GPCE Inception Maple: یک گیتار دوستدار محیط زیست از مارتین

گیتار آکوستیک مارتین GPCE Inception Maple

چندی پیش، شرکت آمریکایی مارتین (Martin) که یکی از مشهورترین سازندگان گیتار آکوستیک در دنیا به شمار می‌رود، از یک گیتار جدید به نام GPCE Inception Maple پرده برداشت. این ساز از چوب‌هایی با منابع تجدیدپذیر ساخته شده است تا شکلی نوین و دوستدار محیط زیست از ساخت گیتار را به نمایش بگذارد.

طبق گفته مارتین، GPCE Inception Maple از طراحی منحصربه‌فردی در بخش تیغه‌های تقویتی (بریسینگ) بدنه برخوردار است که طنینی مضاعف و تنی بسیار جذاب به ساز می‌بخشد.

مارتین را می‌توان یکی از اولین سازندگان گیتار دانست که سیاست‌هایی بر پایه حفظ محیط زیست در تولید محصولات خود وضع کرد. سال گذشته نیز این شرکت آمریکایی، قراردادی را با شرکت تولیدکننده باتری .Better Battery Co امضا کرد که طبق آن، چندی از گیتارهای الکتروآکوستیک مارتین به باتری‌هایی ساخته‌شده از مواد تجدیدپذیر و دوستدار محیط زیست تجهیز شدند.

مارتین ادعا می‌کند که طراحی جدید و بی‌سابقه ساختار داخلی GPCE Inception Maple، می‌تواند ساستین و شدت صدایی مضاعف برای این ساز رقم بزنند، جریان هوا درون بدنه آن را بهینه‌سازی کند و وزن گیتار را بدون لطمه به استحکام ساختاری آن پایین بیاورد.

همانطور که گفته شد، این گیتار آکوستیک جدید از ترکیبی از چوب‌هایی با منبع تجدیدپذیر ساخته شده است. در واقع، بخش رویی بدنه این ساز، از نوعی چوب اسپروس اروپایی، بخش‌های جانبی آن از چوب افرا و بخش پشتی آن، از سه تکه چوب افرا و گردو ساخته شده است که همگی، از گواهی تجدیدپذیری FSC برخوردارند. این بدنه نفیس به فینیشی جدید و مات موسوم به Satin Amber Fade Sunburst و حاشیه‌کاری زیبا از جنس چوب گردوی سیاه مزین شده است.

GPCE Inception Maple: یک گیتار دوستدار محیط زیست از مارتین

از دیگر ویژگی‌های گیتار آکوستیک مارتین GPCE Inception Maple می‌توان به اینلی‌های پیکانی از جنس چوب افرا بر روی فرت‌بورد، تیونرهای طلایی‌رنگ با طراحی دنده‌باز، کات‌اوی عمیق برای دسترسی بهتر نوازنده به فرت‌های بالایی، طول اسکیل ۲۵.۴ اینچ و یک پیکاپ از نوع LR Baggs Anthem اشاره کرد. این ساز همراه با یک هارد کیس نفیس عرضه می‌شود که از بدنه ظریف آن در برابر ضربات و سایر عوامل محیطی محافظت می‌کند.

فرد گرین (Fred Greene)، معاون بخش مدیریت محصولات مارتین، درباره محصول جدید این شرکت چنین گفته است: «GPCE Inception Maple رویکردی نوین از ساخت گیتار با استفاده از چوب‌های بومی تجدیدپذیر را به نمایش می‌گذارد. طراحی نوآورانه ما در این ساز، به نوازندگان امکان می‌دهد تا تن افسانه‌ای گیتارهای مارتین را در یک ساز کاملاً همگام با محیط زیست تجربه کنند. من به تیم طراحی شرکتم بسیار افتخار می‌کنم که توانسته است چنین چالشی را قبول کند و با به‌کارگیری روش‌هایی خلاقانه و متفاوت، گیتاری را تولید کند که نوازندگان از نواختن آن لذتی بی‌مانند می‌برند.»

گیتار آکوستیک Martin GPCE Inception Maple، هم‌اکنون با قیمت ۳۹۹۹ دلار در بازار جهانی قابل خریداری است. این قیمت مطمئناً GPCE Inception Maple را در میان گیتارهای آکوستیک گران قیمت و رده‌بالا قرار می‌دهد؛ اما رویکرد متفاوت و امیدبخش مارتین در ساخت این ساز، می‌تواند برای بسیاری از نوازندگان جذاب باشد و همچنین، از سازهای گران‌قیمت مارتین نیز نمی‌توان انتظاری جز کیفیت بی‌رقیب داشت.

منبع: Guitar.com
نویسنده: Rachel Roberts
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *