Axe Design Lab: سری جدید گیتارهای آیبانز

گیتار الکتریک آیبانز

شرکت آیبانز (Ibanez)، سال میلادی جدید را بسیار پرقدرت و باشکوه شروع کرده است!

این شرکت ژاپنی، روز گذشته از یک مجموعه جدید به نام Axe Design Lab رونمایی کرد که شامل چند گیتار الکتریک بسیار جذاب و منحصربه‌فرد، با مشخصاتی جالب توجه می‌شود.

اعضای سری Axe Design Lab، گیتارهای شش سیم، هشت سیم و نه سیمی هستند که به امکاناتی وسوسه‌کننده نظیر پیکاپ‌های باکیفیت، فرت‌بورد با فرت‌های اریب و رابط‌های کنترلی خلاقانه و کاربردی مجهز هستند.

یکی از چشمگیرترین گیتارهای این سری، مدل RGA622XH است که تعداد سیم‌های آن، معمول و شش عدد است؛ اما فینگربورد آن به ۲۷ فرت مجهز است! احتمالاً می‌دانید که گیتارهای الکتریک معمولاً ۲۱ تا ۲۴ فرت دارند و کمتر گیتاری دارای ۲۷ فرت است. البته این اولین بار نیست که آیبانز یک گیتار ۲۷ فرت تولید می‌کند و پیش از این نیز با همکاری Jake Bowen، گیتاریست گروه Periphery، یک گیتار الکتریک سیگنچر با همین تعداد فرت به بازار عرضه کرده است. با این وجود، گیتارهای ۲۷ فرت در بازار بسیار کمیابند و وجود یکی از آنها در سری Axe Lab Design، جذابیت این سری را دوچندان می‌کند.

آیبانز می‌گوید که سری Axe Design Lab، به‌زودی به‌طور کامل جایگزین سری Axion Label خواهد شد و به‌مرور، تمامی رده‌های محصولات این شرکت را پوشش خواهد داد.

به‌علاوه، طبق گفته آیبانز، این سری به‌زودی بازه بسیار وسیعی از گیتارها، از نسخه‌هایی بسیار مدرن از گیتارهای مشهور این شرکت تا گیتارهایی با طراحی کاملاً جدید را در بر خواهد گرفت که هویت هر یک از آنها می‌تواند خلاقیت بی‌حد و مرز نوازندگان مدرن را به بهترین نحو به نمایش بگذارد.

در ادامه، نگاهی اجمالی به هر یک از مدل‌های معرفی‌شده از سری Axe Design Lab خواهیم داشت.

RG9PB

گیتار الکتریک Ibanez RG9PB
اولین عضو خانواده Axe Lab Design که در این خبر به آن می‌پردازیم، بزرگترین گیتار این سری، یعنی RG9PB است.

RG9PB، همانگونه که از نامش مشخص است، بدنه‌ای به سبک RG آیبانز دارد؛ اما به نه سیم مجهز است و طول اسکیل آن نیز ۲۸ اینچ است.

این گیتار الکتریک که می‌توان گفت غیرمعمول‌ترین و در واقع، افراطی‌ترین ساز این سری است، دارای بدنه‌ای از چوب nyatoh است که به یک فینیش مات با رنگ Transparent Gray مزین شده است. تاپ گیتار نیز از چوب پاپلار (poplar burl) ساخته شده که جذابیت ظاهری آن را دو چندان کرده است.

دسته RG9PB متشکل از پنج تکه چوب‌ افرا (maple) و گردو است که فرت‌بوردی از چوب آبنوس (Macassar ebony) بر روی آن نصب شده است.

در بخش سخت‌افزار، Ibanez RG9PB به نات Graph Tech، فرت‌های جامبو و بریج Gibraltar Standard II-9 تجهیز شده است.

آیبانز در این ساز از دو پیکاپ هامباکر Fishman Fluence Modern بهره گرفته است که به یک مجموعه کنترلی متشکل از یک ناب ولوم، یک ناب تن، یک سوئیچ coil tap و یک سوییچ Voice Control متصل شده‌اند.

گیتار الکتریک نه سیم RG9PB، با قیمت ۱۲۹۹ دلار به فروش خواهد رسید.

RG8870

گیتار الکتریک Ibanez RG8870

عضو بعدی سری Axe Design Lab که به آن می‌پردازیم، RG8870 است که برخلاف گیتار قبلی، یک ساز عادی‌تر با شش سیم است.

RG8870 را می‌توان یک بازآفرینی از گیتارهای آیبانز J.Custom، در قالب مدرن‌تر سری Axe Design Lab دانست. به دنبال همین امر نیز این گیتار الکتریک، بسیاری از مشخصات ساختاری J.Custom را در خود دارد؛ اما امکانات و ویژگی‌های کاربردی و جذابی نیز نسبت به J.Custom به آن افزوده شده است که از مهمترین‌های آنها می‌توان به بریج Lo-Pro Edge، تراش عمیق‌تر هورن پایینی بدنه برای تسهیل نوازندگی در فرت‌های نزدیک به بدنه، بدنه متخلخل (chambered) و دسته Wizard با پروفایل نامتقارن اشاره کرد.

ادعا می‌شود که این ویژگی‌ها، RG8870 را به یک ساز سبک و بسیار توانا بدل کرده‌اند که می‌تواند تنی شفاف و در عین حال گرم و کوبنده تولید کند. همچنین آیبانز می‌گوید که دسته این ساز، قوسی دقیقاً مانند دست نوازنده هنگام فرت‌گیری دارد و همین امر، موجب تسهیل نوازندگی سریع با آن می‌شود.

RG8870 به یک دسته پنج‌تکه Super Wizard AS از جنس چوب‌های افرا و ونگه (wenge) و فرت‌بوردی از چوب آبنوس مجهز است. بر روی فرت‌بورد، فرت‌هایی از نوع جامبو و اینلی‌های زیبای Tree of Life نصب شده‌اند.

بدنه RG8870 از جنس چوب توسکا (alder) و صفحه رویی آن از چوب افرای موج‌دار (AAA flame maple) ساخته شده است و به فینیشی مشکی با نام Black Rutile مزین شده است.

این گیتار الکتریک به سه پیکاپ با ترکیب HSH مجهز است که پیکاپ بریج آن از نوع DiMarzio Tone Zone، پیکاپ وسطی آن از نوع DiMarzio True Velvet و پیکاپ نک آن از نوع DiMarzio PAF 36th Anniversary است. این پیکاپ‌ها را می‌توان با استفاده از مجموعه کنترلی ساده تعبیه‌شده بر روی بدنه تنظیم کرد که از ناب‌های ولوم و تن، سوییچ انتخاب پیکاپ و سوییچ coil tap تشکیل شده است.

قیمت اعلام‌شده از سوی آیبانز برای RG8870، حدود ۳۳۰۰ دلار است.

RGA622XH

گیتار الکتریک Ibanez RGA622XH

RGA622XH ظاهری نسبتاً ساده دارد؛ اما در باطن از ویژگی‌هایی برخوردار است که آن را به سازی شگفت‌انگیز تبدیل می‌کنند.

بر روی دسته این گیتار الکتریک، ۲۷ فرت جامبو نصب شده است که نواختن نت‌هایی بیشتر نسبت به اکثر گیتارهای موجود در بازار را امکان‌پذیر می‌کند. همانطور که پیش‌تر اشاره شد، گیتارهای الکتریک معمولاً ۲۱ تا ۲۴ فرت بر روی دسته خود دارند و سازهای بسیار نادری در بازار وجود دارند که بیشتر از ۲۴ فرت داشته باشند. اما آیبانز تصمیم گرفته است تا این رویه را تغییر دهد و سازی با فرت‌های بیشتر از معمول به بازار عرضه کند. این امر، RGA622XH را به سازی بسیار جذاب و الهام‌بخش تبدیل می‌کند.

از دیگر ویژگی‌های فنی مهم RGA622XH می‌توان به بدنه ساخته‌شده از چوب ماهون، دسته پنج‌تکه از جنس چوب‌های افرا و گردو، پرداخت لبه فرت‌ها به سبک سری Prestige و بریج ترمولوی Lo-Pro Edge اشاره کرد.

همچنین، این ساز به فرت‌بوردی از جنس چوب آبنوس با اینلی‌های نقطه‌ای و ساید دات‌های Luminlay مجهز است.

RGA622XH به یک پیکاپ سینگل کویل DiMarzio Air Norton در موقعیت نک و یک پیکاپ DiMarzio Tone Zone در موقعیت بریج تجهیز شده است که نوید تن جذاب آن را می‌دهند. این دو پیکاپ را می‌توان با استفاده از ناب‌های تن و ولوم، سوییچ انتخاب پیکاپ و سوییچ coil tap تنظیم کرد.

شرکت آیبانز، RGA622XH را با قیمت ۲۴۹۹ دلار به فروش می‌رساند.

RGDMS8

گیتار الکتریک Ibanez RGDMS8

آخرین عضو سری Axe Design Lab که بیش از شش سیم دارد، گیتاری با ظاهری ساده و رنگی نقره‌ای (Classic Silver Metallic) است که RGDMS8 نام دارد.

RGDMS8 از هشت سیم، بدنه‌ای از جنس چوب nyatoh، دسته پنج‌تکه از جنس چوب‌های افرا و گردو و فرت‌های اریب برخوردار است. نحوه قرارگیری فرت‌ها در این گیتار الکتریک باعث می‌شود که طول اسکیل این ساز میان ۲۵.۵ تا ۲۷.۲ اینچ متغیر باشد.

این ساز غول‌پیکر نیز مانند مدل ۹ سیم RG9PB، به پیکاپ‌های هامباکر Fishman Fluence Modern تجهیز شده است که نوید صدایی جذاب، خشن و امروزی را می‌دهند. پیکاپ‌های RGDMS8 نیز مانند سایر اعضای سری Axe Design Lab، از قابلیت coil-tap برخوردارند؛ اما مجموعه کنترلی در این گیتار، ساده‌تر از سایر اعضای این سری است و به سوییچ مذکور، سوییچ ویژه Fishman Fluence Voicing، ناب مستر ولوم و سوییچ تغییر پیکاپ خلاصه می‌شود.

از دیگر ویژگی‌های Ibanez RGDMS8 می‌توان به بریج mono-rail و تیونرهای قفل‌شونده Gotoh MG-T اشاره کرد.

انتظار می‌رود که RGDMS8، با قیمت ۱۱۹۹ دلار به بازار جهانی عرضه شود.

SML721

گیتار الکتریک Ibanez SML721

و اما به آخرین عضو معرفی‌شده از سری Axe Design Lab می‌رسیم. این گیتار که SML721 نام دارد، چشمگیرترین ظاهر را در میان سازهای این سری جدید دارد و بدنه آن به رنگی صورتی و مات موسوم به Rose Gold Chameleon مزین شده است.

اما تنها ظاهر SML721 زیبا نیست؛ بلکه مشخصات فنی این ساز نیز نشان از آن دارند که با یک محصول باکیفیت و جذاب طرف هستیم. یکی از مهمترین ویژگی‌های این گیتار الکتریک، فرت‌های کمی اریب آن هستند که باعث می‌شوند طول اسکیل ساز، بین ۲۵ تا ۲۵.۵ اینچ متغیر باشد. طبق گفته آیبانز، این طراحی باعث می‌شود که تمام سیم‌ها در کوک استاندارد، تنشِنی بهتر داشته باشند و همچنین، نواختن ساز و گرفتن تمامی فرت‌های آن نیز آسان‌تر شود.

SML721 از بدنه‌ای از چوب nyatoh برخوردار است که یک دسته پنج‌تکه از جنس چوب‌های افرا و گردو به آن متصل شده است. بر روی این دسته، یک فرت‌بورد از جنس رُزوود قرار دارد که ۲۴ فرت جامبوی Jescar EvoGold بر روی آن نصب شده است. همچنین، SML721 را می‌توان تنها عضو خانواده Axe Design Lab دانست که به پیکاپ‌های DiMarzio یا Fishman مجهز نیست و از یک جفت پیکاپ هامباکر سری Quest شرکت Ibanez برخوردار است. این پیکاپ‌ها از طریق یک سوییچ انتخاب پیکاپ، ناب‌های مستر ولوم و تن و یک سوییچ ویژه Ibanez dyna-MIX10 قابل کنترل هستند.

از دیگر ویژگی‌های SML721 می‌توان به بریج mono-rail، تیونرهای قفل‌شونده Gotoh MG-T و اینلی‌ها و ساید دات‌های Luminescent اشاره کرد.

گیتار الکتریک آیبانز SML721 فعلاً ارزان‌ترین عضو سری Axe Design Lab محسوب می‌شود و به‌زودی، با قیمت ۹۹۹ دلار، به بازار عرضه خواهد شد.

نویسنده: Matt Owen
مترجم: امیر تولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *