Rode Wireless ME: یک میکروفون قابل حمل با کاربری بسیار آسان

چندی پیش، شرکت استرالیایی رود (Rode) از یک میکروفون بی‌سیم جدید رونمایی کرد که ادعا می‌شود مزایای دو مدل RodeLink و Wireless Go را در قالب یک دستگاه کوچکتر به کاربر ارائه می‌کند.

این محصول جدید که Wireless ME نام دارد، گزینه‌ای بسیار مناسب برای افرادی است که قصد تولید محتوا با استفاده از دستگاه‌های قابل حمل همچون تلفن همراه را دارند. طبق گفته شرکت رود، Wireless ME کیفیت صدای فوق‌العاده و امکانات کاربردی میکروفون‌های یقه‌ای قابل حمل پیشین این شرکت را در بدنه‌ای کوچکتر با کاربری بسیار آسان‌تر در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

این میکروفون جدید اندازه‌ای بسیار کوچک دارد و با این وجود، از فناوری بسیار پیشرفته انتقال سیگنال دیجیتال Series IV بر پایه باند فرکانسی ۲٫۴ گیگاهرتز بهره‌مند است تا بتواند سیگنال را با شفافیتی بسیار بالا، تا فاصله حداکثر ۱۰۰ متر به گیرنده خود انتقال دهد. همچنین این محصول جدید از فناوری انقلابی تنظیم خودکار گین Rode، یعنی GainAssist نیز برخوردار است و گفته می‌شود که می‌تواند با کمک این فناوری، صدا را با حجمی کاملاً بهینه در تمامی شرایط ضبط کند.

Rode Wireless ME

شرکت Rode درباره این فناوری کاربردی چنین گفته است: «فناوری GainAssist بسیار پیشرفته‌تر از سیستم‌های تنظیم گین خودکاری است که در کارت صداها، دوربین‌ها و میکروفون‌های مدرن وجود دارد. این سیستم می‌تواند در تمامی شرایط، گین میکروفون را با دقتی بسیار بالا تنظیم کند و صدایی بسیار شفاف، بدون نویز پس‌زمینه و تغییرات ناگهانی در شدت صدا را رقم بزند. این سیستم دو حالت موسوم به Auto و Dynamic دارد که کاربر می‌تواند هر یک از آنها را با توجه به شرایط ضبط خود انتخاب کند و بهینه‌ترین ضبط ممکن را برای خود رقم بزند. همچنین این فناوری گین خروجی میکروفون را با توجه به دستگاه میزبان به‌صورت خودکار و با دقتی بالا تنظیم می‌کند.»

طبق ادعای رود، Wireless ME با وجود اندازه بسیار کوچک خود، از میکروفون‌هایی بسیار باکیفیت برخوردار است که در سیستم‌های ضبط رادیویی نیز استفاده می‌شوند. هم یونیت فرستنده و هم یونیت گیرنده این دستگاه، به میکروفون تجهیز شده‌اند تا بتوان به شکلی یکپارچه و بسیار آسان و به‌صورت دو کانال به ضبط صدا پرداخت.

گفته می‌شود که Rode Wireless ME اولین دستگاهی در جهان است که از یک میکروفون موسوم به میکروفون گوینده (narrator) در یونیت گیرنده خود بهره می‌برد. این میکروفون که توسط رود ME Mic نامیده می‌شود، به کاربر امکان می‌دهد که صدای سوژه جلوی دوربین و فیلمبردار را به‌صورت همزمان ضبط کند. این قابلیت، ضبط مصاحبه و وُیس‌اُور برای محتوای ویدیویی را به کاری ساده تبدیل می‌کند.

Rode Wireless ME

یونیت گیرنده Wireless ME، قابلیت میزبانی از یک یونیت فرستنده Wireless ME یا Wireless GO ثانویه را علاوه بر یونیت فرستنده اصلی خود دارد. گفته می‌شود که با اتصال یک فرستنده ثانویه به گیرنده این سیستم، می‌توان به‌آسانی به ضبط صدا به‌صورت دو کانال پرداخت یا حتی یک سیستم بی‌سیم متشکل از سه میکروفون کاربردی و منعطف را ایجاد کرد.

طبق گفته Rode، سیستم میکروفون بی‌سیم Wireless ME می‌تواند به انواع دوربین، تبلت، تلفن‌های همراه هوشمند و تبلت‌های مبتنی بر دو سیستم عامل اندروید و iOS و کامپیوترهای Mac و ویندوز متصل شود. همچنین این سیستم با اکثر اپلیکیشن‌های ادیتور و مدیریت دستگاه شرکت رود، یعنی Rode Central ،Rode Connect ،Rode Reporter و Rode Capture سازگار است.

سیستم میکروفون یقه‌ای بی‌سیم رود Wireless ME، همراه با یک پکیج جامع از کابل‌های مورد نیاز برای اتصال به دستگاه‌های پشتیبان، با قیمت ۱۴۹ دلار به بازار جهانی عرضه شده است.

منبع: PetaPixel
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *