Myles Kennedy Signature و NF 53: دو گیتار الکتریک بسیار زیبا از PRS

گیتار الکتریک پی آر اس

روز گذشته، شرکت پی آر اس (PRS) پس از مدتها انکار همکاری خود با مایلز کندی (Myles Kennedy)، نوازنده و خواننده گروه Alter Bridge، طرفداران خود و این موزیسین برجسته را با رونمایی از یک گیتار سیگنچر بسیار زیبا غافلگیر کرد! اما علاوه بر این ساز، PRS از یک گیتار الکتریک دیگر موسوم به NF 53 نیز پرده‌برداری کرده است که نسخه‌ای عادی از مدل سیگنچر Myles Kennedy محسوب می‌شود.

همانطور که گیتار سیگنچر جان میر (John Mayer)، یعنی PRS Silver Sky، تعبیری نوین و متفاوت از استرتوکستر فندر است، مدل سیگنچر کندی نیز خوانشی نوین از گیتارهای تلکستر محسوب می‌شود؛ گیتاری که راه تلکسترهای متفاوت فعلی موجود در سبد محصولات پی آر اس را به شکلی جدید ادامه می‌دهد.

گفته می‌شود که در PRS Myles Kennedy Signature، سبک سنتی و وینتج تلکستر با طراحی مدرن شرکت PRS ترکیب شده است تا سازی بسیار خاص و بی‌مانند حاصل شود.

البته این محصول جدید، اولین بار نیست که در انظار عمومی ظاهر می‌شود؛ در واقع، شخص مایلز کندی پیش از این نیز چندین بار به ساخت این گیتار با همکاری پی آر اس اشاره کرده بود و حتی نمونه‌هایی از آن را در اجراهای زنده خود نواخته بود. اما به دنبال رویکرد ویژه PRS درباره این محصول، اغلب طرفداران این شرکت و کندی انتظار عرضه رسمی آن به بازار را نداشتند و احتمالاً اکنون غافلگیر شده‌اند. حتی شخص کندی نیز چندین بار تولید این ساز را انکار کرده بود. برای مثال، طی مصاحبه‌ای با مجله Total Guitar، زمانی که از او در مورد عرضه این گیتار به بازار سوال شد، پاسخ داد: «باید دید که چه می‌شود!»

مایلز کندی درباره همکاری خود با PRS چنین گفته است: «ما چندین سال پیش و اگر اشتباه نکنم در سال ۲۰۱۴، با PRS مشغول به مذاکره برای تولید یک گیتار سیگنچر شدیم. اما در آن زمان، هنوز محصول نهایی این همکاری مشخص نبود و نمی‌دانستیم قرار است چه گیتاری در کنار یکدیگر تولید کنیم. چند سال بعد، PRS با من تماس گرفت و گفت اکنون زمان شروع طراحی و تولید این ساز است! آنها ایده خود را با من در میان گذاشتند و گفتند نظرت در مورد طراحی یک گیتار با بدنه T-Style چیست؟ پس از آن، شروع به هم‌فکری کردیم و کمی بعد، محصول نهایی شکل گرفت. اگر اشتباه نکنم این پروسه در حدود دو سال پیش رخ داد.»

گیتار الکتریک پی آر اس Myles Kennedy Signature
Myles Kennedy Signature

Myles Kennedy Signature بدنه‌ای یکپارچه از جنس چوب Swamp Ash دارد که دسته‌ای از جنس چوب افرا (maple) با پروفایل انحصاری به آن متصل شده است. بر روی دسته، فرت‌بوردی از جنس چوب افرا وجود دارد که میزبان ۲۲ فرت و اینلی‌های پرنده‌ای مشهور شرکت PRS است.

در بخش پیکاپ، این گیتار الکتریک به یک جفت پیکاپ هامباکر ویژه از نوع Narrowfield MK مجهز است که از این میان، پیکاپ تعبیه‌شده در موقعیت بریج، به‌صورت اریب در بدنه قرار گرفته است. عملکرد این دو پیکاپ را می‌توان با استفاده از یک رابط کنترلی متشکل از یک ناب ولوم، یک ناب تن با قابلیت push/pull و یک سوییچ پنج‌حالته انتخاب پیکاپ با قابلیت ایفای نقش به‌عنوان سوییچ tone roll-off، تنظیم و کنترل کرد.

در بخش سخت‌افزار، گیتار سیگنچر مایلز کندی به یک بریج ساخت PRS از نوع Plate Style با دو سدل سه‌تکه، تیونرهای قفل‌شونده از نوع وینتج و یک کاور تراس راد با حکاکی لوگوی Myles Kennedy تجهیز شده است. شایان ذکر است که طول اسکیل این ساز، ۲۵.۵ اینچ اعلام شده است.

دیگر ساز جدید شرکت پی آر اس که NF 53 نام دارد نیز مشخصات فنی بسیار نزدیکی به Myles Kennedy Signature دارد و تنها تفاوت‌هایی جزئی در مشخصات آنها دیده می‌شود. برای مثال، پیکاپ‌های استفاده‌شده در NF 53، یک جفت پیکاپ هامباکر از نوع Narrowfield DD هستند و برخلاف پیکاپ‌های مدل سیگنچر کندی، به‌صورت موازی با یکدیگر در بدنه نصب شده‌اند. رابط کنترلی نیز در NF 53 ساده‌تر از رابط کنترلی نمونه سیگنچر این گیتار است و از یک ناب ولوم، یک ناب تن استاندارد بدون قابلیت Push/Pull و یک سوییچ عادی سه‌حالته انتخاب پیکاپ تشکیل شده است.

گیتار الکتریک پی آر اس NF 53
NF 53

طبق گفته شرکت PRS، پیکاپ‌های Narrowfield DD به‌کار‌رفته در گیتار الکتریک NF 53، نسبت به نمونه قدیمی‌تر خود، شاهد ارتقاهایی جدی بوده‌اند و اکنون به لطف ساختار متشکل از آهنرباهای ترکیبی و پُل پیس‌های فولادی خود، می‌توانند صدایی شفاف و گوش‌نواز همراه با بیسی قوی‌تر تولید کنند.

به جز موارد اشاره‌شده و پروفایل دسته، NF 53 مشخصاتی دقیقاً همانند گیتار سیگنچر مایلز کندی دارد و همانند آن ساز، از بدنه‌ای از جنس چوب Swamp Ash، دسته و فرت‌بوردی از جنس چوب افرا با شعاع ۱۰ اینچ، اینلی‌های پرنده‌ای PRS، بریج دو سدل Plate Style و تیونرهای قفل‌شونده وینتج برخوردار است.

در بخش ظاهری، هر یک از این دو ساز به فینیش‌هایی متفاوت مزین خواهند شد. گیتار الکتریک PRS Myles Kennedy Signature در پنج رنگ بسیار جذاب Antique White، مشکی، Hunters Green ،Tri-Color Sunburst و البته فینیش نچرال موسوم به Vintage Natural عرضه می‌شود. سه فینیش اول، به‌صورت کاملاً پوشاننده هستند و دو رنگ دیگر، یعنی Tri-Color Sunburst و Vintage Natural، رگه‌های چوب بدنه این ساز را به نمایش می‌گذارند.

در مقابل، مدل عادی این گیتار یعنی NF 53، در چهار فینیش عرضه خواهد شد که در تمامی نسخه‌ها، رگه‌های چوب بدنه به‌خوبی در زیر فینیش دیده می‌شود. این فینیش‌ها Black Doghair ،Blue Matteo ،McCarty Tobacco Sunburst و White Doghair نام دارند.

عرضه رسمی این دو محصول به بازار، بالاخره به شایعات پیرامون همکاری PRS با مایلز کندی و البته مذاکرات چندین و چند ساله آنها برای ساخت یک گیتار تلکستر سیگنچر پایان داد. گفته می‌شود که شخص Paul Reed Smith از نویزی که نمونه‌های سینگل کویل این ساز تولید می‌کردند ناراضی بوده است و به همین دلیل، پیکاپ‌های آنها را با هامباکرهایی از نوع Narrowfield تعویض کرده است.

Paul Reed Smith طی مصاحبه‌ای با مجله Guitarist چنین گفته است: «اگر با یک تلکستر ۵۶ یا ۶۶ نوازندگی کنید، متوجه خواهید شد که تربل صدای آن بیش‌ازحد زیاد است و صدای سیم E بالا در آن با شدتی کمتر از سایر سیم‌ها شنیده می‌شود. ما در ساخت NF 53، این مسئله را به‌خوبی حل کرده‌ایم و اکنون، این گیتار با وجود اینکه تنی شبیه به تلکستر تولید می‌کند، اما صدایی گرم‌تر و پرتر و بدون مشکلات صوتی تلکستر دارد.»

گیتارهای الکتریک پی آر اس Myles Kennedy Signature و NF 53، هم‌اکنون و هر دو با قیمت ۲۸۹۹ دلار، در بازار جهانی قابل خریداری هستند. این قیمت، این سازها را به رقبایی قدر برای برخی از نفیس‌ترین تلکسترهای موجود در بازار تبدیل می‌کند. حال باید دید که این دو مدل جدید می‌توانند با تلکسترهای قدیمی‌تر و ثابت‌شده موجود در بازار رقابت کنند یا خیر.

منبع: GuitarWorld
نویسنده: Matt Owen
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *