رونمایی RME از کارت صدای Digiface AES

کارت صدای آر ام ای Digiface AES

شرکت آلمانی آر ام ای (RME)، روز گذشته از یک کارت صدای جدید از سری Digiface رونمایی کرد که از ۱۴ ورودی و ۱۶ خروجی، امکان کار به‌صورت کاملاً مستقل و امکانات پخش و مانیتورینگ بسیار کاربردی برخوردار است.

این محصول جدید که Digiface AES نام دارد، همانگونه که از نامش پیداست، در کنار اتصالات دیجیتال فراوان خود، به پورت‌های ورودی و خروجی AES3 نیز تجهیز شده است که در قالب دو سوکت XLR در پنل پشتی دستگاه تعبیه شده‌اند. به‌علاوه، یک جفت جک RCA و دو پورت اپتیکال نیز در کنار اتصالات AES3 وجود دارند که به‌ترتیب، نقش ورودی و خروجی S/PDIF و اتصالات ADAT را ایفا می‌کنند. البته که می‌توان از پورت‌های اپتیکال این کارت صدا، به عنوان اتصالات S/PDIF نیز استفاده کرد.

اما در بحث اتصالات آنالوگ نیز RME Digiface AES امکانات بسیاری را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. در پنل جلویی این کارت صدا، دو جک دوگانه XLR/TRS به چشم می‌خورد که به پری‌امپ میکروفون کارت صدا متصل هستند و همچنین می‌توان از آنها به‌عنوان ورودی لاین نیز استفاده کرد.

در پنل پشتی این دستگاه نیز یک جفت جک XLR دیگر وجود دارد که نقش خروجی لاین را ایفا می‌کنند.

یک خروجی هدفون نیز در قالب یک جک TRS در پنل جلویی Digiface AES تعبیه شده است که طبق گفته RME، می‌تواند هدفون‌های دارای امپدانس بالا و حساسیت پایین را به‌خوبی درایو کند و همچنین، در صورت اتصال هدفون‌های دارای حساسیت بالا نیز عملکردی عاری از نویز و دقیق را به نمایش بگذارد.

کارت صدا آر ام ای

دو ورودی آنالوگ Digiface AES، به پری‌امپ‌هایی با کنترل دیجیتال متصل شده‌اند که در کارت صدای Babyface Pro FS شرکت RME نیز به کار رفته بودند. این پری‌امپ‌ها، بازه گینی معادل با ۷۵ دسی‌بل دارند که امکان تنظیم آن با دقت ۱ دسی‌بل وجود دارد. همچنین هر دو ورودی، از قابلیت فانتوم پاور ۴۸ ولت نیز بهره‌مند هستند که می‌توان آن را در هر یک از پورت‌ها، به‌صورت مجزا فعال یا غیرفعال کرد.

گفته می‌شود که می‌توان از تمامی اتصالات این آدیو اینترفیس، به‌صورت همزمان استفاده کرد؛ قابلیتی که البته امروزه در اکثر کارت صداهای استودیویی میان‌رده تا گران‌قیمت وجود دارد.

کنترل تمامی قابلیت‌ها و تنظیمات Digiface AES، از طریق یک کنترلر دیجیتال چرخان صورت می‌گیرد که در پنل جلویی آن تعبیه شده است. در کنار این کنترلر نیز یک صفحه نمایش رنگی با رزولوشن بالا به چشم می‌خورد که وضعیت دستگاه و پارامتر در حال کنترل را با شفافیتی بالا به کاربر نشان می‌دهد.

طبق گفته RME، این کارت صدا از شش فضای مجزا برای ذخیره‌سازی تنظیمات کلی برخوردار است که می‌توان با فشردن یک دکمه، تنظیمات ذخیره‌شده در آنها را بازیابی کرد. این قابلیت بیشتر زمانی کاربرد دارد که از این کارت صدا به‌صورت مستقل و بدون اتصال به کامپیوتر استفاده شود.

مانند تمامی محصولات جدید آر ام ای، کارت صدای Digiface AES نیز از کلاک ویژه این شرکت، موسوم به SteadyClock FS برخوردار است که می‌تواند جیتر سیگنال تبدیل‌شده را به‌طرز بی‌سابقه‌ای کاهش دهد و این عامل را تقریباً به‌طور کلی از سیگنال حذف کند.

کارت صدای استودیویی آر ام ای Digiface AES، از حدود یک ماه دیگر، با قیمتی در حدود ۱۷۰۰ یورو، قابل خریداری خواهد بود.

منبع: Sound On Sound
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *