چند راهنمایی برای میکس حرفه‌ای با هدفون مانیتورینگ

یکی از اشتباهات رایج در عرصه تولید صدا و موسیقی این است که با هدفون نمی‌توان میکس انجام داد و برای ارائه میکس قابل قبول، باید یک جفت اسپیکر مانیتورینگ و نتیجتاً اتاق میکس ایزوله در اختیار داشت. این در حالی است که در بازار، هدفون‌های مانیتورینگ گران‌قیمتی وجود دارد و اگر قرار است میکس با هدفون غیرممکن باشد، چه دلیلی دارد هدفون‌های گران‌قیمت استودیویی را تهیه کنیم؟ در پاسخ باید بگوییم که نه‌تنها میکس با هدفون‌های مانیتورینگ ممکن است، بلکه این کار نیاز به داشتن یک اتاق میکس تمام‌عیار و صرف هزینه برای آکوستیک کردن اتاق را نیز تا حدی برطرف می‌کند. منظور این نیست که با یک جفت هدفون خوب در اتاقی با بازگشت صدای زیاد (مانند آشپزخانه)، می‌توان هرگونه پروژه میکس و مسترینگی را انجام داد، ولی با یادگیری چگونگی استفاده از هدفون می‌توان یک اتاق خواب معمولی را به یک استودیوی خانگی خوب تبدیل کرد.

در این ویدئوی آموزشی، شان دیواین (Sean Divine) نکاتی سودمند در مورد میکس و مسترینگ با هدفون را ذکر می‌کند تا کاربر بتواند با حداقل امکانات، به کیفیتی حرفه‌ای دست پیدا کند.

به‌طور خلاصه این شش نکته عبارت هستند از:

۱- انتخاب هدفون مناسب

۲- انجام میکس با ولوم پایین

۳- استفاده از کارت صدای باکیفیت

۴- توجه به کیفیت امپلیفایر هدفون داخلی کارت صدا و یا استفاده از یک امپ هدفون اختصاصی

۵- استفاده از یک channel EQ

۶- بهره‌گیری از یک اسپیکر مانیتورینگ در کنار هدفون

آیا شما هم با هدفون میکس می‌کنید؟ تجربه شما از کار با هدفون‌های استودیویی چیست؟ لطفاً نظرات و تجربیات خود را در بخش نظرات و یا در شبکه‌های اجتماعی با ما در میان بگذارید.

منبع: کانال یوتیوب Sean Divine

ترجمه و دوبله: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *