۵ دلیل برای اینکه دستان کوچک، مشکلی برای گیتار زدن ایجاد نمی‌کنند

۵ دلیل برای اینکه دستان کوچک، مشکلی برای گیتار زدن ایجاد نمی‌کنند

افرادی که دستان کوچکی دارند، همواره این مسئله را به‌عنوان یک محدودیت برای گیتار زدن فرض می‌کنند. اما این نکته حقیقت ندارد.

در این مقاله قصد داریم دلایل محکم و ملموسی برای رد این فرضیه در اختیار شما قرار دهیم. امیدواریم در انتهای این مقاله به این نکته پی برده باشید که دستان کوچک محدودیتی برای گیتارنوازی محسوب نمی‌شوند.

۱. گیتاریست‌های معروف بسیاری هستند که دستان کوچکی دارند

درست خواندید؛ بسیاری از نوازندگان گیتار دستان کوچکی دارند، اما توانسته‌اند به لطف مهارت‌های گیتارنوازی خود، به محبوبیت برسند. اولین نمونه‌ای که به ذهن متبادر می‌شود، انگس یانگ (Angus Young) است. اگر به ویدئوهای اجرای زنده گروه AC/DC با دقت توجه کنید، متوجه دستان کوچک یانگ خواهید شد.

دستان او آنقدر کوچک هستند که برای نواختن پاور کوردها باید شست خود را به دور دسته گیتار حلقه کند. البته این تکنیک تنها برای نوازندگانی با دستان کوچک‌تر نیست؛ اما می‌تواند به این گروه از نوازندگان کمک شایانی کند. آیا فکر می‌کنید یانگ در نوازندگی محدود شده یا تکنیک او در حد لازم نیست؟

۲. در دنیا کودکانی وجود دارند که به‌سادگی هرچه تمام‌تر قطعات پیچیده را اجرا می‌کنند

کمی به این نکته فکر کنید. کودکان کم سن و سال بسیاری هستند که نواختن گیتار را شروع می‌کنند. چه در قالب آموزش آکادمیک و چه به‌صورت خودآموز، کودکانی را می‌بینید که نوازندگان بسیار چیره‌دستی هستند. اندازه دست کودکان بسیار کوچکتر از بزرگسالان است.

اگر خردسالانی با دستانی آنقدر کوچک می‌توانند به این سطح از توانایی برسند، یک بزرگسال فارغ از اندازه دستان خود حتماً می‌تواند به چنین سطوحی دست یابد. کلید ماجرا ممارست است. آن کودکان صدها ساعت را صرف تمرین و پرورش مهارت‌های خود کرده‌اند.

۳. بدن ما توان تطبیق دارد

اگر بدن ما از عهده یک کار به‌خوبی برآید، آن کار تطبیق یافتن با محیط جدید است. این امر از نشانه‌های روندی است که در ابتدای پیدایش ما و زمانی که اولین انسان‌ها شروع به راه رفتن روی دو پا کردند، آغاز شده است.

ما می‌توانیم به مشکلات آناتومیک بسیار بزرگتر از رساندن انگشت به چند فرت بر روی گیتار فائق آییم. اگر بدانید که تنها با انجام چند تمرین ساده چه دامنه گسترده‌ای را می‌توانید بر روی دسته گیتار پوشش دهید، شگفت‌زده خواهید شد.

۴. گیتارهای امروزی برای دستان کوچک بهینه‌سازی شده‌اند

تنها جایی که دستان کوچک ممکن است افراد را دچار مشکل کنند، در نوازندگی گیتار کلاسیک است. این گیتارها دسته‌های بسیار پهن‌تری دارند و ممکن است حتی برای اشخاصی با دستان نسبتاً بزرگ نیز مشکل ایجاد کنند. در سایر گیتارها با دسته‌هایی بسیار نازک‌تر سر و کار داریم.

علاوه بر این، برخی از گیتارها مختص افرادی طراحی شده‌اند که در نواختن گیتارهای معمولی دچار مشکل هستند.

۵. می‌توانید تکنیک‌های مختلف را به کار گیرید

نهایتاً اگر فکر می‌کنید که نواختن برخی از الگوها به‌طور مرسوم برای شما غیرممکن است، می‌توانید با نواختن همان نت‌ها در موقعیت‌های متفاوت، الگوهای مورد نظر را در حیطه توانایی‌های خود اجرا کنید.

این روش دهه‌هاست که با موفقیت اجرا شده و راه‌حلی منطقی برای نواختن شکل‌های دشوارتر بر روی دسته گیتار است. یکی از بهترین مزایای گیتار این است که می‌توانید یک الگوی واحد را در چند نقطه مختلف از دسته با اشکال مختلف اجرا کنید. با کمی خلاقیت، هیچ چیز نمی‌تواند مانع نوازندگی شما شود.

جمع‌بندی

شاید بیشتر نکاتی که امروز از آنها یاد کردیم به نظر واضح بیایند و حقیقتاً همین‌طور نیز هست. هدف کلی این مقاله همین است. قصد داشتیم نشان دهیم این باور که کسی به‌خاطر دستان کوچک خود نمی‌تواند به‌خوبی گیتار بزند، آنقدر غلط است که نیازمند مقاله‌ای چنین پُرواضح است.
همه چیز بسته به زمان و تلاشی دارد که صرف ایجاد مهارت‌ها و توانایی‌های خود می‌کنید. با کمی جستجو، تمرین‌های زیادی برای کشیدن بیشتر انگشت‌ها پیدا خواهید کرد و تکنیک‌هایی نیز وجود دارند که نیاز به جهش‌های بلند از فرتی به فرت دیگر را از بین می‌برند. آنقدر راه‌حل و جایگزین وجود دارد که دیگر دستان کوچک مانعی بر سر راه گیتارنوازی به حساب نمی‌آیند.

حتی کسانی که دستانشان به‌طور غیرطبیعی کوچک است یا کسانی که کوچکی دستان آنها به علت مشکلات سلامتی است، گزینه‌هایی برای رفع مشکلات موجود بر سر راه نواختن گیتار در اختیار دارند.

البته داشتن دستان بزرگ و انگشتان بلند کار را راحت‌تر می‌کند؛ اما یک ضرورت نیست. با دستان و انگشتان کوچک‌تر نیز می‌توان به همان اندازه سریع، دقیق و پُراحساس ساز زد. فقط باید تکنیک‌ها را تمرین کنیم و آنها را به راحت‌ترین شکل ممکن برای خود اجرا کنیم.

منبع: Guitar Fella
مترجم: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *