Studio JTM: امپلیفایر جدید شرکت مارشال

Studio JTM: امپلیفایر جدید شرکت مارشال

روز گذشته، شرکت انگلیسی Marshall Amplification به مناسبت تولد صد سالگی بنیانگذار فقید خود، از مجموعه‌ای به نام Studio JTM رونمایی کرد که شامل دو امپلیفایر گیتار (هد و کامبو) و دو اسپیکر کبینت‌ می‌شود. اعضای این مجموعه را می‌توان نخستین محصولات جدید برند مارشال پس از واگذاری مالکیت آن به شرکت سوئدی Zound دانست.

Studio JTM بر اساس امپلیفایر لامپی افسانه‌ای JTM45 طراحی شده است که نخستین امپ گیتار مارشال محسوب می‌شود و در سال ۱۹۶۳ روانه بازار شد. JTM45 توسط گیتاریست‌های برجسته‌ای چون جیمی هندریکس (Jimi Hendrix)، انگس یانگ (Angus Young)، پیتر گرین (Peter Green) و دیوید گیلمور (David Gilmour) مورد استفاده قرار گرفته است و از جایگاهی والا در تاریخ موسیقی برخوردار است. حال، Studio JTM در عین حفظ شاخصه‌های تحسین‌شده JTM45، از ابعادی کوچک‌تر و جمع‌و‌جور‌تر و توان خروجی پایین‌تر معادل با ۲۰ وات برخوردار است و گزینه‌ای ایده‌آل برای اجراهای زنده کوچک به شمار می‌رود. البته بنا بر گفته مارشال، Studio JTM با وجود این اندازه کوچک، عملکرد صوتی کم‌نظیری ارائه می‌کند. در واقع، این محصول نیز همانند سایر اعضای سری Studio، برای نوازندگان مدرنی طراحی شده است که حس‌وحال، تُن و کیفیت ساخت کلاسیک مارشال را بدون وزن بالا و صدای بسیار بلند نمونه‌های وینتج می‌خواهند.

Marshall Studio JTM

همانطور که اشاره شد، بسیاری از وجوه این امپلیفایر جدید با توجه به JTM45 طراحی شده‌اند که از آن جمله می‌توان به دو پری‌امپ لامپی ECC83، دو لامپ پاور امپ ۵۸۸۱ و اسپلیتر فاز ECC83 اشاره کرد. همچنین در نمونه‌های کامبو و کبینت‌های Studio JTM نیز از اسپیکر ۱۲ اینچ G12M-65 Creamback Celestion بهره گرفته شده است.

از سوی دیگر، امکانات مدرنی چون قابلیت کاهش توان خروجی تا ۵ وات، FX loop داخلی و خروجی DI نیز به این امپ‌ها افزوده شده است تا رضایت نوازندگان امروزی برآورده شود.

یک نکته مهم در مورد مجموعه Studio JTM این است که به نظر می‌رسد مارشال قصد داشته تا با عرضه این محصولات، دلواپسی‌های طرفداران خود را برطرف کند؛ زیرا بسیاری از افراد نگران بودند که انتقال مالکیت این برند، بر رویکرد آن تأثیر منفی بگذارد. به همین منظور، تلاش شده است تا در Studio JTM، شاخصه‌های کلاسیک و مدرن با رویکردی حساب‌شده و دقیق تلفیق شوند تا خیال این دسته از کاربران آسوده شود. به‌عنوان مثال، این امپ، همچون مدل کلاسیک JTM45، از چهار ورودی با حساسیت High و Low و دو ناب‌ Loudness موسوم High Treble و Normal برخوردار است که برای بسیاری از طرفداران و کاربران JTM45، اهمیت و کاربرد زیادی داشتند.

این رویکرد را حتی می‌توان در طراحی ظاهری Studio JTM نیز مشاهده کرد. طراحی این محصول یادآور امپلیفایرهای اوایل دهه شصت میلادی، یعنی زمان تولد JTM45 دانست و این امر در جزئیاتی چون رنگ پارچه روکش و لوگوی مشکی/طلایی Marshall مشهود است.

تمامی اعضای مجموعه Studio JTM در کشور انگلیس تولید می‌شوند. قیمت هد ۲۰ وات Studio JTM ST20H حدود ۲۳۵۰ دلار و قیمت مدل کامبوی Studio JTM ST20C حدود ۲۶۵۰ دلار اعلام شده است. به‌علاوه، کبینت‌ ۱x12 و ۲x12 این سری که ST112 و ST212 نام دارند نیز به‌ترتیب با قیمت‌های ۱۴۸۰ دلار و ۱۸۵۰ دلار به فروش خواهند رسید.

منبع: Guitar World و MusicRadar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *