Trigon-6: سینتی‌سایزر هیجان‌انگیز Sequential

سینتی سایزر Sequential Trigon-6

روز گذشته، شرکت سکوئنشال (Sequential) از یک سینتی سایزر جدید به نام Trigon-6 رونمایی کرد که ادعا می‌کند تمامی ویژگی‌های مثبت دو مدل افسانه‌ای Prophet-6 و OB-6 را در خود دارد.

Trigon-6 را می‌توان روایت شرکت سکوئنشال از یکی از مهم‌ترین قالب‌های سینتی‌سایزر، یعنی ترکیب سه اسیلاتور با فیلتر نردبانی (ladder) آنالوگ دانست که نقشی مهم در به شهرت رسیدن این ساز داشت.

اسیلاتورها و فیلتر

Trigon-6 به سه اسیلاتور کنترل‌شونده با ولتاژ مجهز است که توانایی تولید صدا در سه شکل موج triangle، saw و pulse را دارند. این سینت جدید، یک فیلتر لدر آنالوگ نیز در خود دارد که طبق گفته شرکت سازنده، نمونه‌ای بهبودیافته از همان فیلتری است که در مدل مشهور Pro 3 به کار رفته بود.

این فیلتر، قابلیت کارکرد در دو حالت دو قطبی و چهار قطبی را دارد و دو پارامتر drive و feedback را نیز در اختیار نوازنده قرار می‌دهد تا بتواند تنها با چرخاندن یک ناب، به بازه صوتی وسیعی دست یابد.

سکوئنشال Trigon-6 اندازه‌ای نسبتاً بزرگ دارد و به یک کی‌بِد چهار اکتاو با کلیدهای نیمه‌سنگین حساس به فشار مجهز است که از قابلیت اَفترتاچ نیز پشتیبانی می‌کند.

سینتی سایزر Sequential Trigon-6

افکت‌ها و قابلیت‌های طراحی صدا

سینتی‌سایزر Trigon-6 از یک بخش افکت دوگانه برخوردار است که چندین افکت بسیار باکیفیت مانند ریورب، دیلِی، کورِس، فلنجر، فیزر و ring modulator را ارائه می‌کند.

به‌علاوه، یک افکت دیستورشن استریو با طراحی آنالوگ نیز در این دستگاه تعبیه شده است که نوازنده می‌تواند با فعال‌سازی آن، خشونتی جذاب به صدا بیفزاید.

یک ناب به نام Vintage نیز بر روی این سینت وجود دارد که طبق گفته سکوئنشال، کالیبراسیون و رفتار اجزای مختلف مدار ساز را کمی تغییر می‌دهد و صدای تولیدی آنها را به سینت‌های قدیمی و وینتج نزدیک می‌کند. از آنجا که این تنظیم در قالب یک ناب ارائه می‌شود، میزان آن قابل تنظیم است و می‌توان با قرار دادن آن در حالت صفر، یک ساز کاملاً پایدار و بی‌نقص، درست مانند یک سینت گران‌قیمت جدید در اختیار داشت و با افزایش آن، شخصیتی غیرقابل پیش‌بینی و کمی بی‌تعادل، مانند سینت‌های قدیمی و کهنه به ماهیت صوتی ساز افزود.

طبق گفته سکوئنشال، Trigon-6 از تمامی امکانات طراحی صدایی که این شرکت به آن مشهور است، برخوردار است. از این امکانات می‌توان به انولوپ استثنایی، LFO همخوان‌شونده با تمپو، قابلیت تولید چند شکل موج و ارسال آن به چندین مقصد در مدار سینت از طریق LFO، یک آرپژیاتور و یک استپ سکوئنسر پلی‌فونیک اشاره کرد.

همچنین در رابط کنترلی این دستگاه، هر امکانی ناب یا سوئیچ مخصوص خود را دارد؛ امری که باعث می‌شود تمامی امکانات ساز، مستقیماً در دسترس نوازنده قرار گیرد.

سینتی سایزر Sequential Trigon-6

اتصالات، ابعاد و قیمت

در بحث اتصالات، Sequential Trigon-6 از خروجی استریو در قالب دو جک ۶.۳ میلی‌متری بهره‌مند است و در کنار این جک‌ها نیز، یک جک دیگر از همین نوع، نقش خروجی هدفون را ایفا می‌کند. به‌علاوه، ورودی و خروجی MIDI و پورت Thru نیز در قالب سوکت‌های پنج پین DIN، در پنل پشتی این سینتی‌سایزر به چشم می‌خورد. یک پورت USB نیز ارسال و دریافت پیام‌های MIDI با کامپیوتر و سایر دستگاه‌های پشتیبان را در این ساز ممکن می‌سازد.

افزون بر اتصالات اشاره‌شده، چهار جک ۶.۳ میلی‌متری دیگر نیز در پشت این سینت وجود دارد که در واقع، ورودی‌هایی برای پدال اکسپرشن (جهت کنترل پارامترهایی نظیر ولوم و فیلتر کات‌آف) و ورودی پدال ساستین و کنترلر سکوئنسر هستند.

نیروی مورد نیاز Trigon-6، از طریق منبع تغذیه داخلی آن تأمین می‌شود که برای اتصال برق شهری به آن، باید از کابل‌های IEC استفاده کنید.

این دستگاه نسبتاً بزرگ و سنگین، ابعادی معادل با ۸۰۷ در ۳۲۳ در ۱۱۷ میلی‌متر و وزنی در حدود ۹.۵ کیلوگرم دارد.

سینتی‌سایزر آنالوگ پلی‌فونیک Sequential Trigon-6، با قیمت ۳۴۹۹ دلار، از امروز در بازار جهانی قابل خریداری است.

منبع: Sound On Sound
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *