چند راهنمایی برای نگهداری اصولی از گیتار

اگر یک یا چند گیتار دارید، بد نیست که با چند نکته کاربردی در مورد نگهداری صحیح از گیتار آشنا شوید؛ به‌خصوص اگر قرار است که گیتار شما برای مدتی بیش از چند ماه دست‌نخورده باقی بماند.

اگر به‌طور مداوم از گیتار خود استفاده می‌کنید و می‌خواهید که همیشه در نزدیکی شما باشد، استفاده از پایه یا پایه دیواری ایده خوبی است. پایه دیواری با استفاده از یک قلاب، گیتار را از محل دسته نگه داشته و پایه گیتار، ساز را از قسمت پایین آن نگه می‌دارد. البته می‌توانید گیتار را هر روز پس از ساز زدن در کیس قرار دهید که به‌خوبی از آن محافظت می‌کند.

برای اطمینان از سلامت گیتار به این راهنمایی‌ها توجه کنید:

۱. زمانی که گیتارهایتان را درون کیس قرار می‌دهید، کیس‌ها را به‌صورت عمودی و در کنار هم بچینید و آنها را بر روی یکدیگر قرار ندهید. به عبارت دیگر، کیس‌ها باید مانند لباس‌های آویخته‌شده بر روی رگال باشند و نه مانند ورق‌های بازی بر روی یکدیگر. اگر چیدن کیس‌ها به این حالت برای شما ممکن نیست، آنها را به پهلو بر روی زمین بگذارید؛ به‌طوری که دسته کیس رو به بالا قرار گیرد.

۲. زمانی که قرار است چند ماه از گیتار استفاده نکنید، فشار (تِنشِن) سیم‌ها بر روی دسته را تا اندازه‌ای حفظ کنید و سیم‌ها را در حد یک یا دو نیم‌پرده شل کنید. لازم نیست که فشار سیم‌ها بر روی دسته به‌طور کامل حفظ شود؛ اما اگر هیچ فشاری بر روی دسته نباشد، ممکن است تاب بردارد.

۳. حتی‌الامکان گیتارهایتان را در اتاقی نزدیک به مرکز ساختمان نگه دارید و نه در مجاورت دیوارهای کناری خانه. این کار باعث می‌شود که دمای محل نگهداری گیتار ثبات بیشتری داشته باشد. بهره‌گیری از یک مرطوب‌کننده (humidifier) کیس نیز برای ماه‌های سرد سال ایده خوبی است.

۴. در صورتی که از گیتار خود استفاده نمی‌کنید و ساز شما دارای دسته ترمولو است، بهتر است آن را از روی ساز باز کنید. (به‌استثنای ترمولوهای بیگزبی (Bigsby) که دسته آنها تا می‌شود و بر روی پل قرار می‌گیرد)

منبع: وب‌سایت فندر
نویسنده: Jeff Owens
مترجم: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *