همکاری مارتین و John Mayer در ساخت دو گیتار آکوستیک استثنایی

امروز، شرکت آمریکایی مارتین (Martin Guitars) از دو نسخه منحصربه‌فرد از گیتار آکوستیک سیگنچر جان میر (John Mayer) رونمایی کرد. این دو ساز که OMJM John Mayer 20th Anniversary و OM-45 John Mayer 20th Anniversary نام دارند، به مناسبت ۲۰ سالگی همکاری کمپانی مارتین با جان میر و به‌صورت محدود تولید شده‌اند.

نخستین شاخصه‌ای که در این گیتارها توجه را به خود جلب می‌کند، رنگ آنهاست که به‌خصوص برای طرفداران برند گیبسون آشناست. این رنگ که شباهت زیادی به رنگ Silverburst دارد، Gray Sunburst نام‌گذاری شده است و ظاهری جذاب به محصولات جدید مارتین می‌بخشد.

از میان این دو مدل، OM-45 قیمت بسیار بیشتری دارد و از نظر مشخصات نیز یک سطح بالاتر است. در نسخه ویژه نخستین گیتاری که جان میر با مارتین تولید کرد و در سال ۲۰۰۳ به بازار عرضه شد، یک حاشیه‌کاری آلومینیومی در لبه‌های بریج و هداستاک به چشم می‌خورد؛ اکنون، مارتین آن طراحی را یک گام فراتر برده است و نه‌تنها به‌جای آلومینیوم از نقره بهره گرفته است، بلکه لبه‌های فینگربورد و پیک‌گارد را نیز به این حاشیه‌کاری خیره‌کننده مزین کرده است.

چوب‌های استفاده‌شده در ساخت گیتار آکوستیک Martin OM-45 John Mayer 20th Anniversary نیز از میان بهترین چوب‌های ممکن انتخاب شده‌اند. صفحه رویی این ساز از اسپروس اینگلمن (Engelmann spruce) و صفحات پشتی و کناری آن از چوب رزوود گواتمالایی (Guatemalan Rosewood) ساخته شده است. برای ساخت دسته و فینگربورد نیز از چوب ماهون و آبنوس بهره گرفته شده و فینگربورد میزبان اینلی‌هایی از جنس صدف آبالون و ۲۰ فرت است.

گیتار آکوستیک مارتین جان میر
OM-45 John Mayer 20th Anniversary

همچون مدل‌های قبلی که شرکت مارتین برای میر ساخته بود، این گیتار آکوستیک نیز از عرض نات ۱۷.۴۸ میلی‌متر برخوردار است؛ رقمی که به نسبت عرض نات‌ بسیاری از گیتارهای مارتین کمی پایین‌تر است و می‌تواند نوازندگی را تسهیل کند.

OM-45 John Mayer 20th Anniversary به همراه یک هارد کیس خوش‌ساخت، با قیمت ۱۸۴۹۹ دلار قابل خریداری است. شایان ذکر است که برچسب داخل ساز نیز به امضای جان میر مزین است.

قیمت OM-45 آن را از دسترس اغلب نوازندگان دور می‌کند و به همین دلیل، مارتین اقدام به تولید یک نسخه ۳۹۹۹ دلاری از این ساز نیز کرده است. روشن است که ۳۹۹۹ دلار نیز اصلاً مبلغ کمی نیست؛ اما به هر حال، در مقابل قیمت نسخه ۱۸۴۹۹ دلاری، مناسب‌تر محسوب می‌شود!

گیتار آکوستیک مارتین جان میر
OMJM John Mayer 20th Anniversary

این گیتار که OMJM John Mayer 20th Anniversary نام دارد، از همان فینیش زیبای Gray Sunburst بهره‌مند است و صفحه رویی آن نیز از چوب اسپروس اینگلمن ساخته شده است. به‌علاوه، مواردی چون طول اسکیل و عرض نات نیز در این دو مدل یکسان است. اما در ساخت صفحات پشتی و کناری OMJM، به‌جای رزوود گواتمالایی، از رزوود هندی (East Indian Rosewood) استفاده شده است و مواردی چون تیونرها و جنس سدل نیز متفاوت است. همچنین، دیگر خبری از حاشیه‌کاری با نقره در این گیتار نیست.

در عوض این موارد، OMJM John Mayer 20th Anniversary به یک سیستم پیکاپ Fishman Gold Plus Natural I مجهز شده است که می‌تواند برای اجرای زنده بسیار کاربردی و سودمند باشد.

این ساز نیز به همراه یک هارد کیس و با قیمت ۳۹۹۹ دلار به بازار عرضه شده است.

در انتها بیایید به دو گیتار آکوستیک جدید دیگر از برند مارتین بپردازیم که قیمت آنها به اندازه قیمت مدل‌های سیگنچر جان میر نجومی نیست. این دو ساز که D-15E و SC-10E-02 نام دارند، به‌ترتیب ۱۲۹۹ و ۹۹۹ دلار قیمت دارند و به‌زودی در بازارهای جهانی قابل خریداری هستند.

گیتار آکوستیک مارتین
D-15E

D-15E شباهت زیادی به سایر دردنات‌های مارتین دارد و از صفحه رویی ساخته‌شده از چوب ماهون و صفحات پشتی و کناری ساخته‌شده از چوب ساپلی (sapele) برخوردار است. به‌علاوه، این ساز به سیستم الکترونیک Martin E1 مجهز است. طبق گفته مارتین، D-15E صدایی روشن با تربل شفاف، میدرنچ قدرتمند و ولوم عالی تولید می‌کند و برای نوازندگی در سبک‌ها و شرایط مختلف مناسب است.

از دیگر مشخصات این گیتار ۱۲۹۹ دلاری می‌توان به طول اسکیل ۲۵.۴ اینچ، دسته ساخته‌شده از Hardwood، فینگربورد و بریج ساخته‌شده از Katalox، بیست فرت و بهره‌مندی از یک سافت کیس اشاره کرد.

گیتار آکوستیک مارتین
SC-10E-02

برخلاف D-15E، مدل SC-10E-02 از طراحی مدرنی برخوردار است که بنا بر ادعای شرکت مارتین، نوازندگی را شدیداً تسهیل می‌کند. این گیتار آکوستیک دارای یک کات‌اِوِی عمیق است و اتصال دسته آن نیز با روش انحصاری Sure Align Linear Dovetail Neck صورت گرفته است. این موارد، متضمن دسترسی آسان به تمامی فرت‌ها هستند.

از نظر مشخصات فنی، SC-10E-02 اشتراکات زیادی با D-15E دارد؛ اما برخلاف D-15E، صفحه رویی آن از چوب ساپلی ساخته شده است و به سیستم پیکاپ نیز مجهز نیست.

گیتار آکوستیک مارتین SC-10E-02، به همراه یک گیگ بگ، با قیمت ۹۹۹ دلار روانه بازار شده است.

منبع: Guitar World
نویسنده: Matt Parker

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *