رونمایی مارشال از نسخه جدید چهار پدال‌ وینتج و مشهور

در مدت اخیر، تصاویری از چند پدال افکت جدید از کمپانی مارشال (Marshall) در حال انتشار در فضای مجازی بود که به نظر می‌رسید نسخه‌هایی بازآفرینی‌شده از پدال‌های وینتج این شرکت بریتانیایی هستند. این اخبار و تصاویر به‌حدی گسترده و روشن بودند که تقریباً تمامی مشخصات فنی محصولات مذکور را فاش می‌کردند و تنها نیاز بود تا مارشال آنها را به‌صورت رسمی معرفی کند.

اکنون، سرانجام مارشال تصمیم گرفته است تا با رونمایی رسمی از این پدال‌ها، تمامی شایعات منتشرشده در چند روز اخیر را تأیید کند.

دقیقاً یک سال پیش، یکی از کلکسیونرهای لوازم گیتار با نام Luca، ادعا کرد که نسخه‌ای جدید از پدال اوردرایو وینتج مشهور Marshall BluesBreaker را در پدال‌بورد خود دارد. این امر باعث شد تا بسیاری از دوستداران این برند، متوجه شوند که مارشال در حال تولید پدال‌هایی جدید است.

اما در طول یک سال گذشته، هیچ خبری مبنی بر عرضه این محصولات منتشر نشد؛ تا اینکه هفته پیش، همان مجموعه‌دار، تصاویری از پدال مورد بحث را منتشر کرد تا به ادعای خود صحت ببخشد. کمی بعد نیز هر چهار پدال‌ جدید مارشال که علاوه بر Bluesbreaker، شامل پدال‌های Shredmaster ،Drivemaster و The Guv’nor می‌شدند، با بدنه‌ای کامل و مزین به لوگوی مارشال، توسط کانال یوتیوب Pedal Pawn به نمایش گذاشته شدند.

عجیب اینکه در تمام این مدت، حتی یک خبر از سوی مارشال در تأیید عرضه این پدال‌ها منتشر نشد؛ اما اکنون، این شرکت رسماً اعلام کرده است که این چهار محصول را به‌زودی به بازار عرضه خواهد کرد و تمامی آنها نسخه‌هایی بازآفرینی‌شده با جزئیاتی دقیق از نمونه‌های اصلی و وینتج خود هستند.

اگر پیش از رونمایی رسمی از این پدال‌ها شایعات‌ بی‌شماری حول آنها منتشر نشده بود، قطعاً بیشتر از اینها غافلگیر می‌شدیم؛ اما با این وجود، این رونمایی برای شرکت مارشال که مدت‌ها بود پدال جدیدی به بازار عرضه نکرده بود، یک اتفاق بزرگ و جذاب است و طرفداران این شرکت را به وجد می‌آورد.

پدال مارشال

Bluesbreaker

اولین عضو این سری جدید که تصاویر آن در فضای مجازی منتشر شد، Bluesbreaker بود و به همین دلیل، اول به این محصول می‌پردازیم.

طبق گفته مارشال، Bluesbreaker یک نسخه جدید با طراحی داخلی و ظاهری دقیقاً شبیه به نسخه قدیمی خود است و همانند آن، از یک رابط کنترلی متشکل از سه ناب گین، ولوم و تن برخوردار است. همچنین گفته می‌شود که مدار این پدال اوردرایو نیز دقیقاً شبیه به مدار موجود در نسل اول Bluesbreaker، یکی از پدال‌های محبوب John Mayer است و به همین دلیل می‌تواند تن ستاپ مورد استفاده او در آلبوم Continuum را به‌خوبی بازآفرینی کند.

علاوه بر این، بنا بر گفته مارشال، این پدال می‌تواند تن‌های اوردرایو خشنی که Eric Clapton با استفاده از یک امپلیفایر Marshall Bluesbreaker تولید می‌کرد را نیز در اختیار نوازنده قرار دهد. در واقع، نسخه اصلی این پدال نیز با الهام از امپ مذکور طراحی شده بود.

The Guv’nor

دیگر محصول معرفی‌شده در این رونمایی، نسخه‌ای جدید از پدال دیستورشن The Guv’nor است که شباهتی زیاد به نسخه اصلی تولیدشده در سال ۱۹۸۸ دارد و تن دیستورت‌شده ملایم ویژه آن پدال را به‌خوبی بازآفرینی می‌کند.

رابط کنترلی Guv’nor نیز همانند Bluesbreaker، یک پنل عادی و کاملاً شبیه به نسخه قدیمی آن است و از پنج ناب گین، بیس، مید، تربل و لِوِل، تشکیل شده است.

از نوازندگان مشهوری که از نسخه اصلی Guv’nor استفاده می‌کرده‌اند، می‌توان به Gary Moore اشاره کرد. گری مور در سال ۲۰۰۴، طی مصاحبه‌ای با مجله Guitar World، اعلام کرد که در ساخت آلبوم مشهور Still Got the Blues، از این پدال دیستورشن به‌طور دائمی استفاده کرده است.

Drivemaster

محصول بعدی معرفی‌شده در این رونمایی، نسخه‌ای جدید از Drivemaster با بهینه‌سازی‌هایی جزئی است.

هدف اصلی مارشال از ساخت نسخه اول Drivemaster، ارائه نسخه‌ای پیشرفته‌تر از The Guv’nor بود که با برخورداری از یک مجموعه تن کنترل سه‌باند، تا حدی نقش یک امپلیفایر را نیز ایفا کند.

حال گفته می‌شود که نسخه جدید Drivemaster نیز با طراحی بسیار شبیه به نسخه اصلی خود و برخورداری از یک رابط کنترلی متشکل از ناب‌های گین، بیس، مید، تربل و ولوم، می‌تواند تن آن پدال اوردرایو افسانه‌ای را به بهترین نحو در اختیار نوازندگان مدرن قرار دهد.

از جمله افراد مشهوری که از Drivemaster استفاده کرده‌اند، می‌توان به Jeff Buckley اشاره کرد که صدای این پدال، به‌خوبی در تن گیتار اکثر آثار او شنیده می‌شود.

Shredmaster

آخرین عضو این سری جذاب، نسخه‌ای جدید از اولین پدال گین مارشال، یعنی Shredmaster است.

Shredmaster نیز همانند دیگر اعضای این سری جدید، شباهتی بسیار به نسخه اصلی خود دارد و می‌تواند تن استثنایی نسخه قدیمی خود را با شباهتی بسیار بالا شبیه‌سازی کند.

رابط کنترلی در این پدال نیز بسیار ساده است و از ناب‌هایی به نام‌های Gain ،Bass ،Contour ،Treble و Volume تشکیل شده است.

نسخه اصلی Shredmaster توسط گیتاریست‌های برجسته بسیاری مورد استفاده قرار گرفته است که یکی از مشهورترین‌های آنها را می‌توان Jonny Greenwood از گروه Radiohead دانست.

قیمت و تاریخ عرضه

نسخه‌های قدیمی این چهار پدال‌، امروزه طرفداران بسیاری دارند و نمونه‌های دست‌دوم آنها، با قیمت‌هایی در حدود ۱۰۰۰ الی ۱۵۰۰ دلار در بازار معامله می‌شوند. اما مارشال قیمتی بسیار مناسب برای این محصولات جدید اعلام کرده است و تمامی آنها را با قیمت ۲۴۹ دلار به فروش خواهد رساند؛ قیمتی که می‌تواند موجب موفقیت بسیار و فروش فوق‌العاده آنها شود.

Bluesbreaker ،The Guv’nor ،Drivemaster و Shredmaster، هم‌اکنون در برخی از فروشگاه‌های آلات موسیقی قابل پیش‌خرید هستند و به‌زودی، به‌صورت عادی به بازار عرضه خواهند شد.

نویسنده: Matt Owen
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *