شش درام کیت الکترونیک جدید از Roland

درام کیت الکترونیک رولند

چند ساعت پیش، شرکت ژاپنی Roland از ترکیب‌ها و اجزایی جدید از سری‌ درام کیت‌های الکترونیک TD-17 ،TD-27 و VAD رونمایی کرد. این محصولات شامل دو ترکیب کیت جدید برای سری TD-17، یک ترکیب جدید برای سری TD-27 و سه ترکیب جدید از سری VAD می‌شوند.

در ادامه، نگاهی عمیق‌تر به هر یک از آنها خواهیم انداخت.

TD-17KVX2 و TD-17KV2

درام ست Roland TD-17

درام کیت‌های سری TD-17 رولند، به دلیل آسانی کاربری و برخورداری از امکاناتی نظیر ابزارهای آموزشی سودمند، امکان پخش بکینگ ترک از طریق بلوتوث و آدیو اینترفیس USB، همواره گزینه‌ای بسیار محبوب نزد درامرها بوده‌اند.

اکنون، دو کیت جدید به محدوده قیمتی بالاتر این سری افزوده شده است که هر دو آنها نیز به سنج کرش جدید CT-12C-T مجهز شده‌اند.

Roland CT-12C-T ضخامتی کمتر از نمونه‌های قبلی این شرکت دارد و حسی نزدیک‌تر به یک سنج آکوستیک به کاربر منتقل می‌کنند و پاسخ‌دهی آن به چوب درام نیز طبیعی‌تر است.

کیت ۲۰۹۹ دلاری TD-17KVX2 از دو سنج CT-12C-T برخوردار است و کیت ۱۵۹۹ دلاری TD-17KV2، شامل یک عدد از این سنج می‌شود. همچنین هر دو ست، شامل راید CY-14R-T می‌شوند.

TD-27KV2

ROLAND TD-27KV2

اگر پیگیر دنیای درامز باشید، احتمالاً می‌دانید که سری TD-27 رولند، شباهت‌های بسیاری به درام کیت‌های پرچمدار این برند، یعنی TD-50X دارد. این شباهت‌ها تنها به ویژگی‌ها و اصوات قابل تولید توسط این کیت‌ها خلاصه نمی‌شوند.

یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های TD-27، برخورداری آن از سه پورت تریگر دیجیتال است. تا به امروز، دو عدد از این پورت‌ها با درام‌های PD-140DS و CY-18DS اشغال می‌شد؛ اما کیت جدید TD-27KV2، همراه با های-هت دیجیتال جدید VH-14D عرضه می‌شود که جایگزینی است برای های-هت قدیمی VH-10. این های-هت دوتکه ۱۴ اینچی، طبق اعتقاد بسیاری از متخصصین، یکی از بهترین نمونه‌های دیجیتال موجود در بازار به شمار می‌آید. این امر به‌تنهایی می‌تواند TD-27KV2 را به درام کیتی بسیار ارزشمند تبدیل کند.

سنج‌های کرش نیز در این کیت جدید با نمونه‌های پیشرفته‌تر CY-12C-T و CY-14C-T جایگزین شده‌اند که همانطور که پیش‌تر گفته شد، عملکردی بسیار بهتر از سنج‌های قدیمی‌تر CY-12 و CY-13R ارائه می‌کنند.

TD-27KV2 با قیمت ۳۴۹۹ دلار از اواخر ماه جاری قابل خریداری است.

VAD504 و VAD507

درام کیت الکترونیک رولند

این رونمایی، شامل دو ست جدید از سری VAD5 نیز می‌شود. سری VAD5 را می‌توان اولین درام کیت‌های شبه-آکوستیک از خانواده V-Drums Acoustic Design دانست.

بخش مرکزی VAD504 و VAD507، ماژول TD-27 است. در واقع، درام کیت سه‌بخشی VAD504 و کیت پنج‌بخشی VAD507، نسخه‌هایی جدید از دو مدل ۵۰۳ و ۵۰۶ هستند. مهم‌ترین ارتقایی که در این دو محصول رخ داده است، تجهیز آنها به های-هت دیجیتال VH-14D است.

سخت‌افزار این دو ست نیز نسبت به نسخه قبلی آنها شامل تغییراتی شده است. هر دو مدل جدید، اکنون همراه با استندهای تام/سیمبال دومنظوره مستحکمی عرضه می‌شوند که پیش از این، بخشی از درام کیت‌های گران‌قیمت سری VAD7 رولند بود. این امر بدین معناست که در VAD504 و VAD507، از گیره‌های چندتایی برای نگه داشتن تام خبری نیست.

ترکیب کلی این دو درام ست، مانند نسخه‌های قبلی آنهاست. VAD504 از یک رک تام ۱۰ اینچی و یک کرش CY-14C-T برخوردار است و مدل VAD507، از دو رک تام ۱۰ و ۱۲ اینچی و دو سنج کرش CY-14C-T و CY-16C-T. همچنین هر دو آنها به اسنر دیجیتال PD-140DS و راید CY-18D مجهز هستند.

همانطور که گفته شد، هر دو ست بر پایه ماژول مرکزی TD-27 ساخته شده‌اند و با به‌روزرسانی‌های انجام‌شده بر روی این ماژول، این دو نیز مانند تمامی کیت‌های ساخته‌شده بر پایه TD-27، به امکاناتی جدید مجهز شده‌اند که در ادامه خبر به آنها خواهیم پرداخت.

VAD504 و VAD507، با قیمت‌های به‌ترتیب ۴۲۹۹ و ۵۳۹۹ دلار به فروش خواهند رسید.

VAD307

Roland VAD307

سری ۳ درام کیت‌های VAD رولند به دلیل درام‌های کوچک‌تر و کم‌عمق‌تر خود و در نتیجه، اشغال فضای کمتر، محبوبیت بسیاری در میان درامرهای مبتدی دارند. گفته می‌شود که این سری از محصولات، برخلاف اندازه کوچک خود، هنگام نوازندگی حسی بسیار نزدیک به درام شل‌های آکوستیک به درامر منتقل می‌کنند.

اکنون، VAD307 به دو کرش جدید CY-12C-T و یک راید CY-14R-T مجهز شده است تا عملکرد بهتری از نمونه‌های قدیمی‌تر خود ارائه کند. این درام کیت ۲۸۹۹ دلاری نیز مانند سایر هم‌خانواده‌هایش، با استندهای سیمبال/تام سری VAD7 عرضه خواهد شد.

به‌روزرسانی ماژول‌های TD-17 و TD-27

ماژول Roland TD-27

اگر در حال مطالعه این خبر هستید و یکی از ماژول‌های TD-17 و یا TD-27 را در اختیار دارید، شاید با خواندن این تیتر فکر کنید که دستگاه مورد اعتمادتان قدیمی شده است. اما نگران نباشید؛ زیرا به‌روزرسانی این ماژول‌ها توسط رولند، در واقع یک به‌روزرسانی نرم‌افزاری اساسی است که تا آخر سال ۲۰۲۲، به‌صورت رایگان در Roland Cloud منتشر خواهد شد و صاحبان این دو ماژول، می‌توانند آن را به‌آسانی دانلود و بر روی دستگاه خود نصب کنند.

با این به‌روزرسانی، ماژول مرکزی TD-17 به ده کیت سمپل آماده جدید مجهز خواهد شد. همچنین ده کیت دیگر در این ماژول که تنها صاحبان مدل VAD306 به آنها دسترسی داشتند، اکنون برای تمامی درام کیت‌های TD-17 قابل استفاده خواهد بود.

افزون بر کیت‌های سمپل آماده مذکور، ۲۶ سمپل نیز به‌صورت جداگانه در این ماژول بارگذاری خواهد شد که می‌توان آنها را به کیت‌های آماده داخل درامز و یا کیت‌های ساخته‌شده توسط کاربر اضافه کرد.

همچنین بخش افکت این ماژول نیز ارتقاء یافته است و دو قسمت Reverb و Kit Compression، به‌علاوه ۱۱ افکت جدید دیگر به آن افزوده شده است.

از سوی دیگر، رولند ده کیت سمپل آماده و ۳۹ سمپل جداگانه را به ماژول TD-27 افزوده است و اصلاحاتی نیز در سه کیت محبوب آن انجام داده است.

به‌علاوه، برخی از ویژگی‌های ماژول پرچمدار TD-50X در TD-27 گنجانده شده است که مهم‌ترین آنها، قابلیت‌های لایه‌بندی صدا مانند کراس‌فید و کنترل نقطه پایانی فید سمپل‌هاست. همچنین در این نسخه جدید، می‌توان شکل موج سمپل‌های بارگذاری‌شده را تغییر داد و آنها را به‌صورت دقیق ویرایش کرد. این امر، در صورتی که قصد بارگذاری سمپل‌های خود بر روی ماژول را داشته باشید، می‌تواند بسیار کاربردی باشد. کمپرسور اصلی نیز در TD-27، مانند TD-50X، به حالت parallel مجهز شده است.

آخرین ویژگی مهم افزوده‌شده به TD-27، سازگار شدن آن با محتوای موجود در Roland Cloud است.

منبع: MusicRadar
نویسنده: Stuart Williams
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *