Javier Reyes JRV-8: یک گیتار الکتریک منحصربه‌فرد از LTD

گیتار الکتریک ESP LTD Javier Reyes JRV-8

چندی پیش و طی رویداد NAMM 2023، شرکت LTD، مهمترین زیرمجموعه کمپانی ESP، از چند گیتار الکتریک سیگنچر جذاب رونمایی کرد که یکی از آنها توجه بسیاری را به خود جلب کرد.

این محصول، در واقع یک گیتار سیگنچر است که با همکاری خاویر ریز (Javier Reyes)، نوازنده گروه Animals As Leaders طراحی شده است و از ویژگی‌های فنی و ظاهری جالب توجهی برخوردار است.

این گیتار الکتریک که JRV-8 نام دارد، از بدنه‌ای کلاسیک و ساده، همانند سازهای سری ESP Vintage Plus و استرتوکسترهای فندر برخوردار است؛ اما JRV-8 دارای دسته‌ای پهن حامل هشت سیم است که تضادی جالب با ظاهر کلاسیک این ساز محسوب می‌شود و آن را به گیتاری منحصربه‌فرد تبدیل می‌کند.

فینیش روشن و چشمگیر و سخت‌افزار طلایی‌رنگ ESP LTD Javier Reyes JRV-8، به هیچ وجه شبیه به گیتارهای متال مدرن نیست؛ اما مواردی چون مشخصات سخت‌افزاری و برخورداری این محصول از هشت سیم، آن را به یک گزینه بی‌نظیر برای نواختن زیرسبک‌های مدرن و پیچیده متال تبدیل می‌کنند.

خاویر ریز در مورد طراحی جالب JRV-8 می‌گوید: «ترجیح می‌دهم شکل و ظاهر گیتارم کلاسیک باشد و در بخش فنی مشخصات مدرنی داشته باشد. به همین دلیل نیز در کنار LTD، گیتاری طراحی کرده‌ام که ظاهری همانند سازهای قدیمی، با سخت‌افزار طلایی‌رنگ و جزئیاتی همچون اینلی‌هایی از جنس مروارید آبالون دارد و در مقابل، از دسته‌ای پهن و فرت‌بوردی تخت، همراه با هشت سیم برخوردار است.»

گیتار الکتریک ال تی دی

اگر شناختی از خاویر ریز ندارید، باید بگوییم که او امروزه یکی از برجسته‌ترین گیتاریست‌های سبک متال مدرن است و علاوه بر پروژه فردی خود با نام Mestis، در کنار دو نوازنده برجسته دیگر یعنی Tosin Abasi و Matt Garska در گروه موسیقی Animals as Leaders نیز به نوازندگی می‌پردازد.

گفته می‌شود که JRV-8 نیز همانند ماهیت صوتی گروه Animals as Leaders، بازه تُنالی بسیار وسیع دارد و می‌تواند سازی بسیار مناسب برای ذهن خلاق Reyes باشد.

این گیتار الکتریک در موقعیت بریج به یک پیکاپ هامباکر Fishman Open Core Fluence با طراحی اختصاصی تجهیز شده است و در موقعیت وسط و نک نیز از دو پیکاپ سینگل کویل Fishman Fluence برخوردار است.

خاویر ریز در مورد انتخاب پیکاپ‌های ساز و ترکیب HSS آن می‌گوید: «به نظر من، صدای پیکاپ‌های سینگل کویل یادآور موسیقی‌های کلاسیک و بسیار مشهور در سبک راک و گیتارهای خاطره‌انگیز استفاده‌شده در آنهاست. اگر به موسیقی‌های راک قدیمی محبوب خود، خصوصاً آنهایی که در دهه هشتاد میلادی تولید شده‌اند فکر کنید، می‌بینید که تقریباً تمامی آنها با استفاده از گیتارهای مجهز به پیکاپ سینگل کویل تولید و ضبط شده‌اند. معمولاً منبع الهام من نیز در ساخت موسیقی، تن گیتارهای سینگل کویل و لیک‌های مشهوری است که با استفاده از این نوع پیکاپ نواخته شده‌اند. من در طراحی JRV-8 می‌خواستم این تن را در قالب یک گیتار مدرن در اختیار داشته باشم و در زمان تولید موسیقی بتوانم به‌سرعت به آن دسترسی پیدا کنم.»

وی در ادامه می‌گوید: «در واقع، به نظر من ترکیب پیکاپ HSS، انعطافی فوق‌العاده به ساز می‌بخشد و باعث می‌شود که یک گیتار بتواند تمامی تن‌های ممکن را به نوازنده خود ارائه کند. با این ترکیب پیکاپ، من می‌توانم در آن واحد به صدای شفاف و زنگ‌گونه پیکاپ‌های سینگل کویل و صدای سنگین‌تر و خشن‌تر پیکاپ‌های هامباکر دسترسی داشته باشم و بسته به شرایط، به‌آسانی یکی از آنها را انتخاب کنم.»

از دیگر ویژگی‌های مهم LTD Javier Reyes JRV-8 می‌توان به دسته پنج‌تکه ساخته‌شده از چوب‌های افرا و گردو، طول اسکیل ۲۷ اینچ، بدنه ساخته‌شده از چوب آلدر (توسکا)، ترمولوی قفل‌شونده Floyd Rose 1000، نات قفل‌شونده، ۲۲ فرت اکسترا جامبو و سیم‌های D’Addario اشاره کرد.

گیتار الکتریک هشت سیم ال تی دی JRV-8، به همراه یک هارد کیس، با قیمت ۲۴۹۹ دلار به فروش می‌رسد که قیمت بالایی برای یک گیتار از برند LTD است؛ اما مشخصات منحصربه‌فرد و کیفیت بالای پیکاپ‌ها و اجزای سخت‌افزاری در این ساز، این قیمت را تا حد زیادی توجیه می‌کند.

منبع: MusicRadar
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *