تفاوت هدفون‌های پشت باز و پشت بسته

هدفون

اگر با اصطلاحات مربوط به تجهیزات صوتی آشنایی نداشته باشید، مطالعه در مورد آنها می‌تواند کمی سردرگم‌کننده باشند. با توجه به پیچیدگی مبحث آدیو طبیعی است که اصطلاحات و واژگان تخصصی این حوزه برای غیرحرفه‌ای‌ها ناآشنا باشد؛ اما این بدان معنا نیست که می‌توان از کنار این واژه‌ها بی‌تفاوت عبور کرد. اگر قصد دارید مبلغ قابل توجهی را برای خرید هدفون استودیویی هزینه کرده و هر روز از آن استفاده کنید، بهتر است که با برخی از این اصطلاحات آشنا شوید.

دو اصطلاح در زمینه هدفون که مکرراً با آنها مواجه می‌شویم، «پشت باز» و «پشت بسته» است. البته درک مفهوم پشت باز (open-back) و پشت بسته (closed-back) دشوار نیست؛ اما انتخاب از میان این دو نوع هدفون، چندان ساده نیست.

هدفون پشت باز چیست؟

در هدفون پشت باز، هوا به‌صورت آزادانه‌تر داخل ایرکاپ‌ها (گوشی‌) جریان دارد و این یعنی فشار هوای جمع‌شده در ایرکاپ، تأثیری روی صدا نخواهد گذاشت. همچنین این هدفون‌ها مشکل بازگشت‌های بسیار سریع صدا از داخل ایرکاپ‌ را نیز برطرف می‌کنند. بسیاری از هدفون‌های باکیفیت و گران‌قیمت، پشت باز هستند؛ زیرا این طراحی کمک می‌کند که صدایی طبیعی و واضح داشته باشند.

هدفون پشت باز

اما این موضوع فقط برای وقتی است که آلودگی صوتی در محیط شما وجود نداشته باشد. هدفون‌های پشت باز نمی‌توانند به‌خوبی جلوی ورود صداهای خارجی به گوش را بگیرند و هر صدایی که در اطرافتان ایجاد شود را خواهید شنید. به‌علاوه این هدفون‌ها مشکل نشت صدا از داخل به بیرون را هم دارند. اگر در محیط کار از این هدفون‌ها استفاده کنید، همکاران شما می‌توانند موسیقی شما را بشنوند و سلیقه شنیداری شما را نقد کنند! در نتیجه، اگرچه هدفون‌های پشت باز معمولاً بسیار باکیفیت هستند، اما بهتر است صرفاً در محیط استودیو یا خانه استفاده شوند.

به‌علاوه، این هدفون‌ها معمولاً کمی حساس‌تر از هدفون‌های پشت بسته هستند و نسبت به ورود رطوبت، گرد و غبار و …، مقاومت کمتری دارند. پس باید همواره مراقب هدفون‌های پشت باز خود باشید.

هدفون‌های پشت باز برای موارد زیر مناسب هستند:

 • شنیدن دقیق صدا
 • شنیدن صدای فایل‌های ویدیویی باکیفیت
 • شنیدن موسیقی در منزل

هدفون‌های پشت باز برای موارد زیر مناسب نیستند:

 • جلوگیری از ورود صداهای مزاحم به گوش
 • گوش کردن به موسیقی در هواپیما
 • گوش کردن به موسیقی در دفتر کار، باشگاه و محیط‌های مشابه
 • هدفون پشت بسته چیست؟

  هدفون‌های پشت بسته هدفون‌هایی هستند که قسمت پشت ایرکاپ آنها به‌طور کامل پوشیده شده و تنها مسیر خروج صدا از آنها، در داخل ایرکاپ و رو به گوش شنونده است. با اینکه در این هدفون‌ها صدای موسیقی به اندازه مدل‌های پشت باز طبیعی نیست، اما بسیار بهتر می‌توانند جلوی ورود صداهای خارجی به گوش را بگیرند.

  در این هدفون‌ها ممکن است بازگشت‌های بسیار کوتاه صدا در فرکانس‌های بم اتفاق بیفتد؛ اما به‌طور کلی، هدفون‌های پشت بسته گزینه بسیار مناسبی برای گوش کردن به موسیقی در حین حرکت و در مکان‌های عمومی هستند.

  هدفون پشت بسته

  اگر در هواپیما، مترو و خودروهای عمومی به موسیقی گوش می‌دهید، مدل‌های پشت بسته مناسب شما هستند. همچنین اگر در استودیو به ضبط موسیقی می‌پردازید، این دسته از هدفون‌‌ها به شما اجازه می‌دهند که در حین شنیدن صدای خود، بدون خطر نشتی صدا و دریافت آن توسط میکروفون، به ضبط موسیقی بپردازید.

  هدفون‌های پشت بسته برای موارد زیر مناسب هستند:

  • گوش کردن روزمره موسیقی
  • گوش کردن به موسیقی در مکان‌های عمومی
  • گوش کردن به موسیقی در حین حرکت
  • ضبط صدا

  هدفون‌های پشت بسته برای موارد زیر مناسب نیستند:

  • استفاده طولانی‌مدت (به دلیل عدم تهویه مناسب داخل ایرکاپ‌ها)
  • استفاده به‌عنوان مرجع برای میکس و مستر

  هدفون نیمه-باز چیست؟

  هدفون‌های نیمه‌-باز (semi-open) هدفون‌هایی هستند که کم و بیش پشت بسته به حساب می‌آیند، اما پشت درایور آنها به‌طور کامل پوشیده نشده است و لذا هوا می‌تواند تا حدی در ایرکاپ جریان داشته باشد.

  این امر موجب می‌شود که هدفون‌های نیمه‌-باز، نقاط قوت و البته نقاط ضعف هدفون‌های پشت باز را داشته باشند. نشتی صدای هدفون‌های نیمه باز می‌تواند برای برخی از کاربران ناخوشایند باشد. البته نه به اندازه هدفون‌های پشت باز.

  هدفون نیمه-باز

  هدفون‌های نیمه باز برای موارد زیر مناسب هستند:

  • شنیدن موسیقی به‌طور روزمره
  • گوش کردن به موسیقی در منزل

  هدفون‌های نیمه باز برای موارد زیر مناسب نیستند:

  • گوش کردن به موسیقی در مکان‌های عمومی و شلوغ
  • جلوگیری از ورود صداهای خارجی به گوش

  امیدواریم که این راهنما برای شما مفید بوده باشد. اگر مایلید درباره اصطلاحات دیگر رایج در بازار آدیو بدانید، پرسش‌های خود را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.

  منبع: SoundGuys
  نویسنده: Christian Thomas
  مترجم: کیان ایرجی

1 thoughts on “تفاوت هدفون‌های پشت باز و پشت بسته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *