همکاری مجدد Polyphia و آیبانز برای ساخت دو گیتار الکتریک جذاب

گیتار الکتریک آیبانز

شرکت آیبانز، طی همکاری مجدد با گیتاریست‌های گروه Polyphia، یعنی Tim Henson و Scott LePage، دو گیتار الکتریک جدید به نام‌های TOD10 و KRYS10 تولید کرده است و روز گذشته، به‌طور رسمی از آنها رونمایی کرد.

اگر پیگیر اخبار دنیای گیتار باشید، می‌دانید که کمتر از یک ماه پیش، شرکت Ibanez از یک گیتار سیگنچر منحصربه‌فرد متعلق به Tim Henson پرده برداشت. آن ساز که TOD10N نام داشت و دارای سیم‌های نایلونی بود، نخستین بار در موزیک ویدیوی ترک جدید Polyphia، یعنی Playing God دیده شد و کنجکاوی بسیاری از طرفداران این گروه موسیقی را برانگیخت.

حال، هنسون در کنار همکار خود، یعنی Scott LePage و شرکت ژاپنی آیبانز، تمرکز خود را بر روی گیتارهای الکتریک گذاشته‌اند و از دو ساز جدید رونمایی کرده‌اند.

چندی پیش، شرکت سازنده پیکاپ Fishman اعلام کرد که Henson و LePage به سفیران پیکاپ‌های این شرکت تبدیل شده‌اند. به دنبال همین امر، این دو گیتار جدید نیز به پیکاپ‌های هامباکر اکتیو فیشمن مجهز هستند که به‌طور سفارشی برای این دو نوازنده برجسته طراحی شده‌اند.

نخستین مدلی که در این خبر به آن می‌پردازیم، مدل TOD10 است که به رنگ نقره‌ای مزین است.

این گیتار الکتریک، مدتی است که توسط هنسون استفاده می‌شود و کمی قبل، در سینگل ترک Upside Down که با همکاری Jason Richardson ساخته شده است نیز دیده شد. همچنین TOD10 در قطعه Sunset که هنسون با همکاری Plini و Cory Wong ساخته است نیز نقشی بسیار برجسته داشت. اخیراً نیز هنسون TOD10 را در ترک جدید Remember That You Will Die و همچنین در اجرایی زنده با همکاری Steve Vai استفاده کرده است.

گیتار الکتریک TOD10 و KRYS10

در بحث ساخت، Ibanez TOD10 از بدنه‌ای از چوب بسوود آمریکایی برخوردار است که یک دسته از جنس چوب افرا (roasted maple)، با پروفایل AZ Oval C به آن متصل شده است. این دسته، بر روی خود یک فینگربورد از جنس چوب آبنوس با شعاع ۱۲ اینچ دارد که ۲۴ فرت جامبو از جنس فولاد ضد زنگ بر روی آن نصب شده است و به اینلی‌هایی با طرح Tree of Death نیز مزین شده است.

از دیگر ویژگی‌های TOD10 می‌توان به بریج Gotoh T1502، نات Graph Tech و پاشنه تراش‌خورده اشاره کرد.

در بخش اجزای الکترونیک، این گیتار الکتریک به دو پیکاپ هامباکر Fishman Fluence Modern Tim Henson Signature مجهز است که از طریق یک ناب مستر ولوم، یک ناب تن و یک سوییچ انتخاب پیکاپ، قابل کنترل است. به‌علاوه، ناب تن در این ساز، مکانیزم push/pull دارد که می‌توان با استفاده از آن، عملکرد پیکاپ‌ها را تغییر داد و بازه تنال وسیع‌تری را تجربه کرد.

به ساز دوم، یعنی گیتار LePage می‌رسیم که اولین گیتار سیگنچر او، پس از مدل گران‌قیمت SLM10 محسوب می‌شود. این محصول که KRYS10 نام دارد نیز مانند TOD10، ظاهری بسیار جذاب و همخوان با موسیقی گروه پولیفیا دارد و در بسیاری از اجراهای این گروه موسیقی نیز دیده شده است.

گیتار الکتریک آیبانز

KRYS10 بدنه‌ای از جنس چوب زبان گنجشک (ashwood) دارد و دسته‌ای از جنس افرا (roasted maple) با پروفایل AZ Oval C به آن متصل شده است. در این ساز نیز مانند TOD10، فینگربورد از جنس چوب آبنوس است، شعاعی ۱۲ اینچی دارد و به ۲۴ فرت از جنس فولاد ضد زنگ تجهیز شده است. اما در این گیتار، اینلی‌ها به شکل مستطیل هستند و طرحی از شخص LePage نیز بر روی فرت دوازدهم وجود دارد.

در بخش سخت‌افزار، KRYS10 کاملاً مانند TOD10 است و هیچ تفاوت فنی میان آنها دیده نمی‌شود. تنها تفاوت این دو مدل در این بخش، رنگ طلایی بریج و سایر متعلقات در KRYS10 است.

این گیتار الکتریک به دو پیکاپ هامباکر اکتیو Fishman Fluence Scott LePage Signature مجهز است که می‌توان آنها را از طریق یک رابط کنترلی کاملاً شبیه به نمونه تعبیه‌شده در TOD10 تنظیم کرد.

آیبانز TOD10 و KRYS10، هم‌اکنون با قیمت ۱۴۹۹ دلار قابل پیش‌خرید هستند.

منبع: Guitar World
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *