بازگشت Sunn به جهان امپلیفایرهای گیتار

بازگشت Sunn به جهان امپلیفایرهای گیتار

امروز، ‌شرکت‌های فندر و Mission Engineering، از بازگشت امپلیفایرها و کبینت‌های Sunn به بازار تجهیزات موسیقی خبر دادند.

سان که در سال ۱۹۶۵ توسط دو برادر به نام‌های نورمن و کنراد ساندهولم در ایالت اورگن ایالات متحده آمریکا تأسیس شد، بدون شک یکی از مهم‌ترین برندهای امپلیفایر گیتار و بیس در تاریخ موسیقی راک و متال است. صدای محصولات این برند در آثار جیمی هندریکس (Jimi Hendrix)، پیت تاونزند (Pete Townshend) و جف بک (Jeff Beck) و هنرمندان مدرن‌تر چون گروه‌های بوریس (Boris)، ملوینز (Melvins) و البته هیولاهای موسیقی درون متال، یعنی Sunn O طنین‌انداز است و برخی از مدل‌های سان مانند Model T نقشی مهم در شکل‌‌گیری صدای سبک‌هایی چون دوم متال ایفا کرده‌اند. این برند آمریکایی در اواسط دهه هشتاد میلادی توسط فندر خریداری شد و در سال ۲۰۰۲ تولید محصولات خود را به‌کلی متوقف کرد. اکنون، پس از بیش از دو دهه، فندر خبر از بازگشت این برند به بازار تجهیزات موسیقی تا پایان سال جاری میلادی داده است.

یکی از نکاتی که همواره برای بسیاری از افراد جای پرسش داشته است، تعلل فندر در احیای سان بوده است. فندر در پاسخ به این مسئله گفته است که منتظر «تیم و منابع مناسب» برای اقدام جدی بوده است و اکنون، بالاخره این شرایط فراهم شده است. سال گذشته، James Lebihan، مدیر عامل Sunn Amplification و Mission Engineering، تیمی از متخصصان را گرد هم آورد تا تولید مجدد امپ‌های سان را آغاز کنند و بدین نحو، تیم مورد نظر فندر فراهم شد و توانست تولید مجدد امپ‌های سان را آغاز کند.

James Lebihan در این مورد می‌گوید: «احیای Sunn رویای دیرینه تیم ما بوده است و بسیار خرسندیم که شریک معتمد ما، فندر، تصمیم گرفته است که این مهم را انجام دهد. مفتخریم اعلام کنیم که گروهی از متخصصان دوستدار برند Sunn، شامل برخی از کارکنان اصلی این شرکت، در مسیر احیای سان به ما کمک می‌کنند. اگر این برند را بشناسید و از اهمیت تاریخی آن در صنعت تجهیزات موسیقی آگاه باشید، قطعاً می‌دانید که چرا جهان به محصولات آن نیاز دارد.»

بازگشت Sunn به جهان امپلیفایرهای گیتار
امپلفایر گیتار Sunn 100S

وقتی به امپلیفایرهای Sunn فکر می‌کنیم، نخستین چیزی که به ذهن ما متبادر می‌شود، قدرت و ولوم حیرت‌آور آنهاست. در واقع، داستان تولد این برند با ولوم امپلیفایرهایش گره خورده است. در دهه شصت، نورمن ساندهولم (Norman Sundholm) از گروه گاراژ راک The Kingsmen به سراغ برادر خود، کنراد رفت و از او درخواست کرد که یک امپ بیس جدید با صدای بلندتر برای گروهش طراحی کند. این چنین بود که شرکت Sunn شکل گرفت و این دو برادر به‌سرعت مسیر پیشرفت را طی کردند.

شکی نیست که بازگشت سان به جهان موسیقی، بیش از هر چیز برای نوازندگان سبک‌هایی چون دوم متال، آلترنتیو-راک و پانک که به دلیل ولوم بسیار بالای مدل‌هایی چون Model T به آنها علاقه دارند، هیجان‌انگیز است.

Richard Bussey، معاون بخش لوازم جانبی فندر، در مورد این محصولات گفته است: «باعث افتخار ما است که در همکاری با Mission Engineering، میراث برند Sunn و قدرت ناب امپ‌های کلاسیک این برند را به نوازندگان عصر حاضر ارائه کنیم. بی‌صبرانه منتظریم نتیجه تلاش‌های تیم Mission Engineering و Sunn Amplification را بازار عرضه کنیم.»

اما تولیدات جدید سان شامل چه محصولاتی می‌شوند؟ فهرست زیر، شامل نام، مشخصات و قیمت تمامی امپ‌ها و کبینت‌هایی است که تا این لحظه در وب‌سایت Sunn رونمایی شده‌اند. البته تاریخ دقیق عرضه رسمی این محصولات و قیمت اسپیکر کبینت‌ها هنوز اعلام نشده است:

امپلیفایرهای گیتار و بیس

 • ۱۰۰S – ۶۵W Ultra-linear guitar head / KT-88 tube power stage / Dynaco transformers – $۳۱۹۹
 • ۲۰۰S – ۶۵W Ultra-linear bass head / KT-88 tube power stage / Dynaco transformers – $۳۱۹۹
 • beta lead – Dual Channel Switching 100W Amp / Spring Reverb / Sunn CMOS technology – $۷۹۹
 • beta lead pre – Dual Channel Switching Preamp / Spring Reverb / Sunn CMOS technology – $۶۹۹
 • beta bass – Dual Channel Switching 100W Amp / Sunn CMOS technology – $۷۹۹
 • beta bass pre – Dual Channel Switching Preamp / Sunn CMOS technology – $۶۹۹
 • concert lead 1 – Full range 1 x 12” monitor & amplifier (mono) – $1799
 • concert lead 2 – Full range 2 x 12 monitor & amplifier (stereo) – $2299

اسپیکر کبینت‌ها

 • ۱۱۲F – ۱ x 12” full-range monitor
 • ۲۱۲F – ۲ x 12” full-range monitor
 • Sunn 2×۱۲ speaker – ۲ x 12” guitar & bass speaker
 • Sunn 2×۱۵ speaker– ۲ x 15” guitar & bass speaker
آمپلی فایر گیتار Sunn
امپلیفایر گیتار Sunn beta lead

همانطور که از فهرست بالا روشن است، فعلاً خبری از نسخه بازآفرینی‌شده Model T نیست؛ اما مدل‌هایی چون beta lead و ۱۰۰S نیز از میراثی درخشان برخوردار هستند و قطعاً عرضه آنها به بازار، موسیقی‌دوستان را به وجود خواهد آورد. به‌طور مثال، beta lead که یک هِد ۱۰۰ وات سالید-استیت است، در آلبوم Bleach از گروه Nirvana و آلبوم Lateralus از گروه Tool نقشی جدی ایفا کرده است و دیستورشن منحصربه‌فرد آن مورد علاقه بسیاری از گروه‌های دوم متال است. از سوی دیگر، ۱۰۰S نیز در دهه شصت توسط جیمی هندریکس روی صحنه اجرای زنده مورد استفاده قرار گرفته است.

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، فندر وعده داده است که تمامی این محصولات را تا پایان سال ۲۰۲۳ روانه بازار کند. تلاش خواهیم کرد که در زمان عرضه این امپلیفایرها و کبینت‌ها به بازار و مشخص شدن مشخصات کامل‌تر و دقیق‌تر آنها، اخبار تکمیلی را در گیتارایران با شما به اشتراک بگذاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *