A20E و P50E: گیتارهای آکوستیک جدید PRS

گیتار آکوستیک پی آر اس

چندی پیش، شرکت PRS از دو گیتار آکوستیک جدید از سری SE به نام‌های A20E Angelus Cutaway و P50E رونمایی کرد.

مدل اول، یعنی SE A20E، بدنه‌ای از جنس چوب ماهون (mahogany) دارد و طبق گفته شرکت سازنده، هم برای نواختن با پیک و هم برای نواختن با انگشتان مناسب است.

SE P50E، بدنه‌ای کوچک‌تر دارد که تاپ آن از چوب اسپروس (spruce) و بخش‌های پشتی و کناری آن از چوب افرا (maple) ساخته شده است. بر اساس گفته PRS، این ساز توانایی تولید تنی قدرتمند، متمرکز و شفاف را دارد.

جدا از تفاوت چوب و اندازه بدنه‌ها، این دو گیتار مشخصات فنی بسیار شبیهی دارند. یکی از چشمگیرترین مشخصه‌ها که در هر دو ساز وجود دارد، تیغه‌های تقویتی (بریسینگ) با چینشی به سبک PRS است که شامل تیغه‌های X-شکل و کلاسیک در زیر بخش رویی (تاپ) بدنه و تیغه‌های ضخیم و متعدد در بخش‌های کناری و پشتی بدنه است. این روش بریسینگ، نه‌تنها به بهبود ارتعاش صفحه رویی گیتار کمک می‌کند، بلکه موجب انتقال بهینه ارتعاشات صوتی از بخش‌های کناری و پشتی ساز به بخش رویی و در نتیجه، افزایش حجم و تمرکز صدا می‌شود.

A20E و P50E به نسخه‌ای ویژه از پیکاپ Fishman Sonitone در زیر سدل خود تجهیز شده‌اند که پری‌امپ آن درون ساندهول قرار دارد و دسترسی به کنترل‌های آن نیز آسان است.

گیتار آکوستیک A20E و P50E

از دیگر ویژگی‌های این دو گیتار آکوستیک می‌توان به فرت‌بورد و بریج ساخته‌شده از چوب آبنوس، سدل و نات ساخته‌شده از استخوان، اینلی‌ها و هداستاک با طرح پرنده و تراس راد دابل اکشن انحصاری اشاره کرد.

Jack Higginbotham، مدیر ارشد اجرایی شرکت پی آر اس در مورد این دو مدل جدید می‌گوید: «ما در PRS همواره به دنبال وسعت بخشیدن به بازه صوتی محصولات خود هستیم. این توسعه برخی از اوقات بسیار انقلابی و برخی اوقات نیز تنها قدمی کوچک رو به جلو است. A20E، به لطف بدنه ساخته‌شده از چوب ماهون خود، تنی منحصربه‌فرد تولید می‌کند؛ اما بدنه آن، به شکل آشنا و بسیار محبوب‌ Angelus Cutaway است. در مقابل، P50E اولین گیتار parlor ما است که از طراحی انحصاری بهره می‌برد و تن و ظاهری نو را به مجموعه گیتارهای پی آر اس می‌افزاید.»

این گیتارهای آکوستیک، سومین رونمایی PRS در دو هفته اخیر بوده است و این امر، با توجه به سابقه این شرکت، بسیار غافلگیرکننده است. حال باید دید که این زنجیره اخبار با این خبر اتمام می‌یابد یا خیر!

SE A20E و SE P50E همراه با یک سافت کیس عرضه می‌شوند و و با قیمت‌های به‌ترتیب ۸۹۰ و ۱۱۹۵ یورو، در بازار جهانی قابل خریداری هستند.

نویسنده: Sam Roche
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *