هامباکر یا سینگل کویل؛ کدام پیکاپ برای شما مناسب است؟

چه چیزی صدای گیتار الکتریک را این چنین زیبا می‌کند؟ خیلی چیزها؛ از جمله چوب، دسته، نوازنده و البته پیکاپ. امروز تمرکز ما بر روی پیکاپ است. پیکاپ‌ها انواع گوناگونی دارند، اما در این مطلب ما به محبوب‌ترین آنها یعنی سینگل کویل و هامباکر می‌پردازیم.

پیکاپ چیست؟

پیکاپ یک آهنرباست که ارتعاشات سیم گیتار را دریافت می‌کند. ارتعاشات به سیگنال الکتریکی تبدیل شده و سپس به امپلیفایر فرستاده می‌شوند. امپ، سیگنال را تقویت و بلندتر می‌کند.

تفاوت سینگل کویل و هامباکر

سینگل کویل

پیکاپ‌های سینگل کویل قدیمی‌تر از انواع دیگر پیکاپ هستند. این پیکاپ‌ها از صدایی شفاف‌تر با فرکانس‌های بالای بیشتر برخوردار هستند. پیکاپ‌های سینگل کویل نویز بیشتری دارند و هنگامی که نوازنده دست از نواختن بکشد، هام و نویز تولید می‌کنند. این پیکاپ‌ها با افکت دیستورشن صدای زیبایی ایجاد می‌کنند و بدون دیستورشن، صدایی شفاف و تمیز دارند.

هامباکر

پیکاپ‌های هامباکر از ترکیب دو پیکاپ سینگل که در جهت عکس یکدیگر بسته شده‌اند، تشکیل می‌شوند. این پیکاپ‌ها برای از بین بردن صدای هام در پیکاپ‌های سینگل کویل طراحی شدند و به همین خاطر آنها را هامباکر می‌نامند. نحوه سیم‌پیچی هامباکرها، بر صدای آنها نیز تأثیر گذاشت. این پیکاپ‌ها صدایی پُرتر با ولوم بیشتر دارند. هامباکرها نیز برای استفاده با افکت دیستورشن بسیار مناسب هستند.

گیتارها ممکن است ترکیب‌های مختلفی از پیکاپ‌های سینگل کویل و هامباکر را داشته باشند. برخی گیتارها از هر دو نوع پیکاپ بهره می‌برند.

اگر به دنبال پیکاپ مناسب می‌گردید، بهتر است کار را از گوش کردن به آثار نوازندگان مورد علاقه خود و تشخیص اینکه از چه نوع تجهیزاتی برای ایجاد صدا استفاده می‌کنند، شروع کنید. برای مثال، اریک کلپتون (Eric Clapton) در دهه شصت اغلب از پیکاپ‌های هامباکر استفاده می‌کرد، ولی از اوایل دهه هفتاد تا امروز، از پیکاپ‌های سینگل کویل استفاده می‌کند.

برای اینکه بفهمید چه نوع پیکاپی به سلیقه شما نزدیک‌تر است، باید به صدایی که دوست دارید در هنگام ساز زدن تولید کنید، بیندیشید. برخی از نوازندگان ترجیح می‌دهند فقط از یک نوع پیکاپ استفاده کنند، برخی از هر دو پیکاپ به‌صورت جداگانه استفاده می‌کنند و برخی دیگر دائماً نوع پیکاپ مورد استفاده خود را تغییر می‌دهند.(۱)

منبع: وب‌سایت Fender
نویسنده: Nick Stoubis
مترجم: کیان ایرجی


(۱) ترکیب‌های پیکاپ متداول در بازار عبارتند از: ۱- سه پیکاپ سینگل کویل مانند گیتارهای استرتوکستر ۲- دو سینگل کویل مانند گیتارهای تلکستر ۳- دو هامباکر مانند گیتارهای لس پال ۴- یک هامباکر برای پیکاپ بریج و دو سینگل کویل برای پیکاپ‌های میانی و نِک مانند گیتارهای استرتوکستر HSS. (مترجم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *