عرضه سه پدال دهه هفتادی توسط Orange

پدال افکت اورنج

شرکت انگلیسی Orange، به‌تازگی از سه پدال ساده و کاربردی رونمایی کرده است که طراحی آنها، شبیه به محصولات یکی از دوران‌های طلایی موسیقی راک، یعنی دهه هفتاد میلادی است.

شایعات در مورد ساخت این سه پدال که به‌سادگی Sustain ،Phaser و Distortion نام دارند، اولین بار در سال ۲۰۱۹، توسط خود اورنج و با پست یک تصویر از پدال Sustain قدیمی این شرکت به راه افتاد. این عکس، بازخوردهای زیادی در فضای مجازی داشت و کاربران شروع به گمانه‌زنی در مورد این محصول کردند. اکنون، پس از حدود سه سال، Sustain در کنار دو پدال جذاب دیگر به بازار عرضه شده است.

این سه محصول جدید، شباهت زیادی به نمونه‌های قدیمی خود دارند؛ اما از امکاناتی مدرن نظیر ورودی DC و نشانگرهای LED نیز برخوردار هستند و طبق گفته شرکت سازنده، برای به‌کارگیری در ستاپ‌های مدرن بهینه‌سازی شده‌اند.

Orange Sustain

Orange Sustain
اولین محصولی که در این خبر به آن می‌پردازیم، پدالی است که می‌توان گفت شروع‌کننده این پروژه بود: Sustain.

این پدال که از طریق دو ناب Level و Depth کنترل می‌شود، حجم صدای زنجیره سیگنال را بدون تحت‌الشعاع قرار دادن شفافیت تن آن، افزایش می‌دهد. در واقع، می‌توان گفت که Sustain همانند یک افکت اوردرایو برای تُن‌های کلین عمل می‌کند و ظرافتی جذاب به تن گیتار می‌بخشد.

این دستگاه از یک نشانگر LED برخوردار است که هنگام وارد عمل شدن سیستم کاهش گین، از آبی به بنفش تغییر رنگ می‌دهد.

Sustain به قابلیت buffered-bypass نیز مجهز شده است که امکان عبور سیگنال از پدال، به‌صورت ناب و دست‌نخورده و بدون اعمال افکت را می‌دهد.

این پدال با قیمت ۲۴۹ دلار، در بازار جهانی قابل خریداری است.

Orange Phaser

Orange Phaser
محصول بعدی، یک پدال بسیار ساده به نام Phaser است که تنها یک ناب و یک فوت‌سوییچ بای-پَس بر روی آن دیده می‌شود.

Orange Phaser نماد یک ابزار کاربردی است و می‌تواند افکت صوتی جذاب و خاص فیز را در کمال سادگی به زنجیره سیگنال شما بیفزاید. طبق گفته شرکت سازنده، مدار این دستگاه، شماتیکی کاملاً شبیه به نمونه قدیمی و اصلی آن دارد.

با استفاده از ناب تعبیه‌شده بر روی Phaser، می‌توان افکت را از چرخش‌هایی آرام تا فیزی شدید و سریع تنظیم کرد.

این پدال به امکاناتی مانند نشانگر LED و یک بافر ورودی JFET تجهیز شده است. همچنین بر اساس اطلاعات منتشرشده، به لطف بهینه‌سازی و به‌روزرسانی طراحی الکترونیک Phaser، نویز آن نیز کاهش قابل توجهی داشته است.

این محصول، در عین سادگی، کاربردی بسیار وسیع دارد و می‌توانید آن را در پدال‌بورد خود قرار دهید و بدون نیاز به تنظیم چندباره، از شاخصه‌های صوتی منحصربه‌فرد آن لذت ببرید.

Phaser نیز همچون دو عضو دیگر این سری، به قیمت ۲۴۹ دلار به فروش می‌رسد.

Orange Distortion

Orange Distortion
سومین و آخرین پدال این سری، Distortion نام دارد. کنترل پارامترهای این دستگاه، مانند سایر اعضای این سری، بسیار ساده است و به وسیله دو ناب Level و Depth و یک فوت‌سوییچ بای-پس صورت می‌گیرد.

اما برخلاف Phaser و Sustain که مداری شبیه به نمونه‌های اصلی خود دارند، Distortion تفاوت‌هایی ساختاری با نسخه اصلی خود دارد. مدار این پدال کاملاً با نسخه اصلی آن متفاوت است و در واقع از یک مدار امپلیفایر و یک tone stack تشکیل شده است. این امر بدین معناست که هیچ بخشی از مدار دیودی back-to-back نسخه اصلی، در نسخه بازآفرینی‌شده آن به کار نرفته است.

اما با وجود این تفاوت مهم، Orange ادعا می‌کند که ماهیت صوتی نسخه جدید Distortion، بسیار به نمونه اصلی آن شبیه است و همان دیستورشن حجیم دهه هفتادی را در اختیار کاربر می‌گذارد که یادآور دیستورشن امپلیفایر بود. شکت سازنده، این پدال دیستورشن ۲۴۹ دلاری را گزینه‌ای عالی برای دست‌یابی به تنی شبیه به تن گیتار Jimmy Page و گیتارهای سبک Garage Rock خوانده است.

نویسنده: Matt Owen
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *