رونمایی Orange از نسخه‌ جدید امپ Rockerverb 50 MKIII

آمپلی فایر اورنج

روز گذشته، شرکت انگلیسی اورنج (Orange) از نسل جدید امپلیفایر گیتار مشهور Rockerverb 50 MkIII پرده برداشت که وزنی در حدود ۱۸ درصد سبک‌تر از نسخه قدیمی دارد.

این امپ جدید که Rockerverb 50 MkIII Combo Neo نام دارد، به لطف استفاده از اسپیکرهای جدید و سبک‌وزن و چند بهینه‌سازی مختصر در طراحی ساختاری، حدود هشت کیلوگرم سبک‌تر از نسخه قدیمی خود است.

یکی از تغییرات مهمی که باعث سبک‌تر شدن این امپ شده است، کاهش ضخامت چوب بدنه آن است. بدنه نسخه قبلی Rockerberb 50 MkIII از تخته‌هایی به ضخامت ۱۸ میلی‌متر، از جنس چوب درخت غان بالتیک ساخته شده بود؛ اما در نسخه جدید، ضخامت این تخته‌ها به ۱۵ میلی‌متر کاهش یافته است که طبق گفته اورنج، به‌خودی‌خود وزن دستگاه را دو کیلوگرم کاهش می‌دهد.

در بخش اسپیکر، نسخه پیشین Rockerverb 50 MkIII به اسپیکرهایی از نوع V30 مجهز بود که درایورهایی با فناوری نسبتاً قدیمی محسوب می‌شوند و وزنی بالا دارند. نسخه جدید این دستگاه اما به دو اسپیکر دوازده اینچی Celestion Creamback تجهیز شده است که فناوری پیشرفته‌تر و وزنی بسیار پایینتر از اسپیکرهای V30 دارند.

یکی از مهمترین دلایل وزن کمتر این اسپیکر نسبت به V30، آهنربای نئودیمیومی آن است. فلز نئودیمیوم از قدرت مغناطیسی بسیار بالاتری نسبت به فریت برخوردار است و حجم کمتری از آن برای به حرکت درآوردن اسپیکر لازم است. استفاده از این فلز در ساخت آهنربای Celestion Creamback، موجب شده است که این اسپیکر وزنی تنها معادل با ۱.۹ کیلوگرم داشته باشد و در عین حال، عملکرد و قدرتی خارق‌العاده ارائه کند.

مجموع این تغییرات، وزن Rockerverb 50 MkIII Combo Neo را به ۳۱ کیلوگرم کاهش داده‌اند که شاید وزنی سبک محسوب نشود، اما تا حد زیادی کمتر از وزن چهل کیلوگرمی نسخه قبلی آن است.

آمپلی فایر گیتار اورنج Rockerverb 50 MkIII Combo Neo

در سایر بخش‌ها، Rockerverb 50 MkIII Combo Neo هیچ تفاوت مشهودی با نسخه قدیمی خود ندارد و در بخش رابط کنترلی نیز از همان رابط مشهور شرکت Orange برخوردار است.

این رابط، کمی با مجموعه کنترلی امپ‌های ساخته‌شده توسط سایر شرکت‌ها تفاوت دارد و اگر برای اولین بار بخواهید از یک امپلیفایر ساخت شرکت اورنج استفاده کنید، ممکن است با دیدن آن کمی گیج شوید.

مجموعه کنترلی در این دستگاه به دو بخش موسوم به Clean و Dirty تقسیم می‌شود که هر یک از آنها از چند ناب و سوییچ تشکیل شده‌اند. در بخش Clean، سه ناب ولوم، بیس و تربل و در بخش Dirty، چهار ناب Gain ،Bass ،Mid و Treble وجود دارد. در کنار این دو بخش نیز یک سوییچ جهت تنظیم حالت عملکرد امپ از میان دو حالت Clean و Dirty، یک سوییچ با سه حالت خاموش، روشن و Half Power و دو کنترل مختص بخش‌های ریورب و attenuator به چشم می‌خورد. با انتخاب حالت Half Power در این دستگاه، قدرت خروجی آن از ۵۰ وات به ۲۵ وات کاهش می‌یابد تا حجم صدای آن نیز کاهش یافته و برای همسایگان و اطرافیان مزاحمت ایجاد نکند.

در مرکز مدار Rockerverb 50 MkIII Combo Neo، چهار لامپ ECC83 و ۱۲AX7 و دو لامپ ECC81 و ۱۲AT7 در جایگاه پری‌امپ و یک جفت لامپ EL34 در جایگاه پاور امپ قرار گرفته‌اند که نوید تولید تنی گرم و منحصر‌به‌فرد را می‌دهند.

امپلیفایر گیتار الکتریک اورنج Rockerverb 50 MkIII Combo Neo، هم‌اکنون با قیمت ۲۶۹۹ دلار، در دو رنگ نارنجی و سفید قابل خریداری است.

نویسنده: Matt Owen
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *