آشنایی با خروجی‌ها و ورودی‌های امپلیفایر گیتار

آمپلی فایر گیتار فندر

آیا در مورد تفاوت‌های میان ورودی و خروجی امپلیفایر گیتار دچار شک هستید؟ این دو اصطلاح، در اشاره به گیتار و امپلیفایر، معمولاً به اشتباه به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. بگذارید یک بار حسابمان را با این دو اصطلاح صاف کنیم.

اصطلاحات ورودی و خروجی، در هنگام اتصال تجهیزات با کابل، باعث سردرگمی برخی از افراد می‌شوند. مثلاً جک اتصال کابل بر روی گیتار شما، فیش را در درون خود جای می‌دهد و لذا بسیاری از افراد آن را به اشتباه input یا ورودی می‌نامند.

اما حقیقت این است که جکی که بر روی گیتار یا بیس نصب شده است، در اصل یک اتصال خروجی یا output است.

روش تشخیص این دو نوع جک از طریق درک صحیح مسیر سیگنال یا جهت حرکت سیگنال در زنجیره است. سیگنال از کجا به کجا می‌رود؟ برای پاسخ دادن به این پرسش باید مسیر سیگنال را دنبال کنید. با نگاهی به تجهیزات خود متوجه می‌شوید که سیگنال از گیتار یا بیس شما خارج شده و به امپلیفایر می‌رود.

با این اوصاف، جک موجود بر روی امپلیفایر در سوی دیگر کابل چه نام دارد؟ به این جک، ورودی یا input گفته می‌شود. در اینجاست که سیگنال خارج‌شده از ساز به امپلیفایر ورود می‌کند.

آیا امپ شما ورودی هدفون دارد؟ خیر. اگر امپلیفایر شما قابلیت اتصال به هدفون را داشته باشد، حتماً جک خروجی هدفون دارد و نه ورودی؛ زیرا سیگنال از امپلیفایر خارج و به هدفون وارد می‌شود.

اما ورودی جانبی یا aux موجود بر روی امپ، ورودی یا اینپوت است؛ زیرا سیگنال از دستگاه پخش جانبی خارج شده و از طریق این ورودی به امپلیفایر وارد می‌شود.

همچنین خروجی لاین در پشت امپ نیز یک خروجی است؛ زیرا سیگنال از امپلیفایر خارج شده و از طریق این خروجی به مقصدی مانند سیستم صوتی سالن‌ها یا دستگاه‌های ضبط منتقل می‌شود.

کسانی که هد و کابینت جداگانه داشته باشند، در قسمت پشت امپلیفایر (هد) با جک‌هایی به‌عنوان خروجی برای سیگنال‌دهی به اسپیکر مواجه می‌شوند. این خروجی‌ها سیگنال را به کابینت منتقل می‌کنند. اما جک‌های اسپیکری که پشت کابینت قرار دارند، ورودی هستند؛ زیرا سیگنال خروجی امپ را دریافت می‌کنند.

اگر امپلیفایر شما دارای لوپ افکت (effects loop) باشد، جک send خروجی پری‌امپ است که سیگنال را به افکت‌های شما می‌فرستد و جک return ورودی پاور امپ است که سیگنال را از افکت‌های شما دریافت کرده و به امپلیفایر منتقل میکند.

آیا اکنون متوجه وضعیت ورودی‌ها و خروجی‌ها شدید؟ اگر هنوز در تشخیص نوع کاربرد جک‌ها سردرگم هستید، کافیست قانون کلی ورودی‌ها و خروجی‌ها را به یاد داشته باشید: مسیر سیگنال را دنبال کنید!

منبع: Fender
مترجم: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *