Pearly Gates Tele: نسخه‌ای ویژه از پیکاپ مشهور سیمور دانکن

پیکاپ سیمور دانکن Pearly Gates for Tele

چندی پیش، شرکت سیمور دانکن (Seymour Duncan)، خبر از عرضه یک نسخه ویژه از پیکاپ‌های هامباکر Pearly Gates خود به بازار داد که قابلیت نصب بر روی گیتارهای تلکستر را دارد.

سالهاست که پیکاپ‌های Pearly Gates شرکت سیمور دانکن، به‌دلیل تولید صدایی شبیه به پیکاپ‌های PAF، از محبوبیت زیادی در میان نوازندگان گیتار الکتریک در سبک‌های سنگین‌تر برخوردارند. حال، این شرکت نسخه‌ای ویژه از این محصول محبوب را تولید کرده است که اندازه آن، درست همانند یک پیکاپ سینگل کویل است و می‌تواند بدون ایجاد هیچ تغییری در ساختار گیتارهای تلکستر، در موقعیت پیکاپ بریج آنها قرار گیرد.

شکل اولیه Pearly Gates در اواخر دهه هفتاد میلادی و برای گیتاریست گروه ZZ Top، یعنی بیلی گیبنز (Billy Gibbons) طراحی شد. وی به پیکاپی نیاز داشت که بتواند صدای پیکاپ‌های PAF تعبیه‌شده در Gibson Les Paul فوق‌العاده ارزشمند خود که از قضا Pearly Gates نامیده می‌شد را در گیتارهای عادی‌تر شبیه‌سازی کند. نتیجه نهایی، یک پیکاپ هامباکر بود که صدایی بسیار شبیه به PAF اما با ماهیت صوتی کمی خشن‌تر تولید می‌کرد.

سالها بعد، شرکت Seymour Duncan به لس پال بیلی گیبنز دسترسی پیدا کرد و تصمیم گرفت تا نمونه‌ای از پیکاپ‌های نصب‌شده بر روی آن را بازآفرینی و به‌طور انبوه به بازار عرضه کند. سیمور دانکن نام گیتار گیبنز، یعنی Pearly Gates را بر روی این پیکاپ گذاشت و با عرضه آن به بازار، موفقیت تجاری بی‌نظیری برای خود رقم زد. از آن موقع تا به امروز، نام Pearly Gates مترادف است با تن خشن گیتار در موسیقی بلوز ایالت تگزاس.

مهمترین ویژگی پیکاپ Pearly Gates از نظر نوازندگان، پاسخ‌دهی داینامیک فوق‌العاده و تن گرم و غنی آن است. بازه صوتی قابل تولید توسط Pearly Gates به‌قدری وسیع است که در صورت اتصال آن به یک امپلیفایر مناسب، می‌توان تنها با تغییر شدت نوازندگی، تن گیتار را از کلین تا تنی بسیار خشن تغییر داد.

پیکاپ Seymour Duncan
BG1400

اما علاوه بر Pearly Gates، سیمور دانکن از نسخه‌ای از پیکاپ BG1400 نیز رونمایی کرده است.

BG1400 پیش‌تر فقط در قالب یک محصول کاستم شاپ قابل خریداری بود و گزینه‌ای محبوب در میان مشتریان این شرکت به حساب می‌آمد. اکنون، سیمور دانکن این محصول را به‌صورت انبوه و عادی به بازار عرضه کرده است تا طیف وسیع‌تری از نوازندگان به آن دسترسی داشته باشند.

این محصول که مانند نسخه جدید Pearly Gates، با هدف نصب بر روی گیتارهای تلکستر طراحی شده است، می‌تواند تنی وینتج، همراه با کمی انرژی و حجم بیشتر تولید کند و صدای گیتارهای تلکستر را بدون تحت‌الشعاع قرار دادن ماهیت منحصربه‌فرد آنها، کمی حجیم‌تر و گرم‌تر کند.

BG1400 از یک جفت سیم‌پیچ stacked با دور سیم‌پیچ بالا بهره می‌برد و طبق ادعای شرکت سازنده، یک پیکاپ نویز کنسلینگ با اتکی فوق‌العاده است.

پیکاپ‌های Pearly Gates Telecaster و BG1400، با قیمت‌های به‌ترتیب ۱۱۹ و ۱۲۹ دلار، از امروز قابل خریداری هستند.

نویسنده: Matt Parker
مترجم: امیر تولی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *