ساختار بنیادین آهنگ

ساختار بنیادین آهنگ

همه‌ی ما با آهنگ‌های مورد علاقه‌مان همخوانی کرده‌ایم؛ پس خواسته یا ناخواسته، در مورد ساختار آهنگ و بخش‌های مختلف آن دانش قابل توجهی کسب کرده‌ایم. آگاهی از نحوه‌ی چینش قسمت‌های مختلف آهنگ، به آهنگسازان در ساخت آهنگ‌ کمک می‌کند. حال بیایید هر یک از این بخش‌های موسیقی را نام‌گذاری کنیم و ببینیم در هر یک از این بخش‌ها اغلب چه اتفاقاتی رخ می‌دهد.

به‌طور معمول، ساختار آهنگ از پیش‌درآمد (اینترو/intro)، وِرس (verse)، پری‌کورس (pre-chorus)، کورس (chorus) و بریج (bridge) تشکیل می‌شود (و گاه از یک بخش پایانی به اسم آوترو (outro) نیز استفاده می‌شود).

پیش‌درآمد یا اینترو

توضیح این بخش ساده است؛ اینترو در ابتدای آهنگ قرار گرفته و با معرفی مشخصه‌های مهمی از قبیل گام، تمپو، حس ریتمیک و انرژی و حال‌و‌هوا، مقدمه‌ای را برای شروع آهنگ فراهم می‌کند. در بسیاری از مواقع خواهید دید که پیش‌درآمد در واقع شبیه ورس یا کورس است؛ اما بدون صدای خواننده. گاهی هم مقدمه از لحاظ سازبندی و جمله‌بندی با بقیه‌ی آهنگ تفاوت دارد. در اینگونه مواقع، هدف این است که شنونده را به گوش کردن ادامه‌ی آهنگ ترغیب کنیم. در هر یک از این دو حالت، پیش‌درآمد معمولاً در حدود چهار میزان طول می‌کشد.

ورس

اینجا قسمتی از آهنگ است که به سراغ اصل ماجرا رفته و می‌خواهیم داستان آهنگ را تعریف کنیم. اگر آهنگ را به‌صورت یک کتاب داستان فرض کنیم، ورس جایی است که می‌گوییم «روزی روزگاری…».

معمولاً در هر آهنگ، چند ورس وجود دارد که ملودی آنها با یکدیگر یکسان یا مشابه و ترانه‌ی آنها با یکدیگر متفاوت است. هر ورس اطلاعات بیشتری را درباره‌ی داستان آهنگ به شنونده می‌دهد. با توجه به اینکه اغلب آهنگ‌های تجاری بین ۳ تا ۴ دقیقه هستند، پرسش بسیاری از افراد این است که «هر ورس باید چند خط باشد؟». در پاسخ باید بگوییم که به‌طور کلی بهتر است هر ورس کمتر از یک دقیقه به طول بینجامد.

پری-کورِس

پری-کورس از بخش‌های ضروری آهنگ نیست و معمولاً کوتاه‌تر از ورس یا کورس است. اغلب اوقات این قسمت میل به پیش رفتن به سوی کورس یا اوج آهنگ را در مخاطب ایجاد می‌کند.

کورس

کورس بخش اصلی و اوج آهنگ است و معمولاً در آن، چکیده‌ی معنایی ورس و پری-کورس، در قالب چند جمله‌ی تکرارشونده خلاصه می‌شود. به‌عنوان مثال در آهنگ Let it Be از گروه بیتلز، کورس آهنگ آن جایی است که عبارت «let it be» بارها و بارها پشت سر هم تکرار می‌شود. این بخش همچنین به‌طور معمول حاوی عبارتی است که اسم آهنگ از آن گرفته شده است.

بریج

بریج بخشی از آهنگ است که روند تکرار مکررات را از بین می‌برد. نه‌تنها ترانه، بلکه موسیقی بریج نیز با ورس و کورس تفاوت دارد. این قسمت معمولاً با آکوردی متفاوت نسبت به ورس و کورس آغاز می‌شود.

سعی کنید از زمانی که به شنیدن موسیقی اختصاص می‌دهید، به‌عنوان فرصتی برای درک بهتر بخش‌های آهنگ استفاده کنید. هر قطعه‌ی موسیقی فرصتی است برای درک بهتر اینکه آهنگسازها چگونه از بخش‌های مختلف آهنگ برای بیان منظور خود استفاده می‌کنند.

منبع: Fender
نویسنده: Nick Stoubis
مترجم: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *