۷ راهنمایی برای تبدیل شدن به موزیسینی بهتر در سال جدید

گیتار آکوستیک

آیا برای خود در سال جدید اهدافی متصور شده‌اید؟ آیا می‌خواهید دانش موسیقایی خود را در سال جدید ارتقاء دهید؟ آیا قصد دارید تکنیک‌های جدیدی را به دایره‌المعارف خود اضافه کنید؟

ماه‌های اول سال، زمانی مناسب برای کار کردن بر روی تکنیکی جدید، ساختن آهنگی جدید یا برگشتن به عادت ساز زدن مداوم است. در این مطلب به چند راهنمایی‌ اشاره می‌کنیم که با استفاده از آنها می‌توانید در سال جدید، به موزیسینی بهتر بدل شوید.

۱. بیشتر تمرین کنید

ادعای اینکه قصد داریم بیشتر ساز بزنیم و پیشرفت کنیم ساده است؛ اما اغلب اوقات، زندگی مزاحم مسیر ما می‌شود. باید یک بازه زمانی مشخص را برای تمرین در نظر بگیرید؛ چه ۴۵ دقیقه باشد و چه ۲ ساعت. البته این روش برای همه مؤثر نیست و برخی افراد دوست دارند فقط زمانی به سراغ گیتار بروند که حس‌وحال ساز زدن داشته باشند؛ اما اگر قصد دارید آهنگی مشخص یا تکنیکی به‌خصوص را به دایره‌المعارف خود اضافه کنید، بهترین راه آن تمرین و تکرار است.

تنها ضرر این کار این است که شاید زمان کافی برای تماشای تلویزیون نداشته باشید؛ اما پاداش آن را در نوازندگی خود خواهید گرفت.

اگر زمان کافی برای تمرین ندارید، باید هوشمندانه‌تر و بهینه‌تر تمرین کنید. نقاط ضعف یا مهارت‌های مورد نیاز خود را شناسایی کنید. جلسات تمرین خود را به چهار بخش تقسیم کنید: گرم کردن، تمرین تکنیک، یاد گرفتن آهنگ‌های جدید و نواختن آهنگ‌هایی که بلد هستید.

بیشتر تمرین کنید

۲. یک آهنگ جدید را فرا بگیرید

آیا تا به حال برای شما پیش آمده است که آهنگی را بشنوید و با خود فکر کنید: «خیلی دوست دارم این آهنگ را بنوازم؛ اما فکر نمی‌کنم که مهارت لازم را داشته باشم»؟

گاهی بهترین راه برای پیشرفت‌های بزرگ این است که بر روی یک آهنگ دشوار تمرکز کنید؛ آهنگی که فکر می‌کنید بالاتر از سطح مهارت شماست.

از محدوده راحتی خود خارج شوید و سعی کنید چیزی را بیاموزید که به تمرکزی بالاتر از حد معمول نیاز دارد. همه ما به موانعی برمی‌خوریم که باعث می‌شوند در حد مطلوب پیشرفت نکنیم و یاد گرفتن آهنگ‌های چالش‌برانگیز کمک می‌کند تا همیشه در حال پیشرفت باشیم.

آهنگی جدید را فرا بگیرید

۳. تجهیزات خود را ارتقاء دهید

آیا فکر می‌کنید صدای شما کامل نیست؟ بهتر است گلچین تجهیزات خود را با گیتار، افکت یا تجهیزات ضبطی که آرزوی داشتن آنها را دارید، تکمیل کنید. وقتی از نظر صدادهی دچار یکنواختی می‌شوید، نواختن شما نیز یکنواخت می‌شود. صداهای جدید را امتحان کنید و تجهیزات جدیدی را به کلکسیون خود بیفزایید.

گیتاریست‌ها و نوازنده‌های کیبورد، امکانات نامحدودی برای اضافه کردن تجهیزات به کلکسیون خود دارند. شاید بد نباشد یک پدال افکت جدید تهیه کنید. پدال، ابزاری ساده است و می‌تواند امکانات صوتی شما را به شدت گسترش دهد. یک پدال ترمولو ممکن است شما را به وجد آورد تا مهمترین ریف دهه کنونی را بنویسید.

علاقه‌مندان به سینتی‌سایزر هم لیست خرید بلند بالایی شامل ماژول‌های یورورک (Eurorack)، درام ماشین‌ها و وُرک‌استیشن‌ها دارند.

تجهیزات خود را ارتقاء دهید

۴. به سبک‌های جدید گوش کنید

بد نیست موسیقی‌های جدیدی را به پلی‌لیست خود اضافه کنید. گوش کردن به سبک‌های متنوع باعث می‌شود منابع الهام شما گسترش یابند. بسیاری از موزیسین‌های مورد علاقه ما به گستره‌ای از سبک‌ها گوش می‌کنند و در برخی از موارد اصلاً به سبکی که می‌نوازند گوش نمی‌دهند. راه‌های بسیاری برای پیدا کردن موسیقی جدید وجود دارد. راه‌های مورد علاقه ما از این قرارند:

  • اسپاتیفای آرتیست رادیو (Artist Radio) و دیسکاور ویکلی (Discover Weekly): آرتیست رادیو در اسپاتیفای، بر مبنای آهنگ‌هایی که به آنها گوش کرده‌اید، هنرمندانی جدید را برای شما پیدا می‌کند. در دیسکاور ویکلی هم با موسیقی‌های جدید و سبک‌های جدید روبرو می‌شوید.
  • گوش کردن به پادکست‌ها: پادکست‌های بسیار خوبی مانند Song Exploder و Guitar Nerds وجود دارند که درباره ابعاد مختلف موسیقی از جمله تئوری و آهنگ‌های جدید بحث می‌کنند.
  • تماشای اجراهای کوچک: حضور در اجراهای کوچک راهی مناسب برای درک ارزش اجرای زنده و کشف هنرمندان جدید است. حتی ممکن است بعد از اجرا، در پشت صحنه با موزیسین‌ها دیدار کنید.

سبک‌های جدید را جستجو کنید

۵. موسیقی جدید بنویسید

ساختن موسیقی یکی از لذت‌بخش‌ترین جنبه‌های موزیسین بودن است؛ اما گاهی به‌دشواری می‌توان پایگاه لازم‌ برای بسط دادن اندیشه‌های جدید را پیدا کرد. برای اینکه بتوانید ایده‌های پراکنده کوتاه را به آهنگ‌ها یا آلبوم‌های کامل تبدیل کنید، باید روی دور آهنگسازی بیفتید. اگر ایده اولیه مناسبی در سر دارید، کار بر روی آن را ادامه دهید تا جایی که اثری قابل ارائه به دست آید.

تجهیزات قابل حمل لازم برای ثبت ایده‌ها را همیشه همراه خود داشته باشید؛ مثلاً یک سینتی‌سایزر کوچک یا دستگاه ضبط صوت قابل حمل. از دست دادن یک ایده خوب بسیار ناراحت‌کننده است. ایده‌های خود را بنویسید و آنها را به دقت نام‌گذاری کنید تا بعداً بتوانید بهترین ایده‌های خود را شناسایی کنید اگر هیچ امکان دیگری ندارید، از گوشی موبایل خود برای ضبط و ثبت ایده‌ها و ملودی‌هایی که به ذهن شما خطور می‌کنند استفاده کنید. جیمی هندریکس ترانه‌های آهنگ‌های خود را بر روی دستمال کاغذی نوشت؛ پس ثبت ایده به هر روشی مفید خواهد بود.

با دوستان خود ساز بزنید. هنرمندان هم‌فکر و هم‌سلیقه خود را پیدا کنید. آهنگسازی در قالب گروه بسیار لذت‌بخش است و به پر کردن جاهای خالی موجود در ایده‌های شما کمک می‌کند.

۶. بیشتر به ضبط موسیقی بپردازید

بازی کردن با گیتار می‌تواند راهی مناسب برای خستگی در کردن بعد از یک روز سخت باشد؛ اما نواختن آهنگ‌ها یا گام‌ها یا الگوهای همیشگی رفته‌رفته خسته‌کننده می‌شود. بهتر است برای نوازندگی خود هدف تعیین کنید. ضبط موسیقی راهی قابل اتکا برای بهینه‌سازی خلاقیت شما است.

اگر فنون آهنگسازی را می‌دانید، حتماً آگاه هستید که نوشتن ایده‌ها بر روی کاغذ باعث می‌شود که در هزارتوهای ذهن شما مفقود نگردند. نرم‌افزارهای ضبط موسیقی به شما اجازه می‌دهند که موسیقی خود را پالایش کنید و چیزی به سادگی یک ریف با دو آکورد را به یک آهنگ کامل تبدیل کنید. از ضبط مولتی-ترک برای اضافه کردن لایه‌های مختلف و ملودی‌های مضاعف استفاده کنید و با بهره‌گیری از سازهای مجازی، با سازهای مختلف همنوازی کنید. وقتی به یک آهنگ جدید رسیدید، متوجه می‌شوید که برای ضبط کردن آهنگ‌های بعدی هم انگیزه پیدا کرده‌اید و می‌توانید به‌صورت هدفمند ساز بزنید.

یوکللی

۷. نواختن یک ساز جدید را فرا بگیرید

فرا گرفتن یک ساز جدید می‌تواند چالشی بزرگ باشد؛ اما قبلاً یک بار این کار را انجام داده‌اید و آگاه هستید که هدف نهایی، ارزش تحمل کردن چالش‌های پیش رو را دارد. این بهترین راه برای پرورش درک موسیقایی و افزایش انگیزه است.

روند آموزش، نیازمند تمرکز و انضباط فکری است و این یک مزیت به شمار می‌رود. در این مسیر، درک شما از آهنگ‌هایی که شنیده‌اید تغییر می‌کند و احتمالاً به هنرمندان جدیدی علاقه‌مند می‌شوید.

توان نواختن چند ساز نیز یک مزیت بزرگ است؛ چه برای هنرمندان تازه‌کار و چه برای موزیسین‌های حرفه‌ای. این کار باعث می‌شود رویکردی جدید به آهنگسازی پیدا کنید. دانش شما از ساختار آهنگ‌ها، استفاده از صداهای متنوع و ترکیب آنها به‌صورتی همگن افزایش می‌یابد.

گیتاریست‌هایی که به دنبال فراگیری سازی دیگر هستند، ممکن است سازی مانند گیتار بیس یا یک ساز آکوستیک مانند یوکللی را بپسندند. برای نوازندگان کیبورد ممکن است حرکت به سمت سینتی‌سایزرها و همچنین درام ماشین‌ها یا سکوئنسرها طبیعی‌تر باشد.

One thought on “۷ راهنمایی برای تبدیل شدن به موزیسینی بهتر در سال جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *