۵ توصیه جو ستریانی درباره تمرین گیتار

۵ توصیه جو ستریانی درباره تمرین گیتار

جو ستریانی (Joe Satriani) را می‌توان یکی از بزرگترین نوازندگان گیتار الکتریک در جهان دانست؛ اما او تنها یک نوازنده و موزیسین برجسته نیست و به‌عنوان یک مدرس گیتار استثنایی نیز شناخته می‌شود. اگر به صحت این ادعا شک دارید، باید بدانید که گیتاریست‌هایی چون استیو وای (Steve Vai)، الکس اسکولنیک (Alex Skolnick)، اندی تیمونز (Andy Timmons) و کرک همت (Kirk Hammett)، روزگاری به‌عنوان هنرجو در کلاس‌های ستریانی شرکت می‌کرده‌اند.

در این مقاله، جو ستریانی پنج راهنمایی را درباره تمرین گیتار با ما به اشتراک می‌گذارد که به عقیده ما، نکاتی بسیار سودمند برای تمام گیتاریست‌ها هستند.

۱. بیشتر از یک ساعت روی یک مبحث مشخص وقت نگذارید

مغز انسان برای دریافت اطلاعات جدید ظرفیت بی‌پایانی ندارد و پس از مدتی خسته می‌شود. دانشمندان روی تغییراتی که در مغز حین یادگیری یک مبحث جدید رخ می‌دهد، تحقیقات مفصلی کرده‌اند. طبق این تحقیقات، پس از دریافت اطلاعات جدید، مغز نیاز به زمان دارد تا خود را بازسازی کند و بتواند مجدداً داده‌هایی جدید را پردازش کند. بنابراین اگر قصد دارید یک مبحث جدید یا چالش‌برانگیز را یاد بگیرید، حداکثر یک ساعت در روز روی آن وقت بگذارید.

۲. فراموش نکنید که تمرین گیتار باید مفرح نیز باشد

این نکته به مورد اول ارتباط مستقیم دارد. همه ما می‌دانیم که تمرین گیتار لزوماً مفرح و لذت‌بخش نیست؛ اما راه‌هایی وجود دارند که می‌توان به کمک آنها، خسته‌کننده بودن تمرین را کاهش داد. زمانی که بچه بودم، صبح زود بیدار می‌شدم و پیش از رفتن به مدرسه، یک ساعت به تمرین گیتار می‌پرداختم و در طول آن یک ساعت، تلاش می‌کردم تا همه تمرینات خسته‌کننده را انجام دهم. بدین شکل، وقتی که از مدرسه به خانه برمی‌گشتم و تکالیفم را انجام می‌دادم، می‌توانستم به همراه دوستانم ساز بزنم و از نواختن گیتار لذت ببرم.

۳. جای نت‌ها را در سراسر فینگربورد یاد بگیرید

به‌عنوان تمرین، یاد بگیرید که نت E (می) را روی هر شش سیم گیتار و در همه نقاط فینگربورد پیدا کنید. زمانی که جای تمام نت‌های E روی فینگربورد را به‌خوبی به خاطر سپردید، به سراغ نت B (سی) یا یک نت دیگر بروید. پس از اینکه جای تمامی نت‌ها را یاد گرفتید، خواهید دید که حرکت روی فینگربورد بسیار آسان‌تر می‌شود.

۴. پیش از شروع تمرین، گیتار را کوک کنید

زمانی که تمرین می‌کنید، دائماً در حال ارسال پیام‌های موسیقایی به گوش‌ها و مغز خود هستید. حتی اگر شما تشخیص ندهید که گیتار کوک نیست، مغز شما به‌صورت خودکار این امر را تشخیص می‌دهد و چنین پیامی صادر می‌کند: «چه صدای بدی! تمرین را متوقف کن!» بنابراین توصیه می‌کنم یک تیونر خریداری کنید و همیشه پیش از شروع تمرین، گیتار را کوک کنید. بدین نحو برای مدت زمان طولانی‌تری تمرین را ادامه خواهید داد.

۵. تمام آکوردهایی که می‌شناسید را به‌ترتیب بنوازید

شاید به نظر کمی عجیب بیاید؛ اما اگر انگشتان شما در زمان اجرای آکوردها نمی‌توانند در جای مناسب قرار بگیرند، به این دلیل است که آنها را به چالش نکشیده‌اید. زمانی که نوجوان بودم، کتاب Joe Pass Guitar Chords را در اختیار داشتم و یک روز تصمیم گرفتم تمام آکوردهای آن کتاب را یاد بگیرم. هر روز روی آکوردهای آن کتاب تمرین کردم و حقیقتاً در مرحله یادگیری، هیچ چیزی نمی‌تواند جای تکرار را بگیرد.

این کار برای من بسیار سودمند بود و من به نتیجه دلخواه خود رسیدم. خوبی این روش تمرین این است که پس از عادت به انجام آن، انگشتان خود را وادار خواهید کرد که از یک آکورد به یک آکورد دیگر بروند؛ آن هم آکوردهایی که هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارد. شک نکنید که این روش، جواب می‌دهد.

منبع: Guitar World
نویسنده: Joe Satriani

3 thoughts on “۵ توصیه جو ستریانی درباره تمرین گیتار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *