چگونه مانند اد شیرن آواز بخوانیم

چگونه مانند اد شیرن آواز بخوانیم

التون جان و اریک کلپتون از طرفداران او هستند، در هر دو سوی اقیانوس اطلس به موفقیت دست یافته است، یکی از بزرگترین ستارگان پاپ در جهان است و در نهایت این‌گونه به نظر می‌آید که با کمترین تلاش به همه این موفقیت‌ها دست یافته است.

اما در واقع، این نکته بزرگترین راز حرفه‌ای اد شیرن (Ed Sheeran) است: «شیرن این‌گونه وانمود می‌کند که همه این کارها به‌سادگی انجام می‌شوند؛ اما دوستان او فاش کرده‌اند که وی سخت‌تر از هر فرد دیگری در حرفه موسیقی کار می‌کند.»

این مقاله را بخوانید تا سه راه الهام گرفتن از اد شیرن و رسیدن به قله توانایی آواز خود را پیدا کنید. البته اینکه چقدر به‌سادگی این کار را انجام می‌دهید، بستگی به خود شما دارد.

چه چیزی باعث‌ می‌شود آواز اد شیرن خیره‌کننده باشد؟

۱. تلاش و تمرین بسیار زیاد

رایان تدر (Ryan Tedder) از گروه وان ریپابلیک (OneRepublic)، یکی از همکاران همیشگی شیرن است. تدر برای توضیح موفقیت شیرن به تئوری مالکوم گلدول رجوع می‌کند. بر اساس این تئوری، برای تبدیل شدن به یک فرد حرفه‌ای در هر زمینه‌ای باید دست‌کم ۱۰ هزار ساعت تلاش کرد.

تدر از شیرن نقل قول می‌کند که «بذار راستش رو بگیم؛ هم تو و هم من کسانی رو می‌شناسیم که از ما بااستعدادترند. ولی شنیدی درباره ده هزار ساعت کار کردن چی میگن؟ چند نفر رو می‌شناسی که ۳۰۰۰۰ ساعت تلاش کرده باشند؟ امثال ما زیاد نیستند. ما هر دو دیوانه این کاریم!»

این دیوانگی شاید دلیل تفاوت زمین تا آسمان بین آهنگ‌های اولیه اد شیرن و موسیقی حال حاضر او باشد.

شیرن ضمن افشا کردن یکی از اجراهای بسیار بی‌کیفیت اولیه خود در برنامه جاناتان راس، این‌گونه گفت: «گاهی مردم می‌گویند که هنرمندها با استعداد ذاتی به دنیا می‌آیند؛ اما این‌طور نیست. باید واقعاً تمرین کنید و یاد بگیرید.»

این برای کسانی که به‌تازگی شروع کرده‌اند خبر خوبی است! جایگاه امروز خود را جایگاه نهایی خود نپندارید. با استمرار و تلاش، هر چیزی ممکن است.

۲. اجرای شیرن پویا است

یکی از چیزهایی که اد شیرن را جالب توجه می‌کند، این حقیقت است که او خود را به‌عنوان یک هنرمند محدود نمی‌کند. موسیقی شیرن تلفیقی از آهنگ‌های عاشقانه همیشگی او و عناصری از سبک‌های مختلف مانند رپ، فولک و سول است.

این تنوع تنها در موسیقی او به چشم نمی‌خورد؛ بلکه می‌توان آن را در آوازخوانی او نیز جستجو کرد. اد شیرن صدای آوازخوانی خود را به‌شدت تغییر می‌دهد و گاه گلچینی از صداهای مختلف را در قالب یک آهنگ به نمایش می‌گذارد.

مثلاً آهنگ «Castle on the Hill» او به سبک آهنگ‌های گروه U2 ساخته شده است. در این آهنگ، شیرن جمله «I miss the way you make me feel» را با گزندگی زیادی اجرا می‌کند و در زمان ادای عبارت «castle on the hill»، صدای او کاملاً غرنده است. انتخاب‌های موسیقایی شیرن در «Castle on the Hill»، منظره‌های صوتی را ایجاد می‌کنند که درست به اندازه سوژه آهنگ او یعنی مناطق ییلاقی انگلستان، پر از تضاد و تنوع است.

جذابیت او از اینجا سرچشمه می‌گیرد که موسیقی خود را برای طرفداران خود می‌سازد و نه برای منتقدین موسیقی. به‌عبارت دیگر، او آهنگ‌هایی را تولید می‌کند که دلش می‌خواهد تولید کند.

۳. شیرن عمیقاً اصیل و منحصر‌به‌فرد است

بر کسی پوشیده نیست که اد شیرن مختصات یک ستاره پاپ معمولی را ندارد. او به‌جای اینکه یک خواننده زیرک و بی‌نقص باشد، حس‌وحال یک نوازنده خیابانی را تداعی می‌کند که صرفاً به موفقیتی بسیار بزرگ دست پیدا کرده است.

در اجرا با گیتار و پدال لوپر، حتی در استادیوم‌های پرجمعیت، اد شیرن می‌تواند کنترل کامل اجرا را در دست گرفته و در عین حال، هیجان‌انگیز بودن و سرزندگی یک اجرای کوچک خودمانی را نیز به مخاطب منتقل کند.

اد در مصاحبه‌ای دلیل این انتخاب را این‌گونه شرح می‌دهد: «وقتی با گروه اجرا می‌کنید و قطعات را به‌خوبی تمرین کرده‌اید، اجراهای مکرر می‌توانند یکنواخت باشند. در حالی که در اجرا با یک پدال لوپر همیشه باید حضور ذهن و کنترل کامل داشته باشید؛ زیرا ممکن است در مقابل چشم ۸۷ هزار نفر همه چیز را خراب کنید. هیجان چنین اجرایی بسیار بیشتر است.»

ترس نداشتن از اشتباه، یکی از بزرگترین جاذبه‌های شیرن است. او سعی ندارد همه را راضی نگه دارد. شیرن در مصاحبه‌ای درباره فلسفه خود چنین گفته است: «چرا باید به کسی اهمیت بدهم که تاکنون او را ندیده‌ام، نظر او را نمی‌دانم و او را به‌عنوان یک شخص نمی‌شناسم. من می‌دانم که قهرمانان موسیقایی‌ام آثارم را می‌پسندند. برایم مهم نیست که نزد دیگر افراد چه جایگاه و اعتباری دارم؛ زیرا قهرمانانم من را معتبر می‌دانند و به همین خاطر از چشم خود نیز معتبر هستم.»

پس به‌جای نگرانی در مورد اعتبار و جایگاه خود، او بر روی تولید موسیقی مورد علاقه‌اش تمرکز می‌کند. و پس از دو بار برنده شدن در جایزه گرمی و نامزد شدن در جوایزی دیگر، اینگونه به نظر می‌رسد که اعتبار اد شیرن تضمین شده است!

چطور می‌توانید مانند اد شیرن آواز بخوانید؟

۱. برای کار کردن بی‌قرار باشید

شیرن ادعا دارد که بیش از ۳۰ هزار ساعت تمرین و اجرای موسیقی را در کارنامه خود دارد؛ شما از این حیث چگونه عمل کرده‌اید؟

ممکن است این‌گونه فکر کنید که کار برای او ساده بوده است و به‌عنوان یک موزیسین حرفه‌ای می‌تواند تمام روز را به ساختن موسیقی مشغول باشد؛ اما قضیه همیشه از این قرار نبوده است.

چقدر برای تمرکز بر روی آواز در طول روز زمان دارید؟ به یاد داشته باشید که حتی تمرین در بازه‌های زمانی کوتاه نیز در بلندمدت می‌توانند تأثیر شگرفی داشته باشد.

برای شروع تلاش کنید که هر روز حداقل ۲۰ دقیقه تمرین کنید. شاید این زمان به نظر کوتاه برسد؛ اما اگر در ابتدای راه هستید، با همین میزان تمرین و تداوم نیز پس از مدتی پیشرفت‌های بزرگی در قدرت و استقامت آواز شما پدیدار خواهند شد.

۲. تمام دامنه دینامیک را جستجو کنید

جستجو کردن تنوع صوتی با بی‌قراری برای کار کردن درهم‌تنیده است: نمی‌توانید در دامنه دینامیک صدای خود کنکاش کنید بدون آنکه بدانید صدای شما چه قابلیت‌هایی دارد و هرگز نمی‌توانید قابلیت‌های صدای خود را بشناسید مگر آنکه زمان زیادی را صرف شناخت آن کرده باشید.

پس جا دارد تکرار کنیم: تمرین، تمرین، تمرین!

آیا نمی‌دانید چگونه صداهای مورد نظر خود را در آواز بگنجانید؟ کار را از جستجو برای منبع الهام شروع کنید! به طیف متنوعی از آثار موسیقی گوش کنید و در آنها به دنبال صداهای جدید باشید؛ حتی موسیقی‌هایی که به‌طور معمول ممکن نیست آنها را گوش کنید. از اد شیرن درس بگیرید: او عمدتاً به خاطر صدای پاپ-فولک خود شناخته شده است؛ اما گاهی المان‌هایی از موسیقی هیپ هاپ را به موسیقی خود اضافه می‌کند و گهگاه رپ هم می‌خواند!

شاید این مسئله ریشه در گذشته‌ او و همخوانی با آهنگ‌های امینم داشته باشد. او همواره گفته است که با کمک آلبوم Marshall Mathers LP توانسته بر لکنت زبانی خود فائق آید.

در نتیجه به تاریخ موسیقی زندگی خود نیز نگاه کنید و ببینید چه عناصری از زندگی شما می‌توانند به ایجاد صدایی منحصربه‌فرد در موسیقی شما کمک کنند.

۳. خودتان باشید

در جستجو به دنبال منبع الهام، هرگز آنقدر بر روی دیگران متمرکز نشوید که اصالت خود را از دست بدهید.

به یاد داشته باشید که چه چیزی ما را به یک هنرمند علاقه‌مند می‌کند: ما چیزی را در وجود آنها می‌بینیم که بازتاب‌دهنده تجربیات خود ماست.

اگر تجربیات خود را نادیده بگیرید، طرفداران بالقوه خود را از فرصتی برای ارتباط با خود محروم ساخته‌اید!

اد شیرن ظاهری عادی دارد و پرشور و شادی‌دوست است. شاید تشبیه مجله رولینگ استون بهترین جمع‌بندی از شخصیت او باشد: «سرسخت‌ترین نوازنده دوره‌گرد پاپ».

این داستان اد شیرن است؛ داستان شما چیست؟ چه عناصری از شخصیت خود را می‌توانید با دنیا به اشتراک بگذارید؟ هرگز آنقدر بر روی موفق شدن تمرکز نکنید که فراموش کنید چه چیزی در ابتدا شما را جذب عالم موسیقی کرد: روشی بسیار شخصی برای بیان عواطف عمیق خود.

منبع: Voices Inc
نویسنده: Kathryn Wind
مترجم: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *