Pentatone Preamp: یک پدال جذاب و قدرتمند از آیبانز

حدود سه روز پیش، شرکت آیبانز (Ibanez) از یک سری گیتار الکتریک جدید با طراحی‌ها و مشخصاتی غیرمعمول به نام Axe Design Lab رونمایی کرد که ادعا می‌کند می‌توانند سازهایی بی‌نظیر برای نوازندگان مدرن باشند. اکنون و تنها پس از گذشت چند روز، این شرکت ژاپنی از یک پدال جدید به نام Pentatone Preamp پرده‌برداری کرده است که مشخصاتی بسیار جذاب دارد.

Pentatone Preamp، یک پدال پری‌امپ بر پایه افکت دیستورشن است که از تنظیمات تنال بسیار وسیعی برخوردار است. یکی از چشمگیرترین این تنظیمات، ایکولایزر پنج باندی است که در قالب پنج اسلایدر عمودی در پنل رویی دستگاه تعبیه شده است.

با برخورداری Pentatone Preamp از دوازده ناب، چهار سوییچ، دو فوت‌سوییچ و ایکولایزر پنج باند مذکور، می‌توان به‌جرئت گفت که این دستگاه، پیشرفته‌ترین و جامع‌ترین پدال تولید‌شده توسط شرکت آیبانز تا به امروز است.

Pentatone Preamp

اگر بخواهیم وظایف هر یک از کنترل‌های تعبیه‌شده بر روی Pentatone را شرح دهیم، باید بگوییم که اغلب آنها، مربوط به ایکولایزر دستگاه می‌شوند. در بخش مرکزی پنل رویی، پنج اسلایدر بزرگ تعبیه شده است که با استفاده از هر یک از آنها، می‌توان به تنظیم یک باند فرکانسی ایکولایزر، در بازه ۱۰ تا ۱۰- دسی‌بل دسترسی داشت. بالای هر یک از این اسلایدرها نیز یک ناب وجود دارد که می‌توان با استفاده از آنها، فرکانس مورد تنظیم هر یک از اسلایدرها را تغییر داد و ماهیت صوتی پدال را با دقتی بسیار بالا تنظیم کرد.

در بالای اسلایدرها و ناب‌های ایکولایزر Pentatone Preamp، ناب‌های کنترل افکت دیستورشن قرار دارند که شامل یک ایکولایزر دو باند مجزا با دو ناب تربل و بیس و کنترل‌های استاندارد گین و لول می‌شوند. طبق گفته آیبانز، نوازندگان می‌توانند با استفاده از این کنترل‌ها، به بازه تنالی بسیار وسیع دسترسی داشته باشند و صدای پدال را از حالت کاملاً کلین تا دیستورشنی شدید و کوبنده تنظیم کنند.

در بالای ناب‌ها، یک سوییچ به نام Bright به چشم می‌خورد که فعال‌سازی آن موجب تقویت عملکرد پدال در محدوده فرکانسی تربل و روشن شدن تن آن می‌شود. در کنار این سوییچ، یک سوییچ دیگر نیز قرار دارد که می‌توان با استفاده از آن، به نویز گِیت پدال دسترسی داشت تا در صورت خشن شدن بیش‌ازحد تن، آن را فعال کرد و کمی صدا را ملایم ساخت.

علاوه بر اینها، دو ناب دیگر نیز بر روی بدنه Pentatone Preamp وجود دارد که Pre Boost و Post Boost نام دارند و به‌ترتیب وظیفه تنظیم استیج گین پدال و حجم صدای کلی آن را بر عهده دارند.

Pentatone Preamp

شایان ذکر است که در این پدال، تنها افکت Post Boost به وسیله فوت‌سوییچ قابل کنترل است و Pre Boost، به فوت‌سوییچ متصل نیست. اما با اتصال فوت‌سوییچ مجزای Ibanez IFS2L، این افکت نیز از طریق پا قابل کنترل خواهد بود. همچنین با استفاده از فوت‌سوییچ مذکور، می‌توان به تمامی پارامتر‌های ایکولایزر پنج باند Pentatone Preamp نیز دسترسی داشت و آنها را هنگام نوازندگی به‌آسانی تنظیم کرد.

این مشخصات فنی و امکانات، نوید یک پدال بسیار کاربردی و جذاب را می‌دهند که طبق گفته آیبانز، می‌تواند بازه‌ای بسیار وسیع از افکت‌ها، از اصلاحات تن ملایم تا دیستورشن‌های شدید را به سیگنال گیتار بیفزاید.

پدال Ibanez Pentatone Preamp، از امروز و با قیمت ۲۴۹ دلار، قابل پیش‌خرید است.

نویسنده: Matt Owen
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *