عرضه نسل جدید اسپیکرهای مانیتورینگ Eris توسط PreSonus

اسپیکر مانیتورینگ پریسونس

روز گذشته، شرکت پریسونس (PreSonus) از نسل جدید اسپیکرهای مانیتورینگ محبوب Eris پرده برداشت.

این سری جدید، شامل نه مدل اسپیکر مانیتورینگ و دو مدل ساب‌ووفر در سه رده مختلف می‌شود که در کنار یکدیگر، مجموعه‌ای جامع از ابزارهای شنیداری، برای تمامی آهنگسازان، از افراد مبتدی تا حرفه‌ای را تشکیل می‌دهند.

سری Eris

اسپیکر مانیتورینگ پریسونوس Eris Studio

اقتصادی‌ترین سری اسپیکرهای جدید پریسونس، Eris نام دارد که شامل پنج محصول مختلف می‌شود. طبق گفته شرکت سازنده، اسپیکرهای Eris می‌توانند محصولاتی بسیار مناسب برای ساخت موسیقی در خانه، تدوین ویدیو و کاربری‌های سرگرمی همچون شنیدن موسیقی و گیمینگ باشند. این سری شامل چهار مدل اسپیکر با طراحی two-way با سایز‌های مختلف ووفر و همچنین یک ساب‌ووفر هشت اینچی می‌شود که می‌تواند محدوده فرکانسی بیس را تا حداقل فرکانس ۳۰ هرتز بازتولید کند. تمامی مدل‌های این مجموعه، به ایکولایزر داخلی برای تنظیم فرکانس‌های بالا و پایین و یک خروجی هدفون مجهز هستند.

سه مدل از اسپیکرهای سری Eris از فناوری بلوتوث برخوردارند و می‌توان دستگاه پخش‌کننده را به‌صورت بی‌سیم نیز به آنها متصل کرد. در واقع، به‌جز مدل Eris 3.5، تمامی اسپیکرهای مانیتورینگ خانواده Eris، به فناوری بلوتوث تجهیز شده‌اند.

در پنل پشتی هر چهار مدل، یک جک TRS برای اتصال به‌صورت بالانس و یک جک RCA برای اتصال به‌صورت سینگل اند تعبیه شده است. همچنین در بخش جلویی این اسپیکرها نیز یک جک ۳.۵ میلی‌متری به چشم می‌خورد که می‌توان از آن به‌عنوان یک ورودی استریو استفاده کرد و دستگاه‌های پخش‌کننده را از طریق کابل AUX به اسپیکر متصل کرد.

نام و قیمت مدل‌های سری Eris به شرح زیر است:

 • Eris 3.5: صد دلار (هر جفت)
 • Eris 3.5 BT: صد و پنجاه دلار (هر جفت)
 • Eris 4.5 BT: دویست دلار (هر جفت)
 • Eris 5 BT: دویست و پنجاه دلار (هر جفت)
 • Eris Sub 8 BT: دویست دلار

سری Eris Studio

اسپیکر مانیتورینگ پریسونوس Eris Studio

سری Eris Studio متشکل از اسپیکرهایی حرفه‌ای‌تر در رده محصولات استودیویی میان‌رده بازار است و طبق گفته شرکت پریسونس، می‌تواند معیاری جدید از کیفیت در بازار اسپیکرهای مانیتورینگ کوچک تعیین کند.

تمامی مدل‌های این مجموعه، از یک ووفر با دیافراگمی از جنس کامپوزیت و یک توییتر یک اینچی گنبدی برخوردارند. در اطراف توییتر، یک ویوگاید ویژه موسوم به EBM (مخفف Eliptical Boundary Modeled) وجود دارد که طبق گفته پریسونس، موجب تعریض زاویه بهینه اسپیکر می‌شود. این امر بدین معناست که می‌توان در بازه‌ای وسیع از موقعیت‌ها، در روبروی این اسپیکرها نشست و باز هم عملکرد صوتی بهینه آنها را تجربه کرد.

محصولات رده Studio سری Eris، در جلوی بدنه خود به یک پورت با طراحی آکوستیک ویژه مجهز هستند که گفته می‌شود عملکرد آنها در محدوده فرکانسی بیس را بهبود می‌دهد. در واقع، با توجه به مشخصات ارائه‌شده توسط پریسونس، به نظر می‌رسد که این پورت تأثیری حقیقی داشته است و به لطف آن، اسپیکرها این سری می‌توانند فرکانس‌های بسیار پایین را نیز به‌آسانی بازتولید کنند. برای مثال، مدل هشت اینچی این خانواده، یعنی Eris Studio 8، می‌تواند محدوده فرکانسی بیس با حداقل فرکانس ۳۵ هرتز را به شکلی تحسین‌برانگیز بازتولید کند.

یک مجموعه تنظیمات موسوم به Acoustic Tuning در اسپیکرهای مانیتورینگ Eris Studio تعبیه شده است که می‌توان با کمک آنها، عملکرد اسپیکرها را با توجه به شرایط آکوستیک اتاقی که در آن قرار دارند، تنظیم و بهینه‌سازی کرد. این کنترل‌ها شامل ایکولایزرهای فرکانس‌های بالا و میانی، یک فیلتر‌ های-پس با دو تنظیم ۸۰ و ۱۰۰ هرتز و یک سوییچ موسوم به Acoustic Space با دو حالت ۲- و ۴- دسی‌بل می‌شود. گزینه آخر با تنظیم عملکرد فرکانس‌های پایین، باعث کاهش نویز ناشی از قرار دادن اسپیکر در نزدیکی دیوار می‌شود.

تمامی محصولات سری Eris Studio در بخش پشتی خود به یک جک TRS و XLR جهت اتصال بالانس و یک جک RCA جهت اتصال به‌صورت سینگل اند تجهیز شده‌اند.

نام و قیمت مدل‌های مجموعه Eris Studio به شرح زیر است:

 • Eris Studio 4: صد و پنجاه دلار (هر عدد)
 • Eris Studio 5: دویست دلار (هر عدد)
 • Eris Studio 8: دویست و پنجاه دلار (هر عدد)

Eris Pro

اسپیکر مانیتورینگ پریسونوس Eris Pro

آخرین و بالاترین رده از اسپیکرهای جدید پریسونس، Eris Pro نام دارد. این سری از دو اسپیکر مانیتورینگ حرفه‌ای از نوع coaxial (قرارگیری توییتر در مرکز ووفر) تشکیل شده است. طراحی coaxial نوید عملکردی بسیار دقیق، هم‌فازی بی‌نقص دو درایور و در نتیجه، ایمجینگی عالی را می‌دهد و این محصولات را به ابزارهایی بسیار مناسب برای میکس و مسترینگ به‌صورت جدی و حرفه‌ای بدل می‌کند.

در حالی که اعضای سری Eris Pro اسپیکرهایی جمع‌و‌جور محسوب می‌شوند، اما هر دوی آنها می‌توانند اصواتی در حداقل فرکانس ۳۵ هرتز را بازتولید کنند. همچنین می‌توان آنها را با ساب‌ووفر ده اینچی این مجموعه که Eris Pro Sub 10 نام دارد نیز ترکیب کرد تا در کنار یکدیگر، بتوانند طیف فرکانس صوتی را به‌صورت کامل‌تر پخش کنند.

در بخش تنظیمات عملکرد صوتی و EQ، سری Eris Pro نیز همانند سری ارزان‌قیمت‌تر Eris Studio، به مجموعه کنترلی موسوم به Acoustic Tuning تجهیز شده است و بازه‌ای وسیع از تنظیمات صوتی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

اسپیکرهای مانیتورینگ PreSonus Eris Pro نیز همانند هم‌نوعان اقتصادی‌تر خود، به جک‌های XLR و TRS برای اتصال بالانس و یک جک RCA برای اتصال سینگل اند مجهزند. همچنین کابینت آنها از یک پایه مخصوص جهت اتصال به دیوار و سقف برخوردار است که اتصال اسپیکر در محیط‌هایی همچون استودیو، سیستم‌های سوراند و سینماهای خانگی را تسهیل می‌کند.

نام و قیمت مدل‌های Eris Pro به شرح زیر است:

 • Eris Pro 6: چهارصد دلار (هر عدد)
 • Eris Pro 8: پانصد دلار (هر عدد)
 • Eris Pro Sub 10: چهارصد و پنجاه دلار

منبع: Sound On Sound
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *