آیا یادگیری نوازندگی گیتار بیس آسان‌تر از گیتار الکتریک است؟

آیا یادگیری نوازندگی گیتار بیس آسان‌تر از گیتار الکتریک است؟

این سوال که «آیا نوازندگی بیس آسان‌تر از گیتار الکتریک و آکوستیک است؟»، سوالی بسیار قدیمی است که هنوز هم ذهن برخی از هنرجویان را به خود درگیر کرده است.

گیتار بیس و گیتار الکتریک، وجوه تشابه بسیاری با یکدیگر دارند و یک بیس الکتریک، شبیه به یک گیتار الکتریک با تعداد سیم‌های کمتر، فرت‌های قطورتر و دسته و بدنه‌ای بزرگتر است. اندازه بزرگتر این ساز می‌تواند باعث شود که بسیاری فکر کنند نوازندگی با آن آسان‌تر از نوازندگی با سایر انواع گیتار است.

نوازندگی با یکی از این دو ساز آسان‌تر از دیگری است؛ اما آیا پاسخ سوال بالا به همین آسانی و مسلمی است؟

دلیل اینکه اکثر دوستداران گیتار در دنیا به سراغ یادگیری نوع الکتریک این ساز می‌روند، بازه صوتی بسیار وسیع این ساز، جذابیت بالای آن و استفاده وسیع از آن در تقریباً تمامی سبک‌های موسیقی است. افرادی که به سراغ گیتار بیس می‌روند اما به دنبال نواختن ریتم‌هایی متفاوت و سریع و البته سازی هستند که بتواند صدایی بم و کوبنده تولید کند.

ما طی مشورت با هنرمندانی که در نوازندگی دو گیتار الکتریک و بیس ماهر هستند، مطلبی تهیه کرده‌ایم که می‌تواند پاسخی روشن به سوال مذکور باشد.

نوازندگی گیتار بیس آسان‌تر است یا گیتار الکتریک؟

در مراحل اولیه یادگیری، نوازندگی گیتار بیس به شکلی مشخص و محسوس آسان‌تر از نواختن گیتار الکتریک و سایر انواع گیتار است. شما تنها پس از چند ماه یادگیری گیتار بیس، می‌توانید با استفاده از این ساز، بیس لاین بسیاری از قطعات موسیقی مشهور را کاور کنید. این امر بیشتر به این دلیل است که اکثر بیس لاین‌ها، از نوع مونوفونیک یا تک‌آوایی هستند و در آنها برخلاف قطعات مربوط به گیتار الکتریک، نیازی به نواختن چند نت به‌صورت همزمان یا آکورد‌ها نیست.

در پله‌های بالاتر، شیب صعودی یادگیری گیتار الکتریک، تندتر از گیتار بیس است و یادگیری نوازندگی قطعات کامل موسیقی با استفاده از آن آسان‌تر است. اما سقف مهارت هر دوی این سازها در یک حد است و هر یک از آنها به دلیل نقش متفاوت خود در موسیقی، نیازمند یادگیری مهارت‌ها و قابلیت‌های ذهنی و فیزیکی متفاوتی است.

اگر بخواهیم رک بگوییم، مقایسه گیتار الکتریک با گیتار بیس در هر زمینه‌ای، قیاسی مع‌الفارق است و همانند مقایسه سیب با پرتقال است! همچنین انتخاب ساز تنها بر اساس آسانی نوازندگی، به هیچ وجه رویکردی سالم و سازنده موسیقی نخواهد بود. در واقع، در موسیقی نیز همانند هر هنری، باید در انتخاب‌های خود، بیش از هر چیزی به سلیقه و علایق خود توجه کنید و یادگیری نواختن سازی را که بیشتر می‌پسندید را به سازی با نوازندگی آسان‌تر ترجیح دهید.

در مقایسه آسانی نوازندگی گیتار بیس و الکتریک، به جای اینکه به دنبال برنده‌ای مطلق باشیم، بیایید به ظرافت‌ها و جزئیات روند یادگیری نوازندگی هر یک از این سازها بپردازیم تا شما نیز با اطلاعاتی بیشتر و کامل‌تر، ساز مناسب برای یادگیری را انتخاب کنید.

یادگیری گیتار بیس چقدر طول می‌کشد؟

بسیاری از افراد زمانی که قصد شروع یادگیری نوازندگی یک ساز را دارند، به مدت زمان لازم برای نوازندگی روان و کامل آن ساز نیز فکر می‌کنند.

اما حقیقت این است که جوابی برای این سوال وجود ندارد و مدت زمان تبدیل شدن به یک نوازنده بیس، رابطه‌ای مستقیم با تجربه موسیقی، برنامه تمرینی و انتظارات شما از سطح نوازندگی‌تان دارد.

برخی از افراد، آموختن نوازندگی یک ساز را پروژه‌ای برای تمام عمر خود می‌دانند و اعتقاد دارند که تا آخرین لحظه عمر، نکاتی جدید در رابطه با آن می‌آموزند. برخی دیگر اما به یادگیری مبانی پایه نوازندگی راضی هستند و فقط قصد دارند که بتوانند ساز مورد نظر را به شکلی عادی و همراه با موسیقی‌های مورد علاقه خود بنوازند.

اما در هر صورت، با تدوین یک برنامه مرتب و هدفمند که طبق آن، نیم الی یک ساعت در روز به تمرین بپردازید، می‌توانید انتظار داشته باشید که ظرف شش الی دوازده ماه، درکی پایه از گیتار بیس و نوازندگی آن داشته باشید و بتوانید بسیاری از تکنیک‌های معمول را با استفاده از آن اجرا کنید.

این مدت زمان بسته به اینکه خود به‌تنهایی در حال یادگیری بیس باشید یا همراه با یک معلم باتجربه، متغیر خواهد بود؛ اما می‌توان گفت که در همین محدوده زمانی و در صورت تمرین مرتب، درکی کامل از مبانی نوازندگی بیس پیدا خواهید کرد و با تمرین بیشتر، رفته‌رفته به یک نوازنده حرفه‌ا‌ی تبدیل خواهید شد.

در کل، یادگیری گیتار بیس، تجربه‌ای بسیار جذاب و رضایت‌بخش است و اگر به این ساز علاقه‌مند هستید و امکان خریداری آن را دارید، حتماً به سراغ آن بروید.

بیس سازی بسیار سرگرم‌کننده است و می‌توان بازه‌ای بسیار وسیع از سبک‌های موسیقی را با استفاده از آن نواخت. برای شروع، بیس لاین آهنگ‌های به‌یادماندنی Come Together از گروه موسیقی Beatles و What’s Going On از Marvin Gaye، می‌توانند تجربه‌ای بسیار جالب از نوازندگی بیس برای شما رقم بزنند و به شما برای ادامه یادگیری این ساز انگیزه‌ای مضاعف دهند.

بیس با تکنیک‌ها و در سبک‌های مختلفی نواخته می‌شود و می‌توان آن را با استفاده از انگشتان دست و یا پیک گیتار نواخت. با یادگیری هر یک از این تکنیک‌ها، مهارت و تجربه شما به‌عنوان یک موزیسین افزایش می‌یابد و می‌توانید در گستره‌ای وسیع‌تر از سبک‌ها به نوازندگی بپردازید.

مقایسه دقیق گیتار الکتریک و بیس

آیا نوازندگی با گیتار بیس آسان‌تر از گیتار الکتریک است؟

شاید در مراحل اولیه یادگیری، نوازندگی با گیتار بیس آسان‌تر از گیتار الکتریک باشد؛ اما در پله‌های بعدی، این تفاوت کمرنگ می‌شود و به هیچ وجه نمی‌توان گفت که نوازندگی با گیتار بیس آسان است. اگر نوازندگی با گیتار بیس را آسان‌تر از گیتار الکتریک بشمارید، احتمالاً به نواختن چند نت بر روی چهار آکورد کفایت کرده‌اید و قصد ندارید که مهارت خود در نواختن این ساز را گسترش دهید. همانطور که کمی قبل گفته شد، سقف مهارت در هر دو ساز مساوی است و نمی‌توان مهارت نوازندگان هیچ‌یک از این سازها را اندازه‌گیری کرده یا با یکدیگر مقایسه کرد.

شما پس از مدت زمان کوتاهی از شروع یادگیری گیتار بیس، می‌توانید به‌عنوان یک بیسیست وارد یک گروه موسیقی شوید. در واقع، اگر در مدت زمانی مساوی به یادگیری نوازندگی گیتار الکتریک پرداخته بودید، حتی به مبحث آکورد‌ها نیز نرسیده بودید! جوکی قدیمی وجود دارد که می‌گوید درس سوم یک بیسیست، اجرای زنده است! ریشه این جوک نیز آسانی نوازندگی این ساز نسبت به گیتار الکتریک در مراحل اولیه است.

اما مشکل اینجاست که اگر در مراحل اولیه و پس از اولین اجرای گروهی خود، به افزایش مهارت خود در نوازندگی گیتار بیس ادامه ندهید، به‌سرعت از این ساز خسته خواهید شد.

بیسیست‌های ماهر و مشهور بسیاری در دنیا وجود دارند که می‌توانند با آثار و اجراهای خود، به‌خوبی به ما ثابت کنند که تبدیل شدن به یک نوازنده ماهر گیتار بیس، به هیچ وجه کار آسانی نیست. افرادی همانند جکو پاستوریوس (Jaco Pastorius)، استنلی کلارک (Stanley Clarke)، لس کلیپول (Les Claypool) و Thundercat، همگی بیسیست‌هایی نابغه هستند که استعداد و خلاقیتی فوق‌العاده در نوازندگی و درکی بسیار عمیق از ساز خود دارند.

تفاوت میان گیتار بیس و دیگر انواع گیتار

گیتارهای آکوستیک، کلاسیک و الکتریک، معمولاً دارای شش سیم هستند که به‌ترتیب از بم‌ترین سیم به زیرترین آنها، در الگوی نتی EADGBE کوک می‌شوند.

گیتار بیس اما معمولاً چهار سیم دارد که با الگوی EADG کوک می‌شوند. در این ساز، نت‌ها همگی به میزان یک اکتاو، بم‌تر از نت‌های گیتار هستند.

دو نکته مهم وجود دارد که باید هنگام مقایسه گیتار بیس و سایر انواع گیتار، به خاطر بسپارید:

  • گیتار بیس و سایر گیتارها تفاوت صوتی مشهودی با یکدیگر دارند و هر یک، بازه فرکانسی کاملاً متفاوتی را پوشش می‌دهند.
  • نقش گیتار بیس و سایر انواع گیتار در یک قطعه موسیقی بسیار متفاوت است.

تمامی گیتارها به جز بیس، سازی با صدای مشخص و بازه آوایی وسیع هستند که می‌توان با استفاده از آنها، آکوردها، ریف‌ها و ملودی اصلی قطعه موسیقی را نواخت؛ بخش‌هایی برجسته از موسیقی که پیش از هر بخشی، توجه شنونده را به خود جلب می‌کنند.

نوازنده گیتار بیس، ارتباط ریتمیک نزدیکی با درامر گروه دارد و معمولاً ریتم کیک درام را برای نوازندگی دنبال می‌کند.

بیس نیز همانند درامز، بخش ریتمیک و گروو (groove) موسیقی را تأمین می‌کند. این اجزا به‌نوعی ستون یک قطعه موسیقی محسوب می‌شوند؛ اما معمولاً و برای شنوندگان عادی، در پس‌زمینه محو می‌شوند و توجه بسیاری به آنها جلب نمی‌شود. این امر بیشتر به این دلیل است که فرکانس‌های پایین توسط گوش انسان با شدت کمتری نسبت به فرکانس‌های بالای صوتی درک می‌شود.

با این وجود، اگر بیس لاین یک موسیقی را از آن حذف کنید، به دلیل اینکه محدوده فرکانسی بم آن به‌کلی خالی می‌شود و تنها صدای مقطع کیک درام در این محدوده باقی می‌ماند، به‌سرعت متوجه خالی شدن موسیقی خواهید شد. اما اگر یک ملودی یا ریتم گیتار را از موسیقی حذف کنید، وکال و بسیاری از سازهای دیگر، محدوده فرکانسی آن را اشغال می‌کنند و موسیقی شکلی خالی به خود نمی‌گیرد.

پس نتیجه می‌گیریم که با وجود اینکه صدای گیتارهای آکوستیک، کلاسیک و الکتریک ممکن است بیشتر در موسیقی شنیده شود، اما صدای بیس اهمیتی کمتر از آن در موسیقی ندارد و نقش تولید یک محدوده فرکانسی بسیار ویژه را دارد که بخشی اساسی از موسیقی است.

گیتار الکتریک یا بیس؛ کدام‌یک برای شما مناسب‌تر است؟

اگر بخواهیم کوتاه بگوییم، سازی برای شما مناسب‌تر است که بیشتر با شخصیت، سلایق و اهداف موسیقی شما سازگاری داشته باشد. پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه تصمیمی کاملاً صحیح و سنجیده بگیرید، در حداقل یک جلسه از کلاس هر دو گیتار بیس و الکتریک شرکت کنید و ببینید که در عمل، کدام‌یک از این سازها برای شما مناسب‌تر است. اما این کار، زمان‌بر و هزینه‌بر است. در هر صورت، پیشنهاد می‌کنیم که نزد دوستان بیسیست یا گیتاریست خود یا به یک فروشگاه موسیقی بروید و حداقل هر دوی این سازها را برای چند دقیقه در دستان خود بگیرید تا با آنها بیشتر آشنا شوید.

در نهایت اما هر یک از این سازها، نیازمند مهارت‌ها و طرز فکر متفاوتی هستند.

اگر می‌خواهید به‌سرعت وارد یک گروه موسیقی شوید، الگوهایی ریتمیک بنوازید، ریتم تمامی اعضای دیگر گروه را کنترل کنید و نقشی اساسی اما نه‌چندان جلب‌توجه‌کننده در یک گروه موسیقی داشته باشید، بیس برای شما سازی مناسب‌تر است.

اما اگر قصد نواختن انواع آکورد و ملودی را دارید و می‌خواهید صداسازی و کار با انواع افکت‌ها را نیز در نوازندگی ساز خود تجربه کنید، گیتار الکتریک برای شما مناسب‌تر است.

اگر هنوز هم میان یادگیری گیتار بیس و الکتریک دودل هستید، می‌بایست از خود چند سوال کلیدی کنید تا به تصمیمی نهایی برسید.

اگر هر دو ساز را به یک اندازه دوست دارید و نمی‌دانید کدام را برای یادگیری انتخاب کنید، پیشنهاد می‌کنیم که نخست آثار استادان بزرگ بیس همچون جکو پاستوریوس، ویکتور ووتن (Victor Wooten)، استنلی کلارک و جو دارت (Joe Dart) را بشنوید و پس از آن، به سراغ آثار گیتاریست‌های افسانه‌ای همچون دیوید گیلمور (David Gilmour)، جیمی هندریکس (Jimi Hendrix)، رندی رودز (Randy Rhoads)، استیو وای (Steve Vai) و تامی امانوئل (Tommy Emmanuel) بروید.

آیا یادگیری نوازندگی گیتار بیس آسان‌تر از گیتار الکتریک است؟

سوالات متداول در مورد نوازندگی گیتار بیس

آیا نواختن بیس نسبت به گیتار الکتریک فشار بیشتری به انگشتان می‌آورد؟

نواختن گیتار بیس و فشردن سیم‌های آن به فرت‌ها، به دلیل سیم‌ها و فرت‌های قطورتر، نیازمند اعمال نیرویی بیشتر است که ممکن است باعث درد مفاصل و زخم شدن پوست انگشتان شود. دسته بلندتر و وزن بالاتر این ساز نیز باعث می‌شوند که نگهداشتن آن در دست، دشوارتر از گیتار الکتریک باشد.

برای افرادی با دستان کوچک، گیتار بیس مناسب‌تر است یا گیتار الکتریک؟

گیتار الکتریک به دلیل اندازه کوچکتر و سیم‌های نازک‌تر خود، گزینه مناسب‌تری برای افراد ریزنقش با دستان کوچک است. گیتار الکتریک و گیتارهای کوچک آکوستیک، وزنی کمتر دارند و نگه داشتن آنها در دست هنگام نوازندگی بسیار آسان‌تر است.

اگر فردی کم‌سن‌و‌سال یا ریزنقش هستید، یادگیری گیتار الکتریک برای شما آسان‌تر خواهد بود؛ زیرا دسته قطور و بلند، سیم‌های ضخیم و سفت و وزن بالای گیتار بیس، می‌تواند یادگیری این ساز را برای افراد کوچک‌اندام دشوار سازد.

اگر جثه و دستان شما از حالت عادی بسیار کوچکتر است، می‌توانید گیتارهای آکوستیک و الکتریک با اندازه ¾ یا ½ را خریداری کنید تا نوازندگی و تمرین گیتار برای شما تا زمان تبدیل شدن به یک گیتاریست حرفه‌ای، تسهیل شود. گیتارهای بیس با طول اسکیل کوتاه نیز در بازار یافت می‌شود که آنها نیز می‌توانند سازهایی مناسب برای افراد زیرنقش و کودکان باشند.

آیا هر گیتاریستی می‌تواند به‌آسانی بیس بنوازد؟

گیتاریست‌ها در مقایسه با افرادی که تجربه نوازندگی هیچ ساز زهی‌ را ندارند، می‌توانند بسیار آسان‌تر در نوازندگی با گیتار بیس مهارت کسب کنند. این امر بدین دلیل است که سازهای زهی، خصوصاً گیتارها، شباهت‌های ساختاری بسیاری با بیس دارند و نوازنده آنها می‌تواند با صرف زمانی کم، به نوازندگی با بیس عادت کند.

شکل، الگوی کوک و نت‌بندی بیس، شباهت زیادی به گیتارهای الکتریک دارد؛ اما روش مضراب زدن به سیم‌های این ساز، طول اسکیل آن و نقش آن در موسیقی، کاملاً با گیتار الکتریک متفاوت است. این تفاوت‌ها باعث می‌شود که حتی در صورت این که گیتاریست ماهری باشید، کمی زمان نیاز خواهد بود تا بتوانید به شکلی کاملاً ماهرانه با بیس به نوازندگی بپردازید.

چرا بیسیست‌ها در گروه‌های موسیقی مورد کم‌لطفی واقع می‌شوند؟

متأسفانه بیسیست‌ها خصوصاً در زمانی که گروه موسیقی درامری ندارد، مورد کم‌لطفی سایر اعضای گروه واقع می‌شوند.

اگر یک بیسیست باشید و وارد یک گروه موسیقی غریبه شوید، ممکن است القابی همچون گیتاریست شکست‌خورده به شما داده شود! اما در نهایت، هیچ‌یک از اینها به شکلی جدی گفته نمی‌شود و اگر با موزیسین‌هایی بالغ و باتجربه طرف باشید، همگی آنها به اهمیت شما در گروه موسیقی واقف هستند.

آیا خوانندگی همزمان با نوازندگی بیس نسبت به گیتار الکتریک دشوارتر است؟

معمولاً گفته می‌شود که خوانندگی همزمان با نواختن بیس، دشوارتر از زمانی است که گیتار الکتریک و آکوستیک می‌نوازید.

هنگام خوانندگی همزمان با نوازندگی بیس، می‌بایست ریتم هر دو بخش را همزمان با به خاطر سپردن ترانه، حفظ کنید و در عین حال، ملودی را نیز فراموش نکرده و کوک صدای خود را هم کنترل کنید. توجه به تمامی این عوامل، می‌تواند پروسه‌ای کلافه‌کننده باشد که فشاری مضاعف از تمامی جهات به مغز و گوش شما وارد می‌کند.

بیسیست‌ها معمولاً لاین‌هایی را می‌نوازند که سنکوپ‌های بسیاری دارد. خوانندگی بر روی یک ریتم با سنکوپ‌های بسیار، می‌تواند گیج‌کننده باشد و باعث بر هم خوردن ریتم هر دو بخش شما شود.

پس در نهایت، خوانندگی همزمان با نواختن بیس، غیرممکن نیست؛ اما می‌تواند دشوار و کلافه کننده باشد. این تجربه‌ای است که توسط تمامی بیسیست‌ها هنگام خوانندگی تایید شده است.

آیا گیتار بیس از گیتار الکتریک ارزان‌تر است؟

گیتار بیس به سه دلیل زیر، به هیچ وجه سازی ارزان‌قیمت‌تر از گیتار الکتریک نیست:

  • گیتار بیس اندازه‌ای بزرگتر از سایر انواع گیتار دارند و به دنبال همین امر، مواد بیشتری در ساخت آنها به کار می‌رود.
  • قطعات گیتار بیس به دلیل مقاومت بالاتر، قیمتی بالاتر از قطعات مورد استفاده در گیتار الکتریک دارند.
  • تقاضا برای گیتار الکتریک بالاتر از گیتار بیس است و به همین دلیل، تیراژ تولید آن از بیس بالاتر است.

در مثالی مستقیم، یک گیتار بیس ارزان‌قیمت همچون Squier Precision Bass یا Jazz Bass، قیمتی بالاتر از یک گیتار الکتریک Stratocaster از یک سری مشابه دارد.

در سری سازهای دیگر نیز چنین نسبتی به چشم می‌خورد و تنها مواردی بسیار نادر وجود دارد که در یک سری واحد، گیتار بیس از گیتار الکتریک آن ارزان‌قیمت‌تر باشد.

البته که هرچه به محدوده‌های قیمتی بالاتری بروید، تفاوت قیمتی میان این دو نوع ساز در یک سری واحد، کمرنگ و کمرنگ‌تر می‌شود.

چرا گیتار الکتریک و آکوستیک محبوب‌تر از بیس هستند؟

گیتارهای دیگر همچون آکوستیک و الکتریک، به دلیل موارد استفاده وسیع‌تر و صدای پررنگ‌تر خود، محبوبیتی بیشتر در میان موزیسین‌ها دارند. امروزه، گیتارهای الکتریک و آکوستیک در بازه قیمتی بسیار وسیع، در اشکال و انواع و رنگ‌هایی بسیار متنوع‌تر از گیتار بیس در بازار موجود است. همچنین قیمت گیتارهای آکوستیک و الکتریک از گیتار بیس ارزان‌تر است و حمل آنها نیز آسان‌تر است.

و اما در آخر، گیتار در کل یک نماد فرهنگی جهانی از خلاقیت، چهارچوب‌شکنی و نبوغ موسیقایی است.

بسیاری از هنرجویان موسیقی، به دلیل تصویر مثبت گیتارهای الکتریک و آکوستیک در صحنه موسیقی پاپ و راک تصمیم به یادگیری آنها می‌گیرند و حس می‌کنند که این سازها، به آنها جذابیتی می‌بخشد که بیس توانایی آن را ندارد.

گیتار بیس در مقابل سازی مکمل است که نقشی اساسی در موسیقی ایفا می‌کند؛ اما حضور آن به اندازه سایر انواع گیتار در موسیقی و صحنه حس نمی‌شود. همچنین می‌توان گفت که بازه عملکردی و آهنگسازی برای گیتار بیس نسبت به سایر انواع گیتار، کمی محدود است.

ساخت یک قطعه موسیقی با استفاده از گیتار بیس ممکن است؛ اما بازه صوتی وسیع‌تر گیتارهای دیگر باعث می‌شود که آهنگسازی با استفاده از آنها بسیار آسان‌تر باشد. همچنین شنیدن صدای یک گیتار آکوستیک یا حتی الکتریک بدون اتصال به امپ بسیار آسان‌تر است؛ اما گیتارهای بیس برای تولید صدا نیاز مستقیم به یک امپلیفایر دارند.

آیا می‌توان بدون اتصال گیتار بیس به امپ آن را نواخت و با آن تمرین کرد؟

در تئوری، در یک اتاق ساکت می‌توان نواختن اسکیل‌ها را با یک گیتار بیس تمرین کرد. اما این کار تنها در یک اتاق بسیار ساکت ممکن است و در این صورت نیز کاری چندان لذت‌بخش نیست.

یک گیتار بیس برای تولید صدا به شکل بهینه، نیازی مبرم به یک امپلیفایر دارد و برای استفاده از ساز در تمرینات گروهی نیز می‌بایست حتماً آن را به یک امپ متصل کنید تا صدای آن را بشنوید. همچنین برای استفاده از بکینگ ترک، به‌کارگیری پدال‌های افکت و اجرای تکنیک‌های پویا نیز باید بیس را به یک امپ متصل کنید.

اگر امکان استفاده از یک امپ حقیقی گیتار بیس را ندارید، می‌توانید از تجهیزاتی جایگزین همچون امپ‌های هدفونی و یا یونیت‌های مولتی افکت استفاده کنید.

البته که این قاعده تنها در مورد گیتارهای بیس الکتریک صدق می‌کند و گیتارهای بیس آکوستیک و کنترباس، خود بدون نیاز به هیچ تجهیزات ثانویه، صدایی بسیار حجیم تولید می‌کنند.

چرا صدای گیتار بیس الکتریک کم است؟

گیتار بیس صدایی کمتر از اکثر سازها تولید می‌کند. اما این نه به دلیل ساختار ساز، بلکه به دلیل ساختار شنوایی انسان است که صداهای بم را با شدتی کمتر از بقیه طیف فرکانس صوتی دریافت می‌کند. به همین دلیل است که صدای گیتار بیس برای ما به‌آسانی در میان صدای خشن گیتارهای الکتریک و صدای حجیم سایر سازها گم می‌شود.

صدای بیس را می‌توان با افزایش ولوم امپلیفایر آن، قدرت بخشید؛ اما باز هم تکنیک‌های ملایم و نت‌های بم‌تر این ساز، توسط بسیاری از شنوندگان معمولی، گوش‌های تمرین‌ندیده و تجهیزات صوتی ضعیف‌تر شنیده نمی‌شوند.

جمع‌بندی

این که یک گیتار بیس را یک گیتار الکتریک با نوازندگی آسان‌تر بدانیم کاملاً غلط است. همچنین یافتن یک ساز با نوازندگی آسان‌تر، رویکردی سازنده و مفید به مقوله موسیقی نیست؛ زیرا نواختن صحیح و روان هر سازی، نیازمند تمرین پیاپی، تعهد و بعضاً مطالعه تئوریک است.

در نهایت، هر یک از این دو ساز را که انتخاب کنید، همیشه بیسیست‌ها و گیتاریست‌هایی وجود خواهند داشت که سعی در وسوسه کردن شما برای یادگیری ساز دیگر خواهند داشت.

اما فراموش نکنید که اگر می‌خواهید یک موزیسین واقعی باشید، یک ساز برای شما تنها یک وسیله برای به نمایش گذاشتن خلاقیت و هنرتان خواهد بود.

همچنین خبر خوب این است که هیچ چیزی شما را از یادگیری هر دوی این سازها باز نداشته است! در واقع اگر صبر و زمان کافی داشته باشید، می‌توانید بدون نیاز به انتخاب از میان این دو ساز جذاب، هر دوی آنها را یاد بگیرید!

منبع: Producer Hive و PMT Online
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *