدولاسیون برای هر پارامتر نیز در این پلاگین ممکن است.

در Flux Mini 2، امکان تنظیم چند پارامتر به‌صورت همزمان، تنظیم گراف در قالب میلی‌ثانیه، خروجی منحنی در قالب پیام CC و تغییر شکل منحنی با استفاده از دو نقطه کنترل فراهم شده است.

۲۰ پریست در این پلاگین بارگذاری شده است؛ اما با تنظیم منحنی به‌صورت دستی، به کاربرد‌های بی‌شمار این محصول پی خواهید برد.

Flux Mini 2 کاملاً رایگان است؛ اما سازنده آن از واریز هر مبلغی بابت کمک به ساخت پروژه‌های رایگان بعدی استقبال می‌کند.

Aberrant DSP Digitalis

بهترین پلاگین‌های عرضه‌شده در سال 2022

Digitalis از شرکت Aberrant DSP، یک پلاگین ساخت گلیچ و کاهش کیفیت صوتی است که طبق گفته سازنده آن، وسیله‌ای است برای کاوش در یک زباله‌دانی دیجیتال عظیم. این پلاگین با الهام از مبدل‌های خراب، سی‌دی‌های خش‌دار، اتصال اینترنت ضعیف و خطاهای دیجیتالی فاجعه‌بار، صداهایی عجیب و الهام‌بخش را به پروژه صوتی شما اضافه می‌کند که هرگز انتظار نداشتید چنین تأثیر مثبتی داشته باشند.

رابط کاربری Digitalis به چند بخش تقسیم شده است؛ در بخش چپ آن، یک پنجره با نام Data Manipulation وجود دارد که از یک بخش نقاشی برای کشیدن منحنی‌های فرکانسی، کنترل‌هایی برای تنظیم پیچ و بخشی برای اعمال افکت‌های کاهنده کیفیت صوتی برخوردار است.

در بخش میانی رابط کاربری Digitalis، پنجره‌ای با نام Corruption وجود دارد که می‌توان با استفاده از آن، افکت‌های داون‌سمپلینگ و بیت‌کراشینگ را بر روی صدای مورد نظر اعمال کرد؛ افکت‌هایی که صدای از دست رفتن یا مخدوش شدن داده در فایل‌های دیجیتال را شبیه‌سازی می‌کنند.

بخش راستی رابط کاربری نیز میزبان پنجره Time است که یک تکرارکننده، همراه با افکت‌هایی نظیر Rhythm Glitch و Pitch Glitch را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

طراحی Digitalis، خط مشی شرکت Aberrant در ساخت پلاگین‌هایی مانند SketchCassette و ShapeShifter را دنبال می‌کند که آنها نیز از رابط‌های کاربری عجیبی برخوردار بودند و افکت‌هایی خلاقانه را به پروژه صوتی می‌افزودند.

این محصول با قیمت ۳۰ دلار به فروش می‌رسد.

Baby Audio Crystalline

بهترین پلاگین‌های عرضه‌شده در سال 2022

Crystalline یک ریورب الگوریتمیک جدید است که صدایی مانند دستگاه‌های ریورب دیجیتال قدیمی را با قدرت پردازشی بالا ترکیب می‌کند.

در این پلاگین می‌توانید زمان اتک و decay ریورب را به‌صورت کامل با تمپوی DAW خود هماهنگ کنید؛ این امر، باعث ساخت انعکاس‌هایی صوتی می‌شود که کاملاً با ریتم موسیقی شما همخوانی دارند.

اما Crystalline در کنار این قابلیت، امکان تنظیم decay و pre-delay در قالب میلی‌ثانیه را نیز به شما می‌دهد.

بخشی تحت عنوان Reflections در این پلاگین وجود دارد که می‌توانید در آن به برخی از تنظیمات کیفی و ماهیت صوتی ریورب دسترسی داشته باشید؛ برای مثال، یک قابلیت با نام Sparkle در این بخش به چشم می‌خورد که با فعال‌سازی آن، فرکانس‌های بالای ریورب کمی تشدید می‌شوند.

بخشی با نام Depth نیز در این پلاگین وجود دارد که برای تنظیم Shimmer در نظر گرفته شده است و با افزایش مدت زمان پخش فرکانس‌های بالای ریورب پس از اتمام بقیه اجزای آن، درخشش افکت را افزایش می‌دهد.

با فعال‌سازی قابلیت Clean-Up نیز افکت Gate به ریورب اضافه می‌شود و رنگی شبیه به صداهای موسیقی‌های دهه هشتاد میلادی به آن می‌دهد.

Baby Audio Crystalline با قیمت ۹۹ دلار قابل خریداری است.

Roland Juno-60 Chorus

پلاگین شبیه ساز سینتی سایزر رولند

شرکت رولند به‌تازگی پلاگینی اختصاصی از بخش کورِس سینتی‌سایزر Juno 6 را به بازار عرضه کرده است. گفتنی است که بخش کورس این سینتی‌سایزر به دلیل عمق بخشیدن به صدای نحیف اسیلاتور‌های آن، بسیار محبوب است.

این پلاگین نیز مانند کورس اصلی موجود در Juno 6، از سه حالت برخوردار است که طبق گفته رولند، با جزئیاتی بسیار بالا شبیه‌سازی شده‌اند. این امر در کنار نویز آنالوگ متغیر موجود در این پلاگین، تجربه خاطره‌انگیز و کلاسیک آن را تکامل می‌بخشد.

Juno-60 Chorus بخشی از سرویس اشتراکی Roland Cloud است که می‌توان با پرداخت ۹۹ دلار، اشتراک مادام‌العمر آن را تهیه کرد.

Klevgrand Borsta

پلاگین KLEVGRAND BORSTA

Borsta از Klevgrand، یک پلاگین ساز‌های کوبه‌ای است که تفاوتی کلی با دیگر محصولات مشابه دارد؛ Borsta تنها بر روی تولید صداهای استروک و براش متمرکز است.

مهم‌ترین نکته در مورد این پلاگین، موتور صوتی آن است که می‌تواند تغییراتی بی‌شمار در شدت یک صدا اعمال کند. این امر باعث می‌شود که بتوان به وسیله آن، لاین‌های براشینگ بسیار طبیعی و کم‌نظیری تولید کرد.

Borsta از یک انولوپ موازی و سکوئنسر برخوردار است که می‌توانید به کمک آنها، زمان دقیق شروع ضربه، شدت آن در طول پخش و زمان دقیق اتمام آن را تنظیم کنید.

سمپل‌های Borsta از حدود ۱۸ ساز کوبه‌ای مختلف برگرفته شده و در مجموع، حدود ۴۰۰ سمپل در آن وجود دارد. این پلاگین اکنون در فرمت‌های VST/AAX/AU عرضه شده است و قیمت آن ۵۹.۹۹ دلار است.

Waves Clarity Vx

پلاگین حذف نویز WAVES CLARITY VX

شرکت Waves با انتشار Clarity Vx و Clarity Vx Pro، ادعا می‌کند که انقلابی در پلاگین‌های حذف نویز وکال ایجاد کرده است.

در هسته هر دو پلاگین‌، از Neural Networks که فناوری هوش مصنوعی اختصاصی Waves است بهره گرفته شده و می‌توانند به‌سرعت، صدای محیط و سایر نویز‌ها را بدون ایجاد کوچکترین نویز ثانویه از وکال حذف کنند.

کار با Clarity Vx بسیار ساده است؛ به‌طوری که تنها باید یک ناب را تا زمانی که حس می‌کنید نویز وکال مورد نظرتان به‌طور کامل حذف شده است، بچرخانید.

طبق گفته Waves، نسخه عادی Clarity Vx برای بهینه‌سازی محتواهایی مانند پادکست مناسب است؛ در حالی که نسخه Pro آن از امکاناتی بیشتر بهره‌مند است و حذف نویز با دقتی بالاتر را امکان‌پذیر می‌کند و مثلاً برای مسترینگ موسیقی مناسب‌تر است. این پلاگین از قابلیتی موسوم به Ambience Keep نیز برخوردار است که می‌توان با استفاده از آن، وکال را از یک فایل حذف کرد و نویز محیط آن را حفظ کرد.

این دو محصول هم‌اکنون با قیمت‌های ۴۰ و ۲۴۹ دلار از وب‌سایت Waves قابل خریداری هستند.

Eventide Anthology XII

بهترین پلاگین عرضه‌شده در سال 2022

Anthology XII، جدید‌ترین پکیج جامع پلاگین از شرکت Eventide است.

این بسته اکنون حاوی ۳۳ پلاگین افکت است که شامل پلاگین جدید SplitEQ و افکت ساختاری Physion می‌شود. علاوه بر این، افکت‌هایی مانند هارمونایزر‌های H910 ،H949 و H3000، پلاگین Tverb ساخته Tony Visconti و ریورب کلاسیک Blackhole نیز در این بسته وجود دارند.

Eventide Anthology XII همراه با ۴۵۰۰ پریسِت و به قیمت ۱۹۹۹ دلار در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

Sinevibes Skew

SINEVIBES SKEW

به Skew از Sinevibes می‌رسیم؛ پلاگینی منحصربه‌فرد که صداهای مختلف نوار‌های صوتی مانند عقب رفتن آنها، تغییر کوک و گلیچ را شبیه‌سازی می‌کند.

روش کار Skew به این صورت است که صدای در حال پخش را به‌صورت دائمی ضبط می‌کند و آن را در بخش‌هایی منقطع و به‌صورت برعکس پخش می‌کند؛ در نتیجه، صدایی غیرقابل پیش‌بینی و جنون‌آمیز، اما بسیار جذاب پدید می‌آید.

Skew قابلیت تنظیم پارامتر‌های بسیاری را به کاربر می‌دهد. همچنین یک crossfader به شکل موجود در دستگاه‌های دی‌جی نیز در این پلاگین وجود دارد که می‌توانید با تنظیم آن هنگام پخش صدا، ماهیتی عجیب و افکت‌هایی جالب به آن بیفزایید.

Sinevibes Skew با قیمت ۲۹ دلار قابل خریداری است.

Roland Zenbeats 3.0

پلاگین Roland Zenbeats 3.0

آخرین مورد این فهرست، در واقع یک نرم‌افزار ساخت موسیقی برای سیستم عامل iOS است.

شرکت رولند به‌تازگی نسخه سوم نرم‌افزار آهنگسازی Zenbeats را منتشر کرده است که یک سمپلر درام و صداهایی از دو درام ماشین TR-808 و TR-909 به آن اضافه شده است.

Zenbeats 3.0 از یک پلاگین جدید با نام ZR1 نیز برخوردار است که یک سمپلر پد است. شما می‌توانید انواع صدا را وارد ZR1 کنید و با آن، یک پد منحصربه‌فرد بسازید. این پلاگین از قابلیت‌های ادیت پیشرفته و یک سکوئنسر با قابلیت تعریف اکسنت و آتومیشن در هر استپ نیز بهره‌مند است.

رابط کاربری Zenbeats نیز در نسخه سوم شاهد تغییراتی مثبت بوده است که مهمترین آنها، اضافه شدن یک بخش Browser است. به وسیله این بخش، می‌توانید به آسانی صداهای مورد نظر خود را پیدا کرده و آنها را دسته‌بندی یا علامت‌گذاری کنید.

همچنین کاربران می‌توانند از طریق Zenbeats Store، صداها و لوپ‌های جدید و ابزار‌هایی پیشرفته‌ را نیز به نرم‌افزار خود اضافه کنند.

Zenbeats 3 به‌صورت رایگان قابل تهیه است؛ اما برای دسترسی به تمامی ویژگی‌های آن و استفاده آن در پلتفرم مورد نظر خود، باید مبلغ ۱۵ دلار پرداخت کنید.

آیا به جز موارد ذکرشده، پلاگین جدید دیگری وجود دارد که توجه شما را به خود جلب کرده باشد؟ لطفاً نظرات خود را با ما و مخاطبان گیتارایران در میان بگذارید.

منبع: MusicRadar
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *