۵ نکته مهم در ساخت موسیقی پاپ الکترونیک

ساخت موسیقی پاپ الکترونیک، در ظاهر بسیار ساده به نظر می‌رسد؛ اما باید بدانید که آهنگسازی در این سبک، نکاتی ظریف دارد که در صورت عدم توجه به آنها، کیفیت و گیرایی لازم در موسیقی شما حاصل نخواهد شد. در این مقاله، John Dory Music، به پنج نکته مهم در ساخت موسیقی پاپ الکترونیک اشاره می‌کند که دانستن آنها، می‌تواند شما را به پرودوسری قدرتمند در این سبک تبدیل کند.

یکی از بزرگترین نقاط ضعف بسیاری از آهنگسازان سبک الکترونیک/پاپ، استفاده بیش‌ازحد از عناصر موسیقی الکترونیک است. استفاده افراطی از این عناصر، موسیقی را به حدی از ایده اصلی خود دور می‌کند که به جای یک اثر خوب، به چند الگوی ریتمیک و ملودیک برنامه‌ریزی‌شده توسط کامپیوتر تبدیل می‌شود.

البته این امر بدین معنا نیست که اگر به دنبال ساخت یک موسیقی تماماً الکترونیک هستید، راه را اشتباه می‌روید؛ اما نقطه تمایز یک موسیقی الکترونیک دنس یا تجربی با یک موسیقی پاپ جریان اصلی، اصوات انسانی و طبیعی موجود در موسیقی پاپ است.

در ادامه، به نکاتی خواهیم پرداخت که به شما در ساخت و پرداخت ایده‌های ناب و تنظیم‌های بی‌نقص در سبک پاپ الکترونیک کمک خواهند کرد.

۱. نخست یک ملودی گیرا بسازید

موسیقی پاپ الکترونیک

بسیاری از آهنگسازان مشهور سبک پاپ، در شروع ساخت موسیقی و تشکیل ایده کلی آن، از پیانو یا گیتار استفاده می‌کنند. نوازندگی و ایده‌پردازی با آلات موسیقی پایه مانند گیتار و پیانو، می‌تواند باعث ساخت ملودی‌ها و ایده‌هایی بی‌نظیر و بسیار احساسی شود که شنونده را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

اگر در نوازندگی هیچ سازی تبحر ندارید، می‌توانید از یک پلاگین شبیه‌ساز استفاده کنید. ساخت موسیقی خود را با ایجاد یک ملودی ساده و یک توالی آکورد تأثیرگذار شروع کنید و موسیقی خود را بر اساس آنها بسازید.

همچنین، ملودی‌های نواخته‌شده با یک ساز آکوستیک را نیز می‌توان به‌صورت میدی ضبط کرده یا صدای ضبط‌شده آن را به میدی تبدیل کرد تا بدون نیاز به ضبط دوباره، بتوان از همان ملودی در پلاگین‌ها نیز استفاده کرد.

۲. ترانه‌ای شخصی‌ بنویسید

موسیقی پاپ الکترونیک

وکال پُلی است میان احساسات آهنگساز و شنونده. با استفاده از وکال، می‌توان احساسات موجود در موسیقی را به زبانی قابل درک‌ ترجمه کرد تا شنونده بیشتر تحت تأثیر قرار گیرد.

آواز خواندن، در واقع سخن گفتن همراه با ملودی است. از آنجا که شنوندگان شما نیز از هم‌نوعان شما هستند، ارتباطی ویژه با کلمات خاص و داستان‌سرایی شما در ترانه برقرار خواهند کرد و احساس نزدیکی بیشتری به اثر شما پیدا خواهند کرد. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم ترانه‌هایی همراه با داستان یا حتی کمی شخصی بنویسید.

۳. اول آهنگسازی کنید و سپس به تنظیم آن بپردازید

موسیقی پاپ الکترونیک

به نظر ما، ساخت موسیقی با تنظیم یک اثر متفاوت است. از دید ما، آهنگسازی از مراحل اولیه ساخت یک اثر موسیقایی است و تنظیم موسیقی، از مراحل بعدی آن. به همین دلیل، بهتر است که پیش از تنظیم، به آهنگسازی بپردازید.

اول به فکر ساخت ملودی، آکوردها و ترانه اثر خود باشید و پس از ساخت آنها، اثر خود را به یک ترکیب تبدیل کنید و بر روی تنظیم و وجوه فنی آن کار کنید.

این کار از سردرگم شدن شما در میان قابلیت‌های فنی بی‌شمار DAW جلوگیری می‌کند و به شما کمک می‌کند تا ایده اصلی موسیقی را در اولویت قرار دهید.

۴. ریتم‌هایی ساده بسازید

موسیقی پاپ الکترونیک

تفاوت دیگر میان موسیقی پاپ جریان اصلی و موسیقی الکترونیک در این است که آهنگسازان سبک الکترونیک، همواره سعی دارند تا موسیقی خود را از لایه‌های بی‌شماری از اصوات مختلف بسازند و شنونده خود را مبهوت این فشردگی و پیچیدگی کنند. این کار از منظر هنری و خلاقانه می‌تواند جذاب باشد؛ اما هویت موسیقی پاپ دقیقاً در مقابل این نگرش قرار دارد و یک اثر عامه‌پسند باید ساده و مؤثر باشد.

در ساخت موسیقی پاپ، ریتمی ساده برای درام لاین خود در نظر بگیرید و الگویی نسازید که شنونده عادی در پیدا کردن ریتم آن سردرگم شود. به نظر ما، بسیاری از اوقات، موزیسین‌ها برای پوشاندن ضعف موسیقایی کار خود و ناتوانی در ساخت ایده‌هایی گیرا، دست به استفاده از تکنیک‌هایی پیچیده می‌زنند. پس اگر از ایده موسیقی خود راضی هستید، آن را در کمال سادگی پیش ببرید و فقط عناصر لازم را به آن بیفزایید.

۵. از صداهای مناسب استفاده کنید

موسیقی پاپ الکترونیک

حرفه آهنگسازی را با آشپزی مقایسه کنید. یک سرآشپز خوب می‌تواند با ترکیباتی کاملاً متوسط نیز غذایی خوب طبخ کند. پس سعی کنید مهارت خود را تا حدی ارتقا دهید که حتی با صداهای متوسط نیز ترکیبی متوازن و دلچسب بسازید.

برای مثال، استفاده از فلفل می‌تواند عطر و طعمی دلچسب به غذا ببخشد؛ اما باید آن را در مقادیری کم و مشخص استفاده کرد. استفاده از برخی از عناصر تکنیکی در موسیقی نیز می‌تواند جذابیت غیرقابل انکاری به اثر ببخشد؛ اما در صورت زیاده‌روی در استفاده از آنها، یک اثر بی‌روح و خشک حاصل می‌شود.

در آخر، ساخت یک موسیقی خوب، بسیار ساده است و به هیچ وجه نیازمند تکنیک‌هایی پیچیده نیست. این پروسه، تنها نیازمند تجربه، خلاقیت و حفظ تعادل موسیقایی است.

منبع: Audient
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *