آشنایی با پارامترهای افکت دیلی

در ابتدا لازم است یادآور شوم که در بازار، دستگاه‌های دیلی بی‌شماری موجود است. برخی از آنها، بسیار ساده و خلاصه هستند و برخی دیگر بسیار پیچیده و همه‌کاره. ولی به‌طور کلی، پارامترهای معمول یک دستگاه دیلی متداول از این قرار است:

ـ Time

در برخی از پدال‌ها، به جای واژه Time، از واژه Delay برای اشاره به این پارامتر استفاده می‌شود. زمان تأخیر میان سیگنال اصلی و تکرار آن (که به میلی‌ثانیه اندازه‌گیری می‌شود) توسط این پارامتر تنظیم می‌شود. ساده‌ترین نوع این دیلی، سیگنال را تنها یک بار تکرار می‌کند. یک دیلی کوتاه با Time حدوداً ۱۵۰ میلی‌ثانیه، ارائه‌کننده افکت slap-back echo است. هر چه پارامتر Time بالاتر برده شود، فاصله تکرار از سیگنال اصلی بیشتر شده و دیلی‌های طولانی‌تری تولید می‌شوند. اگر Time را بسیار پایین بیاوریم، تکرارها به سیگنال اصلی نزدیک شده و تقریباً روی سیگنال اصلی قرار می‌گیرند. در این صورت دیگر اکویی شنیده نخواهد شد و در عوض، سیگنال اصلی تغییر شکل داده و حجیم‌تر صدا می‌دهد. اینکه تکرارها با تمپوی موزیک سینک باشند، به سبک موزیک و سلیقه‌ کاربر بستگی دارد. Time همان پارامتری است که توسط Tap Tempo نیز کنترل می‌شود. با استفاده از فوت سوییچ Tap Tempo می‌توانید سرعت Time را با ریتم پای خود تنظیم کنید.

ـ Feedback

این پارامتر تعداد اکوها را مشخص می‌کند. با بالا بردن Feedback، تعداد اکوها بیشتر می‌شود. ممکن است که در بعضی از پدال‌های دیلی، از این پارامتر با عنوان Regen یاد شود.

ـ Tone

این پارامتر یک فیلتر را روی اکوها قرار داده و آنها را نسبت به صدای اصلی کدرتر می‌کند. ممکن است که روی پدال دیلی شما، خبری از Tone نباشد. ولی فراموش نکنید که خود نوع دیلی (مثلاً Tape Delay)، آب‌و‌رنگ خاص خود را به تکرارها می‌افزاید.

ـ Mix

پارامتر Mix مقدار ولوم تکرارها را بالا یا پایین می‌آورد. از این طریق می‌توانید تعادل بین صدای اصلی و تکرارها را طبق نیاز خود تنظیم کنید. این پارامتر در برخی از پدال‌ها، Level یا Blend نامیده می‌شود.

نوشته: بابک آخوندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *