رونمایی PRS از سه گیتار الکتریک جدید از سری SE

گیتار الکتریک جدید PRS سری SE

روز گذشته، پی آر اس (PRS) از سه گیتار الکتریک جدید پرده برداشت که بخشی از سری SE (مخفف Student Edition) این شرکت آمریکایی هستند.

این سه ساز که Custom 24 Quilt ،CE 24 و Swamp Ash Special نام دارند، قرار است برخی از مشخصات فنی و ظاهری گیتارهای گران‌ قیمت پی آر اس را با قیمتی مناسب در اختیار نوازندگان نیمه‌حرفه‌ای و حرفه‌ای قرار دهند.

علاوه بر این رونمایی، پی آر اس اعلام کرده است که چند گیتار قبلی خود از سری SE را نیز در فینیشی جدید و فیروزه‌ای‌رنگ عرضه خواهد کرد. این فینیش، زین پس برای مدل‌هایی چون SE Custom 24 ،SE Custom 24-08 ،SE McCarty 594 و SE Paul’s Guitar قابل انتخاب خواهد بود. همچنین، گیتار الکتریک Custom 24-08 با فینیشی موسوم به Blood Orange و مدل‌های SE McCarty 594 ،SE McCarty 594 Singlecut و SE Paul’s Guitar نیز علاوه بر رنگ‌های قبلی خود، با فینیشی جذاب و مدرن موسوم به Charcoal عرضه خواهند شد.

مهمترین مدل جدید رونمایی‌شده توسط PRS، نسخه‌ای اقتصادی از CE 24 است. CE 24 اولین بار در سال ۱۹۸۸ به بازار عرضه شد و جزو محبوب‌ترین محصولات پی آر اس به شمار می‌آید. حال، طرفداران CE 24 بالاخره می‌توانند با پرداخت مبلغی منطقی، صاحب نسخه‌ای ارزشمند و مقرون‌به‌صرفه از آن شوند.

این گیتار الکتریک، بدنه‌ای از جنس چوب ماهون (mahogany) و صفحه رویی از جنس چوب افرای رگه‌دار (flame maple) دارد. طول اسکیل این ساز، ۲۵ اینچ است و همانگونه که از نامش پیداست، بر روی دسته خود از ۲۴ فرت برخوردار است.

در زیر این فرت‌ها، فرت‌بوردی از جنس چوب گران‌قیمت رزوود هندی وجود دارد که شعاع آن ۱۰ اینچ است و به اینلی‌های پرنده‌شکل PRS نیز مزین است. برخورداری یک گیتار نسبتاً اقتصادی از فرت‌بورد ساخته‌شده از رزوود هندی در سال ۲۰۲۳، امری بسیار نادر است و احتمالاً به‌خودی‌خود، محبوبیت بسیاری را برای SE CE 24 رقم خواهد زد.

در بخش پیکاپ، PRS SE CE 24 به یک جفت پیکاپ هامباکر از نوع PRS 85/15 S تجهیز شده است که هر دو را می‌توان با استفاده از سوییچ‌های push/pull ناب‌های ساز، به پیکاپ‌های سینگل کویل تبدیل کرد. از دیگر ویژگی‌های این گیتار الکتریک می‌توان به تیونرها و ترمولو بریج PRS، شکل دسته Wide Thin و اتصال دسته به بدنه از طریق چهار پیچ اشاره کرد.

PRS SE CE 24 به‌زودی، در فینیش موجود در تصویر زیر که Blood Orange نام دارد و سه فینیش دیگر موسوم به Vintage Sunburst ،Black Cherry و Turquoise Flame، با قیمت ۶۹۵ پوند به بازار عرضه خواهد شد.

رونمایی PRS از سه گیتار الکتریک جدید از سری SE
از چپ به راست: SE Custom 24 Quilt ،SE CE 24 و SE Swamp Ash Special

محصول بعدی رونمایی‌شده توسط پی آر اس، SE Swamp Ash Special نام دارد که یک گیتار الکتریک بسیار منعطف، با چینش پیکاپ HSH و سوییچ‌های push/pull است. در واقع، این ساز با برخورداری از سه پیکاپ با حالت‌های عملکرد مختلف، می‌تواند بازه صوتی بسیار وسیعی را به نوازنده خود ارائه کند. همانند اغلب مدل‌های سری SE، این ساز نیز به یک جفت پیکاپ هامباکر از نوع PRS 85/15 S تجهیز شده است که در میان آنها، یک پیکاپ سینگل کویل از نوع AS-01 نیز وجود دارد. باید بگوییم که تمامی مشخصات فنی SE Swamp Ash Special، نوید یک گیتار الکتریک بسیار مناسب برای اجرا در تمامی سبک‌ها را می‌دهند و به نظر می‌رسد که با سازی با بازه صوتی بسیار وسیع روبرو هستیم. PRS ادعا می‌کند که این گیتار، صدایی با بیسی دقیق و عمیق و تربلی ملایم، همراه با زنگی دلچسب دارد که آن را به گزینه‌ای بسیار مناسب برای نواختن زیرسبک‌های خشن‌تر کانتری، بلوز یا حتی جز تبدیل می‌کنند.

SE Swamp Ash Special همانگونه که از نامش پیداست، بدنه‌ای از جنس چوب swamp ash دارد که رگه‌های زیبای آن، از زیر فینیش به‌خوبی دیده می‌شود. یک دسته از جنس چوب افرا با پاشنه تراش‌خورده به وسیله پیچ به این بدنه نفیس متصل است که از فرت‌بوردی با شعاع ۱۰ اینچ، ۲۲ فرت و اینلی‌های پرنده‌ای PRS میزبانی می‌کند. این مدل نیز همانند SE CE 24، از طول اسکیلی معادل با ۲۵ اینچ و تیونرها و بریج PRS برخوردار است.

Jack Higginbotham، یکی از مدیران شرکت PRS درباره این محصول گفته است: «زمانی که در حال طراحی این گیتار بودیم، من یک نمونه پروتوتایپ از آن را با خود به خانه بردم و پاشنه دسته گیتار را با دست به شکل دلخواه تراش دادم. تیم مهندسی ما با اعمال کمی تغییرات در طراحی من، این شکل را به شرکای ما در کره جنوبی، یعنی PT Cort نیز ارائه کرد تا محصولات جدید این شرکت نیز از آن استفاده کنند. به اعتقاد من، این طراحی، نوازندگی و دسترسی به فرت‌های بالایی را به شکلی مؤثر تسهیل می‌کند و احتمالاً تمامی گیتاریست‌ها آن را خواهند پسندید.»

منظور Higginbotham از PT Cort، شرکت Cor-Tek است که محصولات سری SE را با نظارت PRS در کره جنوبی تولید می‌کند. این دو شرکت با توسعه سری SE در سالهای اخیر، همکاری تنگاتنگی با یکدیگر داشته‌اند.

گیتار الکتریک پی آر اس SE Swamp Ash Special، به‌زودی در فینیش‌های Charcoal ،Iri Blue و Vintage Sunburst، با قیمت ۹۷۹ پوند به بازار عرضه خواهد شد.

آخرین محصول رونمایی‌شده، SE Custom 24 Quilt نام دارد که با امضای پال رید اسمیت (Paul Reed Smith) بر روی هداستاک و صفحه رویی ساخته‌شده از چوب افرای رگه‌دار خود، نفیس‌ترین مدل این مجموعه محسوب می‌شود.

همانطور که گفته شد، بدنه ساخته‌شده از چوب ماهون این ساز، همانند گیتار سیگنچر Mark Holcomb در سری SE، به یک صفحه رویی از جنس چوب افرای رگه‌دار مزین شده است که زیبایی ویژه‌ای به آن می‌بخشد.

دسته SE Custom 24 Quilt با پروفایل Wide Thin و از جنس چوب ماهون ساخته شده است. این دسته به وسیله چسب به بدنه ساز متصل شده و از فرت‌بوردی از جنس چوب آبنوس و اینلی‌هایی پرنده‌ای از جنس مروارید آبالون میزبانی می‌کند. قوس کم‌عمق ویولن‌شکل بدنه PRS SE Custom 24 Quilt، نه‌تنها دسترسی به فرت‌های بالایی را برای نوازنده تسهیل می‌کند، بلکه باعث انعکاس نور به شکلی جذاب بر روی بدنه گیتار و زیبایی دوچندان آن می‌شود.

در بخش پیکاپ و اجزای الکترونیک، این ساز کاملاً شبیه به SE CE 24 است و همانند آن به یک جفت پیکاپ هامباکر PRS 85/15 S، رابط کنترلی با ناب‌های push/pull و تیونرها و بریج PRS تجهیز شده است.

گیتار الکتریک پی آر اس SE Custom 24 Quilt، در سه فینیش موسوم به Black Gold Burst ،Turquoise و Violet، با قیمت ۱۰۷۹ پوند به بازار عرضه خواهد شد.

منبع: MusicRadar
نویسنده: Jonathan Horsley
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *