برای شروع، تلکستر بگیرم یا استرتوکستر؟

برای شروع، کدام یک مناسب تر است؟
این که برای شروع یادگیری گیتار الکتریک، تله مناسب شماست یا استرت، کاملا بستگی به سلیقه و نظر شخصی خودتان دارد. هر دو مدل پیشینه تاریخی غنی و طرفداران خاص خود را دارند و هر دو دسته طرفداران دلایل خوبی را برای شروع با تله یا استرت بیان می کنند. اما نمی توان انکار کرد که این دو ساز صدا و حسی کاملا متفاوت ارائه می دهند.

ابتدا به تفاوت های ظاهری این دو ساز میپردازیم:

بدنه استرتوکستر دارای دو برش است و اکثرا سه پیکاپ و یک ولوم و دو تون دارد و بریج آن ترمولو و متحرک است.

بدنه تلکستر دارای یک برش است و اکثرا سه پیکاپ و یک ولوم و یه تون دارد و بریج آن نیز ثابت است

هرچند برای خرید و انتخاب ساز باید کلیشه ها را کنار گذاشت و ساز را دست گرفت و صدا و حس آن را پسندید، اما برای کمک به شما جهت انتخابی دقیق تر و راحت تر، به ذکر چند نکته از تجربیات اساتید در مورد هنر جوهای مبتدی می پردازیم:

استرتوکستر به دلیل داشتن پیاکاپ ها و پوزیشن های بیشتر، تنوع صدایی گسترده تری ارائه می دهد و اگر هنرجویی هستید که هنوز در مورد سبک مورد علاقه خود به نتیجه قطعی نرسیده اید، این ساز برای شما گزینه مناسب تری خواهد بود.
تلکستر به دلیل سادگی در استفاده، یعنی نداشتن بریج ترمولو و در نتیجه، ثبات کوک بالاترو تنظیمات و رگلاژ راحت تر، برای هنرجویانی که فارغ از سبک، قصد دارند تنها معطوف به یادگیری نوازندگی گیتار بمانند و وقت قابل توجهی را صرف کوک کردن ساز و اعمال رگلاژ و تنظیمات نکنند، مناسب تر خواهد بود.

البته فندر برای نوازندگانی که تلفیقی از هر دو نگاه فوق را دارند نیز مدل هایی همچون Fender Nashville Telecaster را در نظر گرفته.
حال با در نظر گرفتن مطالب فوق، یک بار دیگر این دو ساز را در دست گرفته و ببینید کدام یک گزینه مناسب تری برای “شما” خواهد بود.

4 thoughts on “برای شروع، تلکستر بگیرم یا استرتوکستر؟

 1. علی زارعی میگوید:

  من اوایل استرت رو بیشتر میپسندیدم و پیش خودم میگفتم خوب ی دسته ویبره اضافه داره و ی پیکاپ بیشتر ولی وقتی صدای تله رو شنیدم کلا دیدگاهم عوض شد . کاملا درسته اصلا دوتا ساز دوتا جای گاه جدا دارن من جفتشون رو میخوام

 2. محمدامین منصوری میگوید:

  هردو عالی واقعا من که اینهمه در مورد سازها از لس پاول و اس جی خوندم و در موردشون میدونم برام سخته کدوم رو انتخاب کنم تله حس عجیبی داره و استرت هم یاد آور بهترین‌های پینک فلوید برام.

  • پشتیبانی گیتارایران میگوید:

   وقت بخیر،
   متأسفانه مدل مورد نظر خود را مشخص نکرده‌اید. اما به‌طور کلی، استرتوکسترها و تلکسترهای شرکت فندر در کشورهای آمریکا، مکزیک و ژاپن ساخته می‌شوند.
   موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *