Private Stock John McLaughlin: یک گیتار الکتریک خیره‌کننده از PRS

گیتار الکتریک پی آر اس John McLaughlin Private Stock

روز گذشته، شرکت پی آر اس (PRS) از یک گیتار الکتریک سیگنچر پرده برداشت که با همکاری نوازنده افسانه‌ای سبک فیوژن جز، جان مکلافلین (John McLaughlin) طراحی شده است. گفته می‌شود که چوب مورد استفاده در ساخت این ساز و بسیاری از مشخصات فنی آن، توسط شخص Paul Reed Smith، مؤسس و مدیر عامل شرکت PRS انتخاب شده است.

انتخاب‌هایی که اسمیت در مشخصات فنی و چوب مورد استفاده در ساخت این محصول انجام داده است، نسبتاً غیرمعمول و جالب هستند. بدنه Private Stock John McLaughlin از چوب ماهون ساخته شده است و بخش رویی آن نیز به یک صفحه بسیار نفیس تراش‌خورده به وسیله دست، از جنس چوب افرای رگه‌دار مزین است. اما دسته این ساز از چوبی با نام hormigo ساخته شده است که به‌ندرت در گیتار به کار می‌رود و معمولاً از آن در ساخت صفحه‌های تولیدکننده صدا در ماریمبا استفاده می‌شود.

فرت‌بورد تیره و نفیس این گیتار الکتریک نیز در نگاه اول به نظر می‌رسد که از چوب آبنوس ساخته شده باشد؛ اما در واقع، این فرت‌بورد از چوبی موسوم به African Blackwood ساخته شده است که چوبی نفیس و بسیار گران‌قیمت به شمار می‌رود.

گیتار الکتریک پی آر اس John McLaughlin Private Stock

شاید اسمیت این ساز را برای مکلافلین ساخته باشد، اما طی مصاحبه‌ای گفته است که بیش از هر چیز، این گیتار جذاب را به‌عنوان یک سرگرمی و برای فراغت شخصی خود خلق کرده است. طبق گفته Paul Reed Smith، ساخت ساز برای هنرمندان بزرگی چون جان مکلافلین، هدف اصلی او از تأسیس PRS بوده است و رسیدن به این هدف، باعث خرسندی عمیق او می‌شود.

اسمیت در این باره گفته است: «ساخت گیتار برای ستارگانی همچون جان، برای من آرزویی بوده است که دهه‌ها برای آن جنگیده‌ام. اینکه اکنون بالاخره افتخار ساخت یک گیتار سیگنچر برای مکلافلین افسانه‌ای را داشته‌ام، لحظه‌ای استثنایی برای من است و امیدوارم که صنعت گیتار نیز چنین نگاهی به آن داشته باشد.»

بخش رویی PRS Private Stock John McLaughlin Limited Edition که به رنگی موسوم به Charcoal Phoenix مزین است، با فینیش نیتروسلولز براق پوشیده شده است که ظاهری بسیار نفیس و مجلل به ساز می‌بخشد. اینلی‌های این گیتار الکتریک که طرحی شبیه به نقوش سلتی دارند، از قابی از جنس مروارید آبالون با بخشی مرکزی از جنس نگین اپال خردشده تشکیل شده‌اند که به‌واقع اثری هنری به شمار می‌آیند.

همچنین طبق رویه همیشگی PRS، صفحه رویی بدنه این گیتار الکتریک، در لبه‌های خود با لاک پوشیده نشده است. این طراحی ویژه باعث می‌شود که در زاویه‌هایی مشخص، خطی شبیه به یک حاشیه‌کاری در اطراف بدنه ساز دیده شود و شکلی بسیار جذاب به آن ببخشد.

اسمیت درباره طراحی ویژه Private Stock John McLaughlin افزوده است: «این گیتار به‌گونه‌ای طراحی شده که حسی جادویی در دستان نوازنده داشته باشد و در عین حال، راحتی فوق‌العاده آن باعث شود که نوازنده بتواند با تمرکز تمام به نواختن بپردازد. جان مکلافلین توانایی نوازندگی با سرعتی شگفت‌انگیز را دارد و با استفاده از این گیتار می‌تواند تمامی نت‌ها را با دقتی بالا به گوش شنونده برساند. برای من به‌عنوان سازنده این ساز، یافتن توازنی بی‌نقص میان یک گیتار چشمگیر و یک گیتار بسیار راحت و البته، استفاده از تمامی پتانسیل مواد استفاده‌‌شده در ساخت ساز، کاری بسیار دشوار و کلید دستیابی به چنین گیتار بی‌نظیری بوده است.»

گیتار الکتریک پی آر اس John McLaughlin Private Stock

Private Stock John McLaughlin در بخش سخت‌افزار و اجزای الکتریکی، به بهترین و باکیفیت‌ترین قطعات شرکت PRS تجهیز شده است و از مشخصات فنی معادل با گران‌قیمت‌ترین گیتارهای این شرکت و حتی بهتر از آنها برخوردار است.

این ساز به یک بریج بسیار باکیفیت از نوع Phase III پی آر اس، شش تیونر قفل‌شونده از همین سری و یک جفت پیکاپ‌ هامباکر النیکو از نوع TCI برخوردار است که هر یک از آنها را می‌توان به وسیله یک رابط کنترلی متشکل از یک ناب ولوم، یک ناب تن، یک سوییچ سه‌حالته انتخاب پیکاپ و البته، دو سوییچ کوچک برای فعال‌سازی/غیرفعال‌سازی‌ فیلنر های-پس داخلی پیکاپ‌ها، تنظیم و کنترل کرد.

از دیگر ویژگی‌های چشمگیر گیتار پی آر اس McLaughlin Private Stock می‌توان به نات استخوانی، شعاع فرت‌بورد ۱۰ اینچ، طول اسکیل ۲۵ اینچ، اتصال دسته به بدنه به وسیله چسب و ۲۲ فرت اشاره کرد.

جان مکلافلین درباره گیتار سیگنچر جدید و نفیس خود چنین گفته است: «نواختن یک ساز یا آهنگسازی، نیازمند این است که شما از سطح هوشیاری عادی خود خارج شوید. به نظر من اگر هنگام نوازندگی در فکر باشید، نمی‌توانید نتیجه مطلوبی به دست آورید و اگر هنگام فکر به مسئله‌ای مهم نیز شروع به نواختن موسیقی کنید، نمی‌توانید به فکر خود به شکلی صحیح ادامه دهید. اگر گیتار خود را دوست نداشته باشید یا مشکلی خاص داشته باشد، نمی‌توانید از حالت عادی خود خارج شوید. به همین دلیل است که من شیفته گیتار جدید خود از PRS شده‌ام؛ این ساز با ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد خود، گیتاری بی‌نقص برای من است.»

گیتار الکتریک PRS Private Stock John McLaughlin Signature، هم اکنون و در تیراژ ۲۰۰ عدد، با قیمت ۱۴۹۵۰ دلار در بازار جهانی قابل خریداری است؛ قیمتی که این ساز را به گران‌ترین گیتار سیگنچر موجود در سبد محصولات فعلی PRS تبدیل می‌کند.

منبع: MusicRadar
نویسنده: Jonathan Horsley
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *