آموزش تولید موسیقی (قسمت اول): چگونه تولید موسیقی را شروع کنیم؟

در سالهای اخیر، با فراگیر شدن کامپیوترهای شخصی و افزایش دسترسی کاربران به تجهیزات استودیویی، افراد زیادی به راه‌اندازی استودیوی خانگی و تولید موسیقی، پادکست و کتاب صوتی روی آورده‌اند. امروزه بسیاری از آلبوم‌ها و قطعات پُرفروش در این استودیوها تولید می‌شوند و هر روز به تعداد این آثار افزوده می‌شود.

اما اگر ما نیز بخواهیم قدم در راه تولید موسیقی بگذاریم، باید از کجا این مسیر را آغاز کنیم؟ برای راه‌اندازی یک استودیوی خانگی به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟ برای ضبط و تولید موسیقی به چه نرم‌افزارها، مهارت‌ها و اطلاعاتی نیاز داریم؟

تقریباً تمام افرادی که قدم در این راه گذاشته‌اند، با این قبیل پرسش‌ها مواجه شده‌اند. پاسخ دادن به این پرسش‌ها می‌تواند کمی سردرگم‌کننده باشد؛ زیرا منابع بسیاری در زمینه آموزش تولید موسیقی وجود دارد و در بسیاری از این منابع، اشتباهاتی به چشم می‌خورد که رسیدن به مقصد را کمی دشوار می‌کنند.

به همین دلیل، گیتارایران اقدام به تولید یک مجموعه ویدیوی آموزشی جامع و کاربردی در مورد ضبط، تدوین و پردازش صدا کرده است. در این مجموعه، کیان ایرجی، تمام نکات ضروری برای تولید موسیقی را به‌صورت ساده بیان می‌کند تا هر علاقه‌مندی بتواند با حداقل امکانات، ضبط و تولید موسیقی را آغاز کند.

این مجموعه به‌صورت قدم به قدم طراحی شده است. پس حتی اگر هیچ دانشی در زمینه تولید موسیقی ندارید و می‌خواهید از نقطه صفر کار را آغاز کنید هم می‌توانید از این دروس استفاده کنید و با مشاهده هر ویدئو، دانش خود را گسترده‌تر کنید.

پس از تماشای این مجموعه آموزشی، شما با مباحث بنیادینی چون ضبط سیگنال، میکروفون‌گذاری، استفاده از سازهای مجازی و پردازش و ویرایش سیگنال به‌خوبی آشنا شده‌اید و می‌توانید از این دانش در تولید آثار خود بهره بگیرید.

در ویدئوی نخست، کیان ایرجی در مورد این مجموعه آموزشی، مسیر پیش رو و نحوه‌ بهره‌گیری بهینه از دروس صحبت می‌کند.

شما می‌توانید قسمت دوم این مجموعه را در این صفحه مشاهده کنید.

5 thoughts on “آموزش تولید موسیقی (قسمت اول): چگونه تولید موسیقی را شروع کنیم؟

 1. Reza Tmhd میگوید:

  واقعاً کارتون خیلی ارزشمنده و به رشد موسیقی در کشور کمک می کنه از این لحاظ که کسانی که به هر دلیل نمی تونن از منابع انگلیسی زبان یاد بگیرند -که درصد بالایی در کل کشور هستند- رو در همون سطح بالا و در عین حال با در نظر گرفتن تجهیزات موجود در کشور آموزش می دید و این شرایط رو براشون فراهم می کنه که استعدادشون رو بروز بدن.

  • پشتیبانی گیتارایران میگوید:

   وقت بخیر،
   از اینکه نظر ارزشمند خود را با ما در میان گذاشته‌اید بسیار سپاسگزاریم. باعث خوشحالی ماست که این مجموعه آموزشی مورد توجه شما قرار گرفته‌‌ است.
   با سپاس مجدد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *