ساده‌سازی گام پنتاتونیک با سه شکل آکورد گیتار

ساده‌سازی گام پنتاتونیک با سه شکل آکورد گیتار

فراگیری گام‌ها بر روی گیتار لزوماً دشوار نیست و ما این مسئله را در این مقاله اثبات می‌کنیم.

۱. گام دو ماژور پنتاتونیک

C chord

احتمالاً شکل آکورد دو ماژور را می‌شناسید. کافیست طبق شکل زیر، سیم‌ها را با انگشتان یک، دو و سه در محل مناسب پرده‌گیری کنید و سیم‌های یک تا پنج را بنوازید.

گام دو ماژور پنتاتونیک

گام‌ها برخلاف آکوردها به‌صورت نت به نت اجرا می‌شوند. همانطور که در شکل بالا می‌بینید، گام دو ماژور پنتاتونیک تمام نت‌های آکورد دو ماژور (و چند نت دیگر) را در بر می‌گیرد.

C Major Pentatonic Lick

ابتدا آکورد و گام اشاره‌شده را بنوازید و سپس به سراغ این جمله (لیک) بروید. پس از آن تلاش کنید با نت‌های گام دو ماژور پنتاتونیک، یک جمله جدید بسازید.

۲. گام می مینور پنتاتونیک

آکورد می مینور

می مینور آکورد متداول دیگری است که اغلب نوازندگان مبتدی‌ آن را می‌شناسند. کافیست سیم‌های مشخص‌شده را با انگشتان دو و سه پرده‌گیری کنید و هر شش سیم را بنوازید.

گام می مینور پنتاتونیک

درست مانند آکورد دو ماژور، می مینور نیز تقریباً با گام خود یکسان است؛ یعنی با گام می مینور پنتاتونیک. نت‌های این گام همیشه بر روی آکورد می مینور صدای خوبی ایجاد می‌کنند.

E Minor Pentatonic Lick

دشواریِ نواختن جمله‌های مبتنی بر گام، بیشتر به علت تعویض سریع نت‌هاست. از انگشت دو برای پرده‌گیری تمام نت‌های فرت دوم در جمله بالا استفاده کنید تا نیاز به تغییر پوزیسیون را به حداقل برسانید.

۳. گام لا مینور پنتاتونیک

Am barre chord

در شکل بالا، آکورد لامینور باره‌دار را می‌بینیم. این آکورد نسبت به دو آکورد پیشین کمی پیچیده‌تر است. با استفاده از انگشت یک، تمام سیم‌ها را پرده‌گیری کنید و سایر نت‌های لازم را با دو انگشت ۳ و ۴ پرده‌گیری کنید.

گام لا مینور پنتاتونیک

مجدداً تلاش کنید تا شکل آکورد را در لابلای نت‌های گام پیدا کنید. به علت اشتراک نت‌ها بین آکورد و گام، نواختن گام بر بستر آکورد همیشه صدای دلپذیری ایجاد می‌کند.

A Minor Pentatonic Lick

نمونه‌ بالا حس راک کلاسیک (AC/DC ،Thin Lizzy و …) را القا می‌کند. برخلاف نمونه‌های پیشین، در این آهنگ از چند آکورد مختلف استفاده کردیم و لذا حس موسیقایی پیچیده‌تری در آن وجود دارد.

منبع: MusicRadar
مترجم: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *