چگونه بدون تجهیزات، استعداد یا تجربه به تولید موسیقی بپردازیم؟

چگونه بدون تجهیزات، استعداد یا تجربه به تولید موسیقی بپردازیم؟

من سه سال پیش به عالم موسیقی قدم گذاشتم و متوجه شدم که می‌توان بدون تجهیزات، نرم‌افزار قدرتمند یا توان نوازندگی، موسیقی تولید کرد. شخصاً نمی‌دانستم چقدر می‌توان با یک آیپد، اپلیکیشن‌های رایگان و یک هدفون پیشرفت کرد.

روش آموزش سنتی موسیقی را کنار بگذارید

دست از آموزش سازهای حقیقی (مانند فلوت یا ویولنسل) به کودکان بردارید. چرا ابتدا به کودکان طریقه آهنگسازی با استفاده از فناوری را نمی‌آموزید؟ اگر آنها بتوانند آهنگسازی را یاد بگیرند، نحوه عملکرد تمام عناصر دست اندرکار در موسیقی را نیز خواهند آموخت.
زمانی فکر می‌کردم که نرم‌افزارهای تولید موسیقی بسیار پیچیده هستند و کار با آنها نیاز به قدرت ذهنی بالایی دارد. در آن دوران ویدیوهایی از افراد مختلف را تماشا می‌کردم که در استودیوهایی پر از نورهای چشمک‌زن، اسپیکرهای غول‌پیکر، میزهای میکس رنگارنگ و سیم‌کشی‌های تودرتو مشغول به کار هستند.

با توجه به اینکه توان نواختن هیچ سازی را نداشتم و درباره تئوری موسیقی چیزی نمی‌دانستم، تولید موسیقی به نظر من غیرممکن بود. تنها می‌توانستم به این عالم سرگرمی که از آن محروم مانده بودم از دور نگاه کنم و با خود بگویم «متأسفانه من استعداد ذاتی موسیقی ندارم». وقتی اطلاعاتم کامل‌تر شد و شروع به فهم روند تولید موسیقی کردم، احساس می‌کردم یک باور غلط را از بین برده‌ام و یا راه میان‌بری پیدا کرده‌ام. باورم نمیشد که به‌رغم دانش و منابع محدودم چه توانایی‌هایی دارم.

تنها چیزی که برای تولید موسیقی باید بدانید

به تجهیزات موجود در استودیوی بالا نگاه کنید. به‌طور واقع‌گرایانه تنها به یک درصد از این تجهیزات استودیویی برای تولید موسیقی نیاز دارید. در واقع تنها ابزار مورد نیاز شما یک نرم‌افزار آهنگسازی (DAW) است؛ یعنی نرم‌افزاری که برای ضبط، ویرایش و تولید موسیقی از آن استفاده می‌شود. می‌توانید یک نرم‌افزار آهنگسازی را به‌طور رایگان بر روی کامپیوتر یا تلفن همراه خود دانلود کرده و همه موارد مورد نیاز را در اختیار داشته باشید.

واقعاً به همین سادگی است؛ اما بسیاری از مردم به این نکته پی نمی‌برند. هیچ‌کس با خود فکر نمی‌کند که: «امروز دلم می‌خواهد چگونگی تولید موسیقی را یاد بگیرم». مردم چنین فکرهایی را در سر نمی‌پرورانند و آن را به‌صورت یک موقعیت واقع‌بینانه نمی‌بینند. افراد خاصی هستند که بخواهند صدای منحصربه‌فرد خود را تولید کنند. بسیاری از افراد میل به چنین کاری دارند، اما اقدامی در جهت آن انجام نمی‌دهند؛ زیرا با فکر کردن بیش‌ازحد خود را مأیوس ساخته‌اند یا فکر می‌کنند برای شروع نیاز به ۱۵ هزار دلار تجهیزات و نرم‌افزار دارند یا تصور می‌کنند نمی‌توانند چیز خوبی تولید کنند. بد نیست که آدمها کمی کمتر فکر کنند!

بهترین نرم‌افزار آهنگسازی کدام است؟

در تولید موسیقی مهم نیست از چه نرم‌افزاری استفاده می‌کنید؛ بلکه شخص تولیدکننده و دانش او از نرم‌افزار مورد استفاده است که اهمیت دارد. با این حال پیشنهاد من به مبتدی‌ها این است که با GarageBand شروع کنند. چرا؟

۱. گاراژبند ساده‌ترین و کاربرپسندترین نرم‌افزار آهنگسازی است.

۲. دسترسی به گاراژبند ساده و ارزان است.

بنا به دو دلیل بالا پر بیراه نیست که برای شروع گاراژبند را به مبتدی‌ها معرفی کنیم. اما اشتباه برداشت نکنید؛ گاراژبند نرم‌افزاری بسیار قدرتمند است که توانایی تولید موسیقی با کیفیت تجاری را دارد.

چگونه از صفر تا صد تولید موسیقی امروزی را طی کنیم؟

امیدوارم متوجه شده باشید که به یک نرم‌افزار آهنگسازی خوب و رویکردی مثبت برای شروع به تولید موسیقی نیاز دارید. هر دو مورد کاملاً مجانی بوده و نرم‌افزار آهنگسازی هم بر روی بسیاری از تلفن‌های همراه به‌صورت پیش‌فرض نصب شده است. به‌طور کلی دو راه برای آموزش تولید موسیقی وجود دارد:

۱. خودآموزی با استفاده از تجربه، تحقیق و آزمون‌وخطای بسیار

۲. دریافت کمک و راهنمایی از یک موزیسین مجرب

«آیا می‌توانم به‌صورت خودآموز این کار را بیاموزم؟»

قطعاً؛ بسیاری از افراد این کار را انجام داده‌اند. حتی خود من هم به همین صورت کار تولید موسیقی را یاد گرفتم. اما در نظر داشته باشید که خودآموزی کاری بسیار دشوار است و احتمال شکست در آن بسیار زیاد است.

با وجود آموزش‌های متعدد در فضای اینترنت، باز هم حوصله کردن و یاد گرفتن از منابع متعدد کار دشواری به حساب می‌آید. منابع بی‌کیفیت بسیاری در بازار وجود دارند و احتمال اینکه به‌طور دائم منابع باکیفیت را پیدا کنید بسیار کم است.

خودآموزی چالشی بسیار بزرگ است؛ زیرا نمی‌دانید که چه چیزهایی را نمی‌دانید.

خود شما باید این معما را حل کنید و سپس آنچه نمی‌دانید را یاد هم بگیرید. برخی از افراد از عهده این کار برمی‌آیند؛ اما اکثر افراد نه. به‌سادگی ممکن است خسته شده یا جا بزنید؛ زیرا روند این کار بسیار دشوار است. تولید موسیقی می‌تواند خسته‌کننده باشد یا ممکن است حتی ناامید شوید؛ چون نمی‌دانید که گام بعدی شما چیست و چگونه باید آهنگ خود را به سرمنزل مقصود برسانید. بدترین حالت موقعی است که نمی‌توانید مسئله‌ای که به نظر ساده می‌رسد را حل کنید (و به‌عنوان یک خودآموز در این مسیر تنها هستید).

خودآموزی را به کسی توصیه نمی‌کنم مگر آنکه زمان آزاد زیادی در اختیار داشته باشد، انگیزه‌اش خدشه‌ناپذیر باشد و قبول کند که تا چند وقت قرار است در مواجهه با هر چیز کوچک و بزرگی سردرگم شود.

ساده‌ترین راه پرورش استعداد و کسب تجربه در موسیقی

من مسیر دراز و دشوار خودآموزی را انتخاب کردم. کارم را ابتدا با نرم‌افزار گاراژبند شروع کردم. بیش از دو سال طول کشید که روند کار را به‌درستی درک کرده و با جنبه‌های مختلف تولید موسیقی احساس راحتی کنم (حتی برای من که روزی در حدود یک ساعت برای این کار وقت می‌گذاشتم). اگر شما هم بدون هیچ پیش‌فرض و به‌اصطلاح از صفر شروع کرده باشید، وضعتان مشابه من خواهد بود. اگر به گذشته برگردم، احتمالاً دیگر این مسیر را انتخاب نمی‌کنم؛ زیرا جایگزینی بسیار سریع‌تر و بهینه‌تر هم وجود دارد.

بهترین راه آموزش موسیقی این است که یک مدرس آنلاین باتجربه پیدا کنید که شما را در مسیر درست هدایت کند.

آموزش هدفمند با پشتوانه تجربه، بسیار ارزشمند است؛ زیرا تنها چیزهایی را خواهید آموخت که به کار شما مرتبط و قابل اجرا باشند. بدین ترتیب وقت شما با مسائل بیهوده، نادرست و بی‌فایده به هدر نمی‌رود. همچنین مفاهیمی وجود دارند که بهتر است در ابتدای کار آنها را یاد بگیرید تا مسیر آموزش شما تسریع شود و بهتر بتوانید موسیقی را از دیدگاه فنی درک کنید.

حتی یک دوره آموزشی محدود هم می‌تواند شما را در مسیری سریع‌تر و مستقیم‌تر به سمت موفقیت هدایت کند.

دوره‌ها و مجموعه‌های آموزشی بسیاری در اینترنت موجود هستند؛ بیشتر آنها را می‌توانید در عرض یک هفته به پایان برسانید. یک دوره آموزش آنلاین گاراژبند به پیشرفت شما سرعت بخشیده، شالوده‌ای برای آموزش‌های بعدی فراهم کرده و میانبری مهم برای کسانی فراهم می‌کند که قصد دارند سریع به سراغ تولید موسیقی بروند.

منبع: Medium
نویسنده: Alec Zaffiro
مترجم: کیان ایرجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *