کیبورد یا سینتی‌سایزر؛ کدام‌یک برای شما مناسب‌تر است؟

بسیاری از افراد، چه موزیسین باشند و چه نه، از واژه‌های «کیبورد» و «سینتی‌سایزر» به جای یکدیگر استفاده می‌کنند؛ اما معنای این دو واژه با هم کاملاً متفاوت است. اگر قصد دارید یک پیانو دیجیتال بخرید، این دو مورد گزینه‌های اصلی شما خواهند بود.

در این مقاله به تفاوت‌های بین کیبورد و سینت اشاره می‌کنیم تا راحت‌تر گزینه مناسب خود را انتخاب کنید.

کیبورد

کیبورد به تنهایی یک ساز است؛ در حالی که سینت به خودی خود یک ساز نیست. کیبوردها ظاهری شبیه به پیانو آکوستیک با همان کلیدهای سیاه و سفید دارند؛ اما منبع صدای آنها با پیانو متفاوت است. با فشار دادن هر کلید کیبورد، یک مدار الکتریکی بسته می‌شود که وظیفه تولید صدای یک نت را بر عهده دارد.

کیبوردها به‌صورت قابل حمل ساخته می‌شوند و معمولاً سبک هستند. آنها سازهای بسیار مناسبی برای مبتدی‌ها و به‌خصوص کودکان محسوب می‌شوند. اگر قصد دارید نواختن پیانو را یاد بگیرید، کیبورد برای شروع ساز مناسبی است. یک کیبورد باکیفیت را می‌توان با قیمتی معقول تهیه کرد؛ پس لازم نیست پیش از حصول اطمینان از علاقه‌مندی به پیانو، هزینه سنگین خرید آن را متحمل شوید.

سینتی‌سایزر

بیشتر کیبوردها دارای یک سینت ساده یا پیچیده نیز هستند؛ اما داشتن سینت برای کیبوردها الزامی نیست. همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، سینت به خودی خود یک ساز محسوب نمی‌شود؛ بلکه بیشتر شبیه به یک کنترلر است. سینتی‌سایزر می‌تواند بسیار پیچیده‌تر از کیبورد باشد.

سینت صداهایی که به‌صورت آکوستیک در جهان واقعی تولید می‌شوند را شبیه‌سازی می‌کند. به‌صورت طبیعی، صدا در اثر لرزش هوا تولید می‌شود. پرده گوش ما لرزش‌های هوا را حس می‌کند و مغز این لرزش‌ها را به‌صورت صدا تعبیر می‌کند. سینت دارای یک نوسان‌ساز است. این نوسان‌ساز منبع صدایی است که سیگنال الکتریکی تولید می‌کند. سیگنال‌ها به یک آمپلیفایر و سپس به یک اسپیکر منتقل می‌شوند. اسپیکر آنها را به لرزش‌های هوا تبدیل می‌کند و گوش ما آنها را به‌صورت صدا می‌شنود.

یک سینت به همراه قطعات جانبی خود می‌تواند صدای هر سازی را شبیه‌سازی کرده و صداهای منحصربه‌فرد خود را نیز ایجاد کند.

کدام‌یک را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب میان کیبورد و سینتی‌سایزر صرفاً باید به استفاده خود توجه کنید. اگر می‌خواهید نواختن پیانو را یاد بگیرید و به هیچ‌یک از امکانات جانبی سینت نیازی ندارید، بهتر است یک کیبورد تهیه کنید و اگر به دنبال اضافه کردن یک ابزار قدرتمند به استودیو خانگی خود هستید، بهتر است به سراغ سینت بروید.

حتماً در مورد استفاده بلندمدت نیز فکر کنید. اگر در حال حاضر مبتدی هستید اما قصد دارید در آینده از امکانات بیشتر سینت‌ها بهره بگیرید، بهتر است از همین الان به فکر سرمایه‌گذاری بر روی یک ساز پیچیده‌تر و قدرتمندتر باشید.

در هنگام خرید کیبورد یا سینتی‌سایزر، مشورت با کسی که در این زمینه تخصص دارد نیز می‌تواند بسیار سودمند باشد.

منبع: وب‌سایت Bananas
مترجم: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *