استرپ لاک چیست؟

استرپ لاک چیست؟

استرپ لاک (strap lock) یا قفلِ بند، ساده‌ترین و اقتصا‌دی‌ترین گزینه برای محافظت از گیتار است. بسیاری از گیتاریست‌ها هرگز به فکر خرید استرپ لاک نمی‌افتند یا زمانی به فکر آن می‌افتند که دیگر دیر شده است؛ اما اگر به‌صورت ایستاده ساز می‌زنید، این وسیله کوچک، ضروری است. البته روشن است که پیش از هر چیز باید یک استرپ (بند) گیتار راحت بخرید تا بتوانید با آسودگی ایستاده ساز بزنید؛ اما حتی بهترین استرپ‌ها نیز ممکن است در هر لحظه از استرپ باتن (محل اتصال استرپ به بدنه گیتار) جدا شوند و ساز ارزشمند شما به زمین بخورد. با گذر زمان و استفاده مکرر، محل اتصال استرپ به استرپ باتن شکل و اندازه اولیه خود را از دست می‌دهد و گاه و بی‌گاه استرپ از گیتار جدا می‌شود. خود را عذاب ندهید و یک جفت استرپ لاک بر روی گیتار خود نصب کنید.

خبر خوب این است که قیمت استرپ لاک چندان زیاد نیست و نصب آن نیز ساده است. برای نصب استرپ لاک، فقط به یک پیچ گوشتی نیاز دارید. حتی برخی از مدل‌های موجود در بازار به همراه ابزار و راهنمای نصب به دست شما می‌رسند. برای اینکه از بابت اتصال آسوده‌خیال باشید، حتماً در زمان نصب از تمام پیچ‌ها و قطعات موجود در بسته استرپ لاک استفاده کنید.

برخی اوقات سوراخی که استرپ باتن گیتار در آن پیچ شده است، از پیچ موجود در بسته استرپ لاک خریداری‌شده بزرگتر است. در این حالت، می‌توانید به‌راحتی اندازه سوراخ را کوچک‌تر کنید. فقط کافیست انتهای یک خلال دندان را در سوراخ فشار دهید و بخش بیرون‌مانده‌ی خلال دندان از سوراخ را بشکنید و جدا کنید. سپس یک یا دو قطره چسب فوری، چسب چوب یا هر چسب متداول دیگر را نیز درون سوراخ بریزید و بگذارید تا خشک شود. توجه کنید که قرار نیست سوراخ را به‌طور کامل پر کنید؛ بلکه باید آن را کوچک‌تر کنید تا پیچ استرپ لاک درون آن محکم شود.

اما اگر فکر استفاده از پیچ گوشتی خواب از سر شما می‌پراند، می‌توانید از استرپ بلاک (strap block) استفاده کنید. این محصول که توسط کمپانی‌هایی چون فندر (Fender) و ارنی بال (Ernie Ball) تولید می‌شود، یک واشر پلاستیکی است که روی استرپ باتن گیتار نصب می‌شود. زمانی که استرپ را به استرپ باتن وصل می‌کنید، این واشر روی استرپ قرار می‌گیرد و از جدا شدن آن جلوگیری می‌کند. البته روشن است که استرپ بلاک‌ها نمی‌توانند به‌خوبی استرپ لاک، بند گیتار را در جای خود نگه دارند؛ اما در عوض، نیاز به ابزار و نصب ندارند و قیمت پایین‌تری نیز دارند.

استرپ لاک‌ها در رنگ‌های مختلفی چون طلایی، کرومی، مشکی و نیکلی تولید می‌شوند تا با سایر قطعات فلزی گیتار هماهنگ باشند. کمپانی گروور (Grover) حتی استرپ لاک‌هایی با اشکال متفاوت مانند ستاره، جمجمه و عقاب تولید می‌کند که به شما امکان می‌دهند ظاهر گیتار خود را کمی شخصی‌سازی کنید. دانلوپ (Dunlop) و شالر (Schaller) دهه‌هاست که به ساخت سیستم‌های قفل بند مشغول هستند. ارنی بال نیز در این زمینه شهرت فراوانی دارد و یکی از مدل‌هایش به نام Super Locks، ویژگی جالب توجهی دارد. اگر چند گیتار دارید، می‌توانید Ernie Ball Super Locks را روی همه آنها نصب کنید و بند گیتار را از یکی از گیتارهایتان جدا کنید و به‌سادگی روی یکی دیگر از گیتارهای خود نصب کنید.

استرپ لاک به آسان‌ترین و ارزان‌ترین شکل ممکن، خیال شما از بابت سلامت گیتار در اجرای زنده را آسوده می‌سازد. در نهایت، برای یادگیری نصب این وسیله بر روی گیتار، پیشنهاد می‌کنیم ویدیوی «آموزش نصب استرپ لاک روی گیتار» را تماشا کنید.

منبع: Sweetwater
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *