همکاری گیتاریست Anthrax با Jackson در ساخت یک گیتار سیگنچر جدید

گیتار الکتریک جکسون

شرکت جکسون (Jackson) چندی پیش خبر از همکاری مجدد با نوازنده مشهور گروه موسیقی Anthrax یعنی اسکات ایان (Scott Ian) در ساخت نسخه‌ای جدید از گیتار الکتریک X Series King V او داد.

وجه تمایز اصلی این ساز جدید نسبت به نسخه‌های قبلی گیتار سیگنچر اسکات ایان، رنگ آن است که با الهام از دوست وی و نوازنده مشهور گروه موسیقی Pantera، یعنی دایمبگ درل (Dimebag Darrell) انتخاب شده است.

این رنگ جدید که Baldini Burst نام دارد، رنگی سبز است که یادآور رنگ موسوم به Dime Slime گیتارهای سیگنچر دایمبگ درل است. دلیل گذاشتن نام Baldini Burst بر روی این رنگ نیز طبق گفته اسکات، این است که دایمبگ او را با لقب Baldini خطاب می‌کرده است! (bald در زبان انگلیسی به معنی کچل است)

گیتار الکتریک جکسون X Series Scott Ian King V Baldini Burst

این گیتار الکتریک جدید که X Series Signature Scott Ian King V نام دارد، برخلاف سازهای سیگنچر قبلی اسکات که بدنه‌شان از چوب ماهون ساخته شده بود، بدنه‌ای از جنس چوب nyatoh دارد. دسته ساز از جنس چوب میپل ساخته شده و با میله‌های گرافیتی تقویت شده است. بر روی این دسته، فرت‌بوردی با شعاع ترکیبی ۱۲-۱۶ اینچ از جنس چوب رُزوود نصب شده است که میزبان ۲۲ فرت جامبو و اینلی‌های مستطیلی از جنس pearloid است.

در بخش اجزای الکترونیک نیز Jackson X Series Signature Scott Ian King V از مشخصات چشمگیری برخوردار است.

این گیتار به یک جفت پیکاپ هامباکر جکسون از نوع High-Output مجهز است که جای پیکاپ‌های HB-103 سیمور دانکن موجود در سایر سازهای سیگنچر Ian را گرفته‌اند. اما رابط کنترلی در این ساز کاملاً مشابه نسخه‌های قبلی آن است و از یک ناب تن، یک ناب ولوم و یک سوییچ سه‌حالته انتخاب پیکاپ تشکیل شده است.

تفاوت دیگر King V بالدینی با نسخه‌های قبلی گیتار سیگنچر Scott Ian، ترمولوی Floyd Rose Special Double-Locking و تیونرهای sealed آن است که توسط شرکت Jackson ساخته شده‌اند.

Jackson X Series Signature Scott Ian King V

اسکات ایان درباره این ساز گفته است: «صد درصد پروسه طراحی این گیتار، با الهام از دوست فقیدم، دایمبگ درل انجام شده است. او یک فینیش سبز ویژه با نام Dime Slime داشت که بسیاری از گیتارهای سیگنچر او نیز به آن مزین شده بودند. من نیز در گذشته یک ساز کاستم شاپ سبز رنگ با الهام از همین فینیش ویژه داشتم. زمانی که گیتار الکتریک مذکور را به اجراهای زنده می‌بردم، تماشاچیان محو ظاهر خاص آن می‌شدند و از من می‌پرسیدند که کی می‌توان آن را در بازار خرید؟ در جواب این افراد باید بگویم که الان بالاخره می‌توانید این ساز را از بازار خریداری کنید!»

گیتار الکتریک جکسون X Series Scott Ian King V Baldini Burst هم‌اکنون و با قیمت ۸۹۹ دلار در بازار جهانی قابل خریداری است. قیمت این ساز حدود صد دلار از قیمت مدل‌های قبلی King V اسکات ایان بالاتر است؛ اما می‌توان انتظار داشت که وجود نام دو نوازنده بسیار محبوب بر روی این گیتار، فروش بسیار خوبی را برای آن رقم بزند.

نویسنده: Jackson Maxwell
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *