آموزش گیتار: آشنایی با گام مینور پنتاتونیک

در این ویدئوی آموزشی، آیدین حسن‌زاده درباره گام مینور پنتاتونیک (minor pentatonic) صحبت می‌کند. او ابتدا این گام و فرم‌ها یا باکس‌های آن را شرح می‌دهد و سپس یک تمرین کاربردی برای یادگیری نحوه نواختن پنج فرم‌ مختلف مینور پنتاتونیک و استفاده از آنها در نوازندگی گیتار را با ما به اشتراک می‌گذارد.

گام‌ مینور پنتاتونیک را می‌توان جزو مهم‌ترین و ساده‌ترین گام‌هایی دانست که گیتاریست‌های تازه‌کار باید فرا بگیرند. این گام در تمام سبک‌های موسیقی از جمله پاپ، بلوز و راک رایج است و کاربرد بسیار زیادی در نوازندگی دارد. از سوی دیگر، به خاطر سپردن مینور پنتاتونیک آسان است و می‌توان به‌راحتی آن را در هر سبک موسیقی، تنها با صرف کمی زمان و تمرین، مورد استفاده قرار داد.

اگر با گام مینور طبیعی آشنایی داشته باشید، می‌دانید که در آن، فاصله میان درجات ۲ و ۳ و همچنین ۵ و ۶، نیم‌پرده است و فاصله میان سایر درجات، یک پرده است. به‌طور مثال، گام لا مینور (A minor) را در نظر بگیرید. نت‌های این گام عبارتند از لا (A)، سی (B)، دو (C)، ر (D)، می (E)، فا (F)، سل (G) و پس از آن، مجدداً به نت لا (A) می‌رسیم. همانطور که مشاهده می‌کنید، بین درجات ۲ و ۳ (سی و دو) و ۵ و ۶ (می و فا) تنها نیم‌پرده فاصله است و فاصله میان سایر درجات، یک پرده است.

حال که با گام مینور طبیعی آشنایی پیدا کردید، بیایید به سراغ گام مینور پنتاتونیک برویم.

از هفت نُت‌ موجود در گام مینور طبیعی، تنها پنج نُت در گام مینور پنتاتونیک حضور دارند و درجات دوم و ششم حذف می‌شوند. اگر به مثال قبلی خود، یعنی گام لا مینور برگردیم و بخواهیم گام لا مینور پنتاتونیک (A minor pentatonic) را بنوازیم، باید درجه دوم (سی یا همان B) و ششم (فا یا همان F) را حذف کنیم. در نتیجه، نت‌های گام لا مینور پنتاتونیک عبارتند از لا (A)، دو (C)، ر (D)، می (E) و سل (G).

در این ویدیوی آموزشی، آیدین نه‌تنها این نکات را شرح می‌دهد، بلکه نحوه انگشت‌گذاری و پنج باکس گام مینور پنتاتونیک را نیز به شکل مختصر و مفید آموزش می‌دهد.

برای درک بهتر مباحث اشاره‌شده در این ویدیو، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا ویدیوی «آموزش گیتار: آشنایی با گام مینور» را تماشا کنید.

شایان ذکر است که شما می‌توانید از طریق بخش «آموزش» در وب‌سایت گیتارایران یا کانال آپارات گیتارایران، به مجموعه بسیار بزرگی از ویدئوهای آموزش گیتار، یوکللی، درامز و تولید موسیقی دسترسی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *