همکاری جکسون و Mark Heylmun در ساخت یک گیتار الکتریک جدید

گیتار الکتریک جکسون Pro Series Signature Mark Heylmun RR24-7

چندی پیش و طی رویداد NAMM 2023، شرکت جکسون (Jackson)، با رونمایی از یک گیتار الکتریک جدید که با همکاری نوازنده مشهور سبک متال، مارک هایلمون (Mark Heylmun) طراحی شده است، سبد محصولات سیگنچر خود را توسعه داد. گفته می‌شود که این گیتار جدید، به تمامی امکانات و ویژگی‌های مورد نیاز برای نوازندگی در سبک متال با کوک پایین تجهیز شده است.

این ساز که Jackson Pro Series Signature Mark Heylmun RR24-7 نام دارد، یک گیتار هفت سیم است و همین امر به‌تنهایی نیز به این معناست که با یک گیتار بسیار مناسب برای نوازندگی در سبک متال مدرن روبرو هستیم. اما علاوه بر این، Mark Heylmun RR24-7 از مشخصاتی همچون یک جفت پیکاپ هامباکر اکتیو از نوع Fishman Fluence، فرت‌بوردی ساخته‌شده از چوب آبنوس با شعاع ترکیبی ۱۲-۱۶ اینچ، ۲۴ فرت جامبو و یک بریج ویبراتو قفل‌شونده از نوع Floyd Rose 1000 Series نیز برخوردار است که در کنار یکدیگر، نوازندگی متال و اجرای قطعات پیچیده و پرسرعت را برای نوازنده تسهیل می‌کنند. طول اسکیل جکسون Mark Heylmun RR24-7 نیز ۲۶.۵ اینچ است که در کنار ویژگی‌های مذکور، این ساز را به یک گزینه تمام‌عیار برای نواختن متال بدل می‌کند.

ساختار دسته Mark Heylmun RR24-7 از نوع neck-through است. این امر بدین معناست که دسته تا بخش پایینی بدنه ادامه دارد و میزبان اجزایی همچون پیکاپ‌ها و بریج ساز است. این دسته از جنس چوب افرا با میله‌های تقویتی از جنس گرافیت است و به یک بدنه سبک از جنس چوب Nyatoh متصل است. همچنین، رنگ مشکی موسوم به Lux Black بدنه این گیتار الکتریک، در هداستاک آن نیز به چشم می‌خورد که جذابیت ساز را مضاعف کرده است.

فرت‌بورد در Pro Series Signature Mark Heylmun RR24-7، به حاشیه‌کاری نفیسی مزین است و هیچ‌گونه اینلی در آن دیده نمی‌شود. طبق اعتقاد مارک هایلمون، حذف اینلی از فرت‌بورد ظاهری جدی‌‌‌تر به گیتار می‌بخشد و آن را برای نوازندگان سبک متال مدرن جذاب‌تر می‌کند. تمامی اجزای سخت‌افزار نیز به رنگ طلایی مزین هستند که ظاهری منحصربه‌فرد به ساز می‌بخشد.

گیتار الکتریک جکسون

هایلمون می‌گوید که طراحی و ساخت این گیتار جدید در کنار طراح ارشد شرکت جکسون، Mike Tempesta، پروسه‌ای بسیار آسان و لذت‌بخش بوده است. وی می‌گوید که او و شرکت جکسون هر دو به دنبال ساخت نمونه‌ای مدرن از گیتارهای سری Rhoads بوده‌اند که تفاوت‌هایی اساسی با نمونه‌های کلاسیک آن داشته باشد.

مارک درباره این ساز جدید می‌گوید: «من و اعضای تیم جکسون، زمانی را جهت انتخاب ساز پایه اختصاص دادیم و در نهایت من به این نتیجه رسیدم که می‌خواهم یک گیتار Rhoads داشته باشم… قدرتی بی‌نظیر درون گیتارهای Rhoads نهفته است که در کنار میراث درخشان آنها، حس‌وحالی فوق‌العاده و عجیب به ساز می‌بخشد. نگاهش کنید؛ بی‌نظیر است! من گیتاری می‌خواستم که در عین برخورداری از ویژگی‌‌های بسیار مدرن، نیم‌نگاهی نیز به مدل‌های کلاسیک جکسون داشته باشد. در نهایت به این نتیجه رسیدم که ترکیب دو رنگ مشکی و طلایی بر روی یک جکسون Rhoads، می‌تواند ظاهری کلاسیک به آن ببخشد و در کنار ویژگی‌‌های مدرنی که در آن تعبیه کرده‌ایم، دقیقاً همان گیتاری را حاصل کند که نیاز داشتم.»

اجزای سخت‌افزار طلایی‌رنگ و خط‌‌های باریک در اطراف بدنه Pro Series Signature Mark Heylmun RR24-7، با الهام از گیتار جکسون کنکوردی طراحی شده‌اند که توسط رندی رودز (Randy Rhoads) نواخته می‌شد. ساز Concorde مذکور را می‌توان نقطه شروع گیتارهای سری Rhoads جکسون دانست.

در این نسخه جدید و ویژه از Rhoads، هداستاک به شکل معکوس طراحی شده است که حس‌وحالی مدرن‌تر و کمی ساختارشکنانه به ساز می‌دهد و آن را به گیتاری جذابتر برای نوازندگان سبک‌هایی همچون دث‌کور (deathcore) تبدیل می‌کند. همچنین به دلیل هفت سیم بودن Mark Heylmun RR24-7، هداستاک برای جای‌دهی هفت تیونر، بزرگتر از حالت عادی است و ظاهری کمی عجیب به ساز بخشیده است.

پیکاپ‌‌های هامباکر اکتیو Fishman Fluence، نوید تن خشن آن را می‌دهند. همچنین این پیکاپ‌‌ها قابلیت کویل-اسپلیتینگ (coil-splitting) نیز دارند و می‌توان تنها با کشیدن ناب ولوم ساز، آنها را به پیکاپ‌‌های سینگل کویل تبدیل کرد. طبق گفته جکسون، این پیکاپ‌‌ها در حالت سینگل کویل، تنی شبیه به یک پیکاپ سینگل کویل وینتج با سیم‌پیچ بزرگ تولید می‌کنند.

گیتار الکتریک Jackson Pro Series Signature Mark Heylmun RR24-7

رابط کنترلی پیکاپ‌‌ها در این گیتار الکتریک، تنها از یک سوییچ انتخاب پیکاپ و یک ولوم ناب با قابلیت push-pull تشکیل شده است. در واقع، این ساز به ناب تن مجهز نیست؛ زیرا مارک هایلمون هیچ‌گاه از آن استفاده نمی‌کند و آن را امکانی غیرلازم می‌داند.

Mark Heylmun RR24-7، تقریباً همزمان با یک گیتار متالی بسیار جذاب دیگر از جکسون که چند روز پیش به آن پرداختیم، یعنی X Series KVX King V متعلق به Scott Ian رونمایی شده است. مدل مذکور نیز یک گیتار الکتریک بسیار مدرن مخصوص سبک متال است که به یک رنگ سبز کم‌نظیر موسوم به Baldini Burst مزین است. اگر یک نوازنده در سبک متال و زیرسبک‌‌های آن باشید، احتمالاً انتخاب میان این دو ساز برای شما بسیار دشوار خواهد بود!

گیتار اسکات ایان به یک رنگ سبز بسیار روشن و شاد مزین است که ظاهری بامزه به آن بخشیده است؛ اما در مقابل، مدل سیگنچر Heylmun با بدنه نامتقارن و مملو از زوایای تیز خود که به رنگی مشکی مزین است، ظاهری جدی‌تر و مدرن‌تر دارد که می‌تواند به مذاق بسیاری از نوازندگان خوش بیاید.

گیتار الکتریک جکسون Pro Series Signature Mark Heylmun RR24-7 هم‌اکنون با قیمت ۱۶۹۹ دلار در بازار جهانی قابل خریداری است؛ قیمتی که با توجه به امکانات و شاخصه‌های این محصول، منطقی به نظر می‌رسد.

منبع: MusicRadar
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *