چند نکته برای بهره‌وری بهینه از اسپیکر مانیتور

در این مطلب، به چند نکته‌ی کوتاه اشاره می‌کنیم که به شما کمک می‌کنند در هر اتاقی، از اسپیکر مانیتورهایتان بهترین نتیجه را دریافت کنید.

مانیتورها را با دقت نصب کنید

نصب درست مانیتورهای استودیویی، امر بسیار مهمی است. از جمله نکاتی که باید به آنها توجه کنید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اسپیکرها را از دیوارهای پشتی و کناری نزدیک دور کنید. من معمولاً در صورت امکان، فاصله‌ای ۳ فوتی (حدود ۹۰ سانتی‌متری) بین اسپیکرها و دیوارهای پشتی ایجاد می‌کنم. فاصله آنها تا دیوارهای کناری هم هر چه بیشتر باشد بهتر است.
  • یک مثلث متساوی‌الاضلاع را در نظر بگیرید، مانیتورها را در دو رأس مثلث قرار دهید و خودتان در رأس دیگر آن بنشینید.
  • اسپیکر مانیتور را به نحوی قرار دهید که توییترهای آن هم‌تراز با گوش‌های شما یا اندکی بالاتر باشند.
  • مرکز توییتر اسپیکر نباید دقیقاً رو به گوش‌های شما باشد؛ بلکه باید اندکی رو به پشت سر شما باشد.
  • مانیتورهایتان را روی استندهای ایزوله‌کننده‌ قرار دهید. این استندها عایقی میان مانیتورها و سطح میز یا استندهای معمولی ایجاد می‌کنند. شرکت‌هایی چون IsoAcoustics ،Argosy و Ultimate Support به تولید این دسته از پایه‌ها مشغول هستند.
پایه مانیتور

اسپیکر مانیتورهایتان را بشناسید

هنگامی که کار نصب مانیتورها در استودیو به پایان رسید، نوبت شناختن صدای آنها فرا می‌رسد. همه مانیتورها ادعا می‌کنند که صدایشان «فلت» است، اما صدای هر یک از آنها با دیگری متفاوت است و در اتاق شما واکنش متفاوتی نشان می‌دهد. در طی سالهای طولانی که به این کار مشغول بوده‌ام، اسپیکر مانیتورهای بسیار زیادی را در اتاق‌های مختلف بررسی کرده‌ام. نخستین ابزار من برای سنجش سریع یک اسپیکر، استفاده از چندین قطعه موسیقی به‌عنوان معیار است. این قطعات موسیقی، چگونگی عملکرد اسپیکر در زمینه‌های مختلف مثل پاسخ‌دهی به فرکانس‌های بیس، وضوح فرکانس‌های تربل، ایمجینگ، داینامیکز و غیره را روشن می‌کند. اصلاً مهم نیست چه قطعاتی را انتخاب می‌کنید. مهم این است که با استفاده از آنها، از رفتار دقیق اسپیکرمانیتورینگ آگاه شوید. من دوست دارم که قطعاتی از سبک‌های مختلف را انتخاب کنم و همیشه چند تا از میکس‌های خودم را نیز در میان آنها می‌گنجانم. به‌علاوه، از بالاترین کیفیت ممکن (کیفیت CD یا اگر ممکن باشد، کیفیت ۲۴ بیت) و یک کانورتر عالی استفاده می‌کنم. پس از یکی-دو دقیقه گوش کردن به هر قطعه، اطلاعاتی که به آنها نیاز دارم را در اختیار خواهم داشت. سپس به سراغ قطعه بعدی می‌روم و الی آخر. پس از ۲۰ دقیقه، به درکی مناسب از عملکرد اسپیکرها رسیده‌ام و می‌توانم با آنها کار کنم.

اسپیکر مانیتورینگ

منبع: Sweetwater
نویسنده: Mitch Gallagher

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *