NS-1X: نسل جدید پدال مشهور باس NS-2

پدال نویز گیت باس NS-1X

شرکت ژاپنی باس (BOSS)، نخستین پدال کاهنده نویز یا noise suppressor خود به نام NS-2 را در سال ۱۹۸۷ به بازار عرضه کرد و با استقبال طیف گسترده‌ای از گیتاریست‌ها مواجه شد. این پدال در طی سال‌های گذشته توسط نوازندگان بی‌شمار، از جمله اسلش، جیمز هتفیلد، کرک همت، جیم روت، اینگوی مالمستین، جیم روت و جو دوپلانتیه مورد استفاده قرار گرفته است و به یکی از محصولات محبوب باس بدل شده است. حال، این شرکت تصمیم گرفته است که پس از حدود ۳۵ سال، یک پدال کاهنده نویز جدید به نام NS-1X را تولید کند.

این محصول، همانطور که قابل حدس است، می‌تواند نویز سیگنال را به شکلی قابل توجه کاهش دهد و به نوازندگان گیتار و بیس کمک می‌کند که صدایی تمیزتر به دست آورند.

بر روی بدنه NS-1X، سه ناب به نام‌های Damp ،Threshold و Decay برای تنظیم پارامترهای پدال و یک ناب به نام Mode به چشم می‌خورد که حالت عملکرد پدال را مشخص می‌کند.

پدال نویز گیت باس NS-1X

ناب Mode در سه حالت Reduction ،Gate و Mute قابل تنظیم است. در حالت Reduction، ساستین و ماهیت طبیعی سیگنال تغییر چندانی نمی‌کند و برای بسیاری از مواقع، همین اندازه از کاهش نویز کافی است. در حالت Gate که برای گِین‌های بالا و اجراهای مملو از تَپینگ، سوییپ پیکینگ و ریتم‌های هِوی مناسب است، پدال به شکل سریع‌تر و تهاجمی‌تر وارد عمل می‌شود و نویز را با شدت بیشتری کاهش می‌دهد. حالت سوم یعنی Mute نیز صدا را به‌کلی قطع می‌کند.

NS-1X از فناوری MDP (مخفف Multi-Dimensional Processing) بهره می‌برد که طبق ادعای شرکت باس، به شکل هوشمند و بدون اثرگذاری بر تُن طبیعی گیتار و بیس، نویز را از میان می‌برد؛ اما کاربر نیز می‌تواند با استفاده از ناب‌های موجود بر روی بدنه پدال، تنظیمات مورد نظر خود را به‌صورت دقیق روی عملکرد دستگاه اعمال کند.

افزون بر ناب‌های اشاره‌شده، یک نوار متشکل از چندین LED نیز روی بدنه BOSS NS-1X به چشم می‌خورد که میزان کاهش نویز را به کاربر نمایش می‌دهد.

پدال باس NS-1X Noise Suppressor از امروز با قیمت حدود ۲۰۰ دلار در بازار جهانی قابل خریداری است.

منبع: MusicRadar
نویسنده: Rob Laing

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *