رونمایی اسکوایر از گیتارهایی جذاب با حال‌و‌هوای دهه شصت میلادی

رونمایی اسکوایر از گیتارهایی جذاب با حال‌و‌هوای دهه شصت میلادی

چندی پیش، شرکت اسکوایر (Squier)، یکی از مشهورترین برندهای زیرمجموعه شرکت معظم فندر (Fender)، از یک مجموعه جدید و بسیار جذاب از گیتارهای الکتریک و بیس پرده برداشت.

این مجموعه جدید که بخشی از سری محبوب Classic Vibe شرکت اسکوایر به شمار می‌آید، از سازهایی ویژه با تولید محدود تشکیل شده است که همگی با الهام از تغییرات و ارتقاهای رایج و محبوبی که نوازندگان در دهه شصت میلادی بر روی گیتارهای فندر خود اعمال می‌کردند، طراحی شده‌اند.

مجموعه جدید اسکوایر، از یک گیتار الکتریک استرتوکستر، دو گیتار الکتریک تلکستر و یک گیتار بیس Jazz Bass تشکیل شده است. همگی این سازها، از حداقل یک ویژگی فنی و ظاهری برخوردارند که آنها را از نسخه‌های متداولشان متمایز می‌سازد و حال‌وهوایی شبیه به گیتارهای عجیب‌وغریب ساخته‌شده در دهه شصت میلادی نیز به آنها می‌بخشد.

Limited Edition Classic Vibe ’60s Strat HSS

استرتوکستر این سری، با الهام از نمونه‌هایی از این ساز طراحی شده است که نوازندگان با ایجاد برشی بزرگ در محدوده پیکاپ بریج ساز، یک پیکاپ هامباکر را به جای پیکاپ سینگل کویل بریج در بدنه آن جای می‌دادند. در حالی که استرتوکسترهای HSS از اواسط دهه هشتاد میلادی توسط فندر به تولید رسیدند، اما چندین سال قبل از عرضه رسمی این مدل به بازار، بسیاری از گیتاریست‌ها استرتوکستر خود را به این چینش پیکاپ تجهیز می‌کردند.

پیکاپ هامباکر بریج این استرتوکستر جالب، یک پیکاپ عادی با مگنت‌هایی از نوع آلنیکو است که در بالای آن نیز دو پیکاپ سینگل کویل با مگنت‌هایی از همین نوع قرار دارد. از دیگر ویژگی‌های دهه شصتی Limited Edition Classic Vibe ’60s Strat HSS می‌توان به هداستاک همرنگ با بدنه اشاره کرد.

این استرتوکستر که طول اسکیلی معادل با ۲۵.۵ اینچ دارد، از بدنه‌ای از جنس چوب پاپلار (poplar) برخوردار است که یک دسته از جنس چوب افرا (maple) با پروفایل C-شکل، همراه با فرت‌بوردی از جنس چوب indian laurel به آن متصل شده است. بریج این ساز نیز یک بریج ترمولو با شش سدل از نوع وینتج است.

گیتار الکتریک اسکوایر Limited Edition Classic Vibe ’60s Strat HSS، در دو رنگ Sienna Sunburst و Lake Placid Blue، با قیمت حدود ۴۵۰ دلار به فروش خواهد رسید.

گیتار اسکوایر

Limited Edition Classic Vibe ’60s Custom Telecaster / Telecaster SH

این سری، دو گیتار تلکستر بسیار جذاب نیز در خود دارد که یکی از آنها، یک تلکستر نسبتاً متداول است؛ اما دیگری، از چینش پیکاپ SH و جزئیات ظاهری جالبی برخوردار است.

هر دوی این تلکسترها به بدنه‌ای از جنس چوب پاپلار، دسته‌ای C-شکل از جنس چوب افرا و بریج‌های وینتج مجهز هستند. همچنین فرت‌بورد آنها شعاعی معادل با ۹٫۵ اینچ دارد که فرت‌هایی از نوع narrow tall بر روی آن قرار گرفته است.

مدل SH را می‌توان جذاب‌ترین ساز معرفی‌شده در این مجموعه دانست. این گیتار الکتریک از هداستاکی همرنگ با بدنه برخوردار است و در موقعیت نِک نیز به یک پیکاپ هامباکر با مگنت‌هایی از نوع آلنیکو مجهز است. Limited Edition Classic Vibe ’60s Telecaster SH در دو رنگ مشکی و Sherwood Green تولید خواهد شد که رنگ دوم، رنگ سبزی بسیار زیباست.

مدل تلکستر ساده‌تر این مجموعه که Limited Edition Classic Vibe ’60s Custom Telecaster نام دارد، تنها در رنگ قرمز مات Satin Dakota Red تولید می‌شود و در کل بدنه خود، به حاشیه‌کاری دو-لایه مشکی‌رنگی مزین است. انجام این نوع از حاشیه‌کاری بر روی گیتارهای تلکستر در دهه شصت میلادی بسیار رایج بوده است و این ویژگی ظاهری نیز با هدف یادآوری گیتارهای همین دوره به این ساز افزوده شده است.

قیمت گیتار الکتریک اسکوایر Classic Vibe ’60s Telecaster SH حدود ۴۵۰ دلار و قیمت Classic Vibe ’60s Custom Tele حدود ۴۳۰ دلار است.

Limited Edition Classic Vibe Mid-’60s Jazz Bass

آخرین ساز این سری، Mid-’60s Jazz Bass نام دارد که طبق گفته اسکوایر، ادای احترامی به سیر تکامل جز بیس است.

بدنه این گیتار بیس زیبا با رنگ Olympic White پوشیده شده است و یک پیک‌گارد از نوع Tortoiseshell نیز بر روی آن نصب شده است. Mid-’60s Jazz Bass با هداستاک همرنگ بدنه خود که نوشته‌هایی همانند گیتارهای بیس تولیدشده در دهه شصت میلادی توسط فندر بر روی آن وجود دارد، به‌خوبی یادآور نمونه‌های تولیدشده در آن دوران طلایی موسیقی است. همچنین دسته این ساز نیز دارای پوششی براق از نوع vintage-tint است که حس‌وحال دهه شصتی آن را تقویت می‌کند.

از دیگر ویژگی‌های این گیتار بیس می‌توان به طول اسکیل ۳۴ اینچ، بدنه ساخته‌شده از جنس چوب پاپلار، دسته C-شکل از جنس چوب افرا (maple) و بریج وینتج چهار سدل آن اشاره کرد.

اسکوایر قیمت ۴۴۹ دلار را برای گیتار بیس Limited Edition Classic Vibe Mid-’60s Jazz Bass اعلام کرده است.

تمامی مدل‌های مجموعه Limited Edition Classic Vibe ’60s، در بهار سال جاری به‌صورت محدود به بازار عرضه خواهند شد.

منبع: Guitar World
نویسنده: Matt Owen
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *