ده ابزار ضروری که باید در کیف گیتار خود داشته باشید

هیچ چیز بدتر از این نیست که به محل اجرا یا تمرین برسید و متوجه شوید یک وسیله‌ی ضروری را جا گذاشته‌اید. برای اجتناب از این موقعیت وحشتناک، پیشنهاد می‌کنیم که همیشه وسایل مورد نیاز و ضروری‌تان را درون گیگ ‌بگ گیتار قرار دهید. در معرکه بودن هارد ‌‌کیس‌ها شکی نیست، ولی برای اجرا‌ها و جلسات تمرینی که در نزدیکی محل سکونتتان برگزار می‌شوند، سافت کیس‌ها یا همان گیگ بگ‌ها، به دلیل وزن کمتر و اشغال فضای کمتر، انتخاب بهتری هستند. به‌علاوه این کیف‌ها از فضای مناسبی برای قرار دادن تجهیزات ضروری برخوردار هستند.

در ادامه به ۱۰ وسیله‌ی پُر‌کاربرد اشاره می‌کنیم که وجود آنها در کیف هر گیتاریستی ضروری است. اگر برای سازهای مختلف از گیگ ‌بگ‌های مختلف استفاده می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم که در صورت امکان، هر‌ یک از گیگ ‌بگ‌های خود را به این لوازم کاربردی مجهز کنید. بدین نحو، در هنگام رفتن به اجرای زنده و یا جلسه‌ی تمرین، تنها کافیست که سازتان را درون گیگ ‌بگ قرار داده و به محل موعود بروید و نگران فراموش کردن وسایل ضروری نباشید.

سیم گیتار

اولین مورد این لیست، یک بسته سیم گیتار اضافه است. حتماً در هر یک از گیگ ‌بگ‌های خود یک بسته سیم قرار دهید.

سیم گیتار

پیک

مورد بعدی پیک است. اگر از پیک برای نواختن گیتار یا بیس استفاده می‌کنید، مسلماً همیشه باید آن را به همراه داشته باشید. معمولاً بیشتر نوازندگان یک یا دو پیک درون جیب خود دارند، ولی سعی کنید که درون هر یک از سافت کیس‌هایتان نیز چند عدد پیک‌ قرار دهید.

پیک

استرپ

بار‌ها شاهد این بوده‌ایم که نوازندگان برای اجرای زنده، استرپ یا بند گیتار خود را فراموش کرده‌اند. پیشنهاد می‌کنیم که حتماً درون هر یک از گیگ ‌بگ‌های خود یک عدد استرپ قرار دهید. فراموش نکنید که بهتر است بر روی تمامی ساز‌هایتان از یک نوع قفل استرپ (استرپ لاک) استفاده کنید تا مشکلی از بابت سازگاری استرپ و قفل استرپ پدید نیاید.

استرپ

تیونر گیره‌ای

شاید شما هم از پدال تیونر برای کوک کردن گیتار خود استفاده می‌کنید، ولی ممکن است برای یک اجرا یا تمرین، پدال‌بورد خود را به همراه نداشته‌ باشید. در این شرایط، داشتن یک تیونر گیره‌ای بسیار کارآمد خواهد بود. از آنجایی که این تیونر‌ها معمولاً دارای قیمت بسیار پایینی هستند، پیشنهاد می‌کنیم که حتماً یکی از آن‌ها را درون گیگ ‌بگ‌ خود داشته‌ باشید.

تیونر

کابل

ممکن است که بسیاری از شما یک کیف پُر از کابل، منبع تغذیه، میکروفون و … داشته باشید. ولی به همراه بردن این کیف، همیشه مقدور نیست و گاه می‌خواهید سبک سفر کنید. از این رو همیشه یک کابل گیتار الکتریک را درون گیگ ‌بگ خود جای دهید.

کابل

پارچه‌ی تمیزکننده‌ی ساز

پرداخت یا فینیش بدنه‌ی ساز‌های مُدرن بسیار مقاوم و بادوام است؛ ولی بهتر است پس از هر اجرا و یا جلسه‌ی تمرینی، سازتان را با یک پارچه‌ی مخصوص تمیز کنید و سپس آن را درون کیف قرار دهید. این کار باعث می‌شود که در نوبت بعدی، هنگام خارج کردن ساز از گیگ ‌بگ، یک ساز تمیز و براق در دست داشته باشید. علاوه بر این، در هنگام اجرا، دسته ساز معمولاً به عرق دست آلوده می‌شود و شما می‌توانید از این پارچه برای پاک کردن دسته‌ استفاده کنید. از این رو پیشنهاد می‌کنیم که در هر یک از گیگ ‌بگ‌های خود یکی از این پار‌چه‌های مخصوص بگذارید.

پارچه‌ی تمیزکننده‌

گوش‌گیر

همیشه با حفظ بلندی صدا در سطحی مناسب و ایمن، از شنوایی خود محافظت کنید. اما بعضی مواقع، کنترلی روی بلندی صدا ندارید؛ مثلاً هنگامی که نزدیک ساز درام ایستاده‌اید و یا در زمان اجرای زنده. در چنین شرایطی، باید از گوش‌گیر یا ایرپلاگ استفاده کنید. سعی کنید حد‌اقل یک جفت گوش‌گیر باکیفیت و سطح بالا به همراه داشته باشید و در دیگر گیگ ‌بگ‌های خود نیز محافظ‌های ارزان‌تر بگذارید.

کیف ابزار

در هنگام اجرای زنده یا تمرین، به همراه داشتن حد‌اقل چند ابزار کاربردی می‌تواند بسیار کارگشا باشد. چند نمونه از این ابزارها عبارتند از آچار آلن، سیم‌تاب (peg winder)، سیم‌چین، پیچ‌گوشتی کوچک، چراغ‌قوه و غیره. شما می‌توانید این ابزار را به‌صورت تکی بخرید یا یک کیف ابزار تهیه کنید.

کیف ابزار

کاپو و اسلاید

داشتن کاپو نیز می‌تواند بسیار مفید باشد؛ زیرا ممکن است بخواهید کوک گیتار را تغییر دهید و برای این کار هیچ وسیله‌ای به اندازه‌ی کاپو مناسب نیست. این امر در مورد اسلاید نیز صدق می‌کند. ممکن است در هنگام اجرا یا تمرین به این نتیجه برسید که اگر قسمتی از قطعه را با اسلاید بنوازید، حس‌و‌حال بهتری پیدا می‌کند و از این رو، به همراه داشتن اسلاید بهتر از نداشتن آن است.

کاپو

لوازم تحریر

هرگز از به همراه داشتن خودکار، مداد، ماژیک و دفتر پشیمان نخواهید شد.

ابزارهای این لیست تقریباً در تمامی موقعیت‌ها می‌توانند به کمکتان بیایند. شاید لیست بلندی به نظر برسد، ولی بیشتر این وسایل جای بسیار کمی را اشغال می‌کنند و شما به‌راحتی می‌توانید آن‌ها را درون جیب‌های کیف گیتار خود جای دهید.

این لیست می‌تواند با توجه به شرایط شما تغییر کند. به‌عنوان مثال، اگر از تبلت برای اجرای زنده استفاده می‌کنید، حتماً باید یک شارژر اضافی به همراه داشته باشید. یا ممکن است که برای پدال‌هایتان به باتری اضافی نیاز پیدا کنید. نکته کلیدی این است که تمام وسایل مورد نیازتان را در گیگ بگ داشته باشید. اکنون تنها کاری که باید انجام دهید، برداشتن گیگ ‌بگ و حرکت به سمت محل اجرا یا تمرین است.

منبع: Sweetwater
نویسنده: Mitch Gallagher
مترجم: پویا ستوده

1 thoughts on “ده ابزار ضروری که باید در کیف گیتار خود داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *